Reklama

Zabawki stare jak świat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacje to czas beztroski i swobodnej zabawy. Choć obserwujemy wielu nowych trendów w zabawach i obecnych na rynku zabawkach, trzeba sobie uświadomić jak zdumiewającą długowiecznością charakteryzuje się wiele gier i zabaw. Gra w podrzucanie kamyków i chwytanie ich na rozpostartą dłoń przedstawiona jest na wazie greckiej z 400 r. p.n.e.; gra w piłkę była najpopularniejszą zabawą ruchową w starożytnej Grecji i Rzymie, a także wśród Indian Ameryki Południowej; od prawieków bawiono się w "berka", "ślepą babkę", skakano na skakance, huśtano się na huśtawce, grano w gry losowe z kartami.
Zabawa, czy może raczej skłonność do niej, jest wpisana w naturę człowieka oraz większości zwierząt, czego przykładem są igraszki kociąt, delfinów czy młodych psów. Gdy nie jest tłumiona naturalna ochota do zabawy, każdy przedmiot - patyk, listek, kamyk staje się zabawką lub elementem gry. Ulubione zabawy dzieci w wieku 5-11 lat odbywają się często bez ustalonych reguł i akcesoriów, jak choćby w "chowanego", "klasy", "czarnego luda". Rozpowszechnione na wszystkich kontynentach, przekazywane kolejnym pokoleniom, czy ostaną się wobec gier telewizyjnych i komputerowych?
Chyba jednak tak, skoro tradycyjna lalka, uznana za najstarszą zabawkę ludzkości, skutecznie opiera się wyparciu przez jej masową odmianę w postaci Barbie. Mimo że lalka istniała na świecie od wielu stuleci, nie znaleziono jej w przedhistorycznych grobach, gdyż materiał, z którego ją wykonywano był chyba zbyt nietrwały.
Początek lalki datuje się na czasy górnego paleolitu. Już w starożytnej Mezopotamii i Egipcie oraz w grotach greckich znajdowano zabawki znane po dziś dzień polskim dzieciom: bąki, klekotki, lalki, elementy gospodarstwa dla lalek, piłki, gliniane ptaszki, pajace, itp. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że dla dziecka zabawa jest bardzo ważnym czynnikiem rozwojowym. Przez zabawę dziecko odkrywa całkiem nowy dla siebie świat. Dobra zabawka, świadomie podana dziecku przez rodziców, jest jego pierwszym nauczycielem, mającym wpływ na postrzeganie świata i preferencje zabawowe w ogóle. Dlatego chyba warto, obok tego wszystkiego, co w dziedzinie zabawek i zabawkarstwa niesie współczesny świat, wrócić także do sprawdzonych zabaw, gier losowych i zabawek, dobrze służących dziecku od zarania naszych dziejów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Prof. Andrzej Nowak: Uznajmy śląski za język regionalny

2024-05-20 09:45

Adobe Stock

W pielęgnowaniu tradycji nie widzę zagrożenia ani dla Polski, ani dla naszej kultury – powiedział w wywiadzie prof. Andrzej Nowak, historyk, jeden z sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o języku śląskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj