Reklama

Surhów

Święto Matki Bożej Jagodnej

Niedziela lubelska 30/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 lipca br. w sanktuarium maryjnym w Surhowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, zwanej Matką Bożą Jagodną. W tym roku uroczystościom odpustowym przewodniczył abp Józef Życiński, wraz z nim Mszę św. celebrowali bp Stephen Reichert z diecezji Mendi w Papui-Nowej Gwinei oraz dwóch księży misjonarzy, którzy pracują od kilku lat w Nowej Gwinei. Ta wyjątkowa uroczystość odpustowa zgromadziła 23 księży z obu dekanatów krasnostawskich i licznych wiernych. Parafianie dziękowali Bogu i Matce Najświętszej w tym dniu za 180 lat miejscowej świątyni, a młodzież prosiła Księdza Arcybiskupa o udzielenie sakramentu bierzmowania.
Przed domem parafialnym i kościołem na Księży Biskupów oczekiwał gospodarz parafii, ks. kan. Wiesław Szewczuk oraz księża, młodzież, rodzice i poczty sztandarowe. Po przywitaniu w kościele przy dźwięku fanfar odsłonięto łaskami słynący obraz Matki Bożej i św. Łukasza. Metropolita odmówił modlitwę przed obrazem. Po włożeniu szat liturgicznych biskupi i kapłani procesyjnie udali się do ołtarza polowego.
Liturgia Mszy św. rozpoczęła się pieśnią Bogurodzica, którą wykonał chór parafialny pod dyrekcją miejscowego organisty Szczepana Pezdy. Słowa powitania wyraziły dzieci i młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania, a po nich przemówił ks. Wiesław Szewczuk. Gospodarz sanktuarium mówił: "Przychodzimy do Maryi, naszej Matki, aby bardziej poznać Chrystusa. Wpatrujemy się w Jej łaskami słynący wizerunek, który umieszczony jest w naszej świątyni w głównym ołtarzu, czczony przez lud tej ziemi już ponad 300 lat. 180 lat temu z fundacji Pawła i Zofii Cieszkowskich oddano na chwałę Bożą tę świątynię, która w ostatnich 12 latach została gruntownie odrestaurowana wewnątrz i zewnątrz".
W wygłoszonym podczas uroczystej Sumy odpustowej kazaniu Metropolita powiedział: "Młodzi parafianie z Surhowa i Bończy zadeklarowali się, że chcą budować całe swoje życie na wierze. Co to znaczy żyć wiarą w świecie, w którym następują tak gwałtowne przemiany, jak naśladować Apostołów i nieść Chrystusa z Jego Wieczernika i głosić Jego prawdę w świecie? Na te pytania możemy szukać odpowiedzi, ciesząc się obecnością wśród nas trzech gości z Papui-Nowej Gwinei". W czasie kazania głos zabrał także bp S. Reichert (jego przemówienie z języka angielskiego tłumaczył Ksiądz Arcybiskup): "Czuję się tutaj z wami w Surhowie jak w domu, ponieważ urodziłem się na wsi; gdy tu przyjechałem, odżyły wspomnienia z dzieciństwa. Na progu swego kapłaństwa zostałem wysłany przez zakon do Nowej Gwinei, tam odnalazłem swoich wiernych. Pragnę pozdrowić was od swoich wiernych, bo jesteśmy braćmi i siostrami w Chrystusie. Cieszę się, że będę mógł z Księdzem Arcybiskupem udzielić młodzieży sakramentu bierzmowania". Z kolei Metropolita Lubelski mówił: "Mamy wspólny Wieczernik, gdy ktoś urodził się w Stanach Zjednoczonych, pracuje w Papui, ktoś kto przed przyjazdem do Polski był w Indiach, by tam szukać kapłanów do pracy na misjach, a dziś jest wśród was w małym Surhowie. Chcę wyrazić wdzięczność za trzech kapłanów, którzy z naszej diecezji przygotowują się do wyjazdu na misję do Nowej Gwinei. (...) W historii diecezji nie było jeszcze tak, aby biskup z Nowej Gwinei uczestniczył w odpuście parafialnym. Jesteście pod tym względem wyjątkowi, więc bądźcie wyjątkowi każdego dnia, kiedy wierność Chrystusowi będzie zobowiązywać do przykładnego życia".
Po homilii Księża Biskupi udzielili sakramentu bierzmowania młodzieży z Surhowa i Bończy. Po Komunii św. z rąk abp. J. Życińskiego archidiecezjalne odznaczenie "Lumen Mundi" otrzymali Szczepan Pezda (organista parafii Surhów) i Anna Borys (emerytowana nauczycielka, była dyrektor szkoły w Surhowie, a obecnie prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej). Później Metropolita poświęcił obrazy z I połowy XIX w., które powróciły po konserwacji do kościoła: Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny i Św. Mikołaj oraz krzyże i Pismo Święte dla młodzieży, która przystąpiła do sakramentu bierzmowania. Następnie rodzice wyrazili Księdzu Arcybiskupowi podziękowania za odprawienie Mszy św. i udzielenie sakramentu oraz Księdzu Proboszczowi za jego gorliwą pracę duszpasterską, gospodarność, za nieustanne szerzenie kultu Matki Bożej i św. Łukasza. Rodzice podziękowali także katechetce za pracę i pomoc w przygotowaniu młodzieży. Wszystkim zgromadzonym podziękowania złożył ks. kan. Wiesław Szewczuk, mówiąc: "Dziękuję Bogu i Surhowskiej Pani za pogodę i Jej nawiedzenie naszych dusz i serc. Dziś Surhów przeżywa wielki dzień, słuchając następców Apostołów. Ten odpust zostanie nam w pamięci do końca życia".
Uroczystości zakończyły się procesją eucharystyczną, którą poprowadził abp Józef Życiński. Po odśpiewaniu uroczystego Te Deum Metropolita udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Po zakończeniu uroczystości wykonano pamiątkowe zdjęcia przy ołtarzu polowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

2025-04-04 19:40

Magdalena Kowalczyk

Informacje o uroczystościach pogrzebowych.

Więcej ...

USA: zmarł były kardynał Theodore McCarrick

2025-04-04 21:37

Episkopat.pl

W wieku 94 lat zmarł w Missouri były kardynał Theodore McCarrick, który został usunięty ze stanu duchownego w wyniku jednego z najpoważniejszych skandali związanych z molestowaniem seksualnym w historii Kościoła katolickiego w USA. Jego śmierć została potwierdzona w czwartek przez osobę poinformowaną o sprawie, która początkowo prosiła o niepodawanie jej nazwiska.

Więcej ...

Abp Marek Jędraszewski odebrał nagrodę im. Henryka Pobożnego

2025-04-06 09:27

ks. Waldemar Wesołowski

Już po raz VI Bractwo Henryka Pobożnego działające w Legnicy wręczyło nagrodę im. Henryka Pobożnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami