Reklama

Był w szkole modlitwy różańcowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok temu, w ostatnim dniu lipca 2002 r., w środową Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Jej czciciel ks. Stanisław Skorodecki odszedł do Pana, by spotkać się z Matką Bożą i Jej Synem.
Ks. Skorodecki przez pełne dwa lata przebywał w jednej celi z Prymasem Tysiąclecia. I ten wspólny pobyt był dla niego, zdobywającego w Ropczycach kapłańskie ostrogi, szkołą modlitwy różańcowej. Mówił o tym na spotkaniach, podczas których, jako wiarygodny świadek przedstawiał dowody świętości życia obecnego sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. W czerwcu 2001 r. na spotkaniach w kościele św. Michała Archanioła w Rzeszowie oraz w Ropczycach mówił na temat potęgi Różańca, który od pierwszych chwil uwięzienia był dla tych dwóch czcicieli Maryi szczególną modlitwą. To o różańcu uniesionym w górę w pierwszą więzienną noc powiedział kard. Wyszyński do swego więziennego kapelana, młodego ks. Stanisława: "On nas stąd wyprowadzi!". I wyprowadził. I dziś ten zwycięski różaniec, na którym modlił się ks. Skorodecki we wspólnej celi z kardynałem, ofiarowany Matce Bożej Ropczyckiej - Królowej Rodzin - w dniu koronacji tej cudownej Figury, przypomina nam, szczególnie w rocznicę śmierci Ofiarodawcy oraz w Roku Różańca Świętego o roli tej modlitwy. Niechby te ziarna różańca przesuwały się i w naszych palcach, zapadając w glebę naszych serc, skłaniając nas do kontemplacji wszystkich tajemnic różańcowych w każdej chwili codziennego życia.

***

Rocznica śmierci ks. Skorodeckiego skłoniła mnie do sięgnięcia po jego listy, pisane czasami do mnie jako wychowanka ropczyckiej szkoły. Przewija się w nich nuta tęsknoty za Ropczycami, gdzie, jak mówił, uczył się kapłaństwa. A kiedy przeglądam jego młodzieńcze zdjęcia, przypominają mi one płomiennego kaznodzieję, cierpliwego spowiednika, siedzącego w konfesjonale, w kościele Przemienienia Pańskiego w Ropczycach, najczęściej po prawej stronie wejścia bocznego (pamiętam, bo był moim spowiednikiem).
Pamiętam i widzę go na zdjęciach jako wiceharcmistrza i kapelana harcerzy, pociągającego za sobą rzesze młodzieży, która prosto z kościółka im. Maryi (obecnego sanktuarium Królowej Rodzin), bezpośrednio po nabożeństwach majowych czy październikowych udawała się na piesze wędrówki po pełnych uroku ropczyckich pagórkach.
Wspomnę tu jeszcze o epizodach z jego życia, przytoczonych w książce ks. Franciszka Jarząba Płatek złota do korony Matki Bożej Ropczyckiej, a mianowicie o popisie brawury ks. Skorodeckiego jako organizatora pochodu młodzieży na ropczyckim rynku 3 maja pod koniec lat 40. o bojkocie przedstawienia objazdowej "trupy teatralnej", zniesławiającej stan duchowny. Być może i to, oprócz prężnej działalności z młodzieżą zrzeszoną w "Sodalicji Mariańskiej (której moderatorem był ks. Michał Siewierski), Krucjacie Eucharystycznej, aktywnej pracy z ministrantami, miłośnikami sportu, przyczyniło się do tego, że ks. Stanisław został ujęty przez około trzydziestu ubeków w czasie kolędy, 11 stycznia 1951 r., w Ropczycach. Zawieziono go do aresztu w Rzeszowie przy ul. Jagiellońskiej i tam po półrocznym okrutnym śledztwie zasądzono na 10 lat więzienia. Stąd wywieziono go do najcięższego więzienia w Rawiczu, skąd przewieziony został do Stoczka Warmińskiego, gdzie właśnie podzielił los więźnia z kard. Stefanem Wyszyńskim.
W 2001 r. ks. Stanisław Skorodecki przybył z dalekiego Szczecina na uroczystość koronacji cudownej Figury Ropczyckiej Pani, włączając się w to wielkie wydarzenie swoimi kazaniami. W dniu koronacji złożył na figurze Królowej Rodzin dziękczynne wotum - różaniec, na którym modlił się w prymasowskiej celi oraz piuskę kard. Wyszyńskiego.
Rok później żegnały go Ropczyce, które 55 lat wcześniej witał jako młodziutki ksiądz.

"W Ropczycach zdobywał kapłańskie ostrogi, które przycinały komunistom rogi...
w Rzeszowie skazany na długie więzienie...
tak zadecydowało jadowite plemię.
Do Królowej Rodzin wrócił sługa drogi".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: kara finansowa dla organizatora modlitw różańcowych za ojczyznę

2024-06-01 11:08

Karol Porwich/Niedziela

Francisco Martin, katolicki aktywista z Hiszpanii, który jesienią 2023 r. zainicjował modlitwy różańcowe za ojczyznę w Madrycie został ukarany grzywną w wysokości 3600 euro - podał działacz społeczny cytowany przez lokalne media.

Więcej ...

French Open - Świątek awansowała do 1/8 finału

2024-05-31 18:43
ga Świątek świętuje zwycięstwo w meczu trzeciej rundy singla kobiet przeciwko Marie Bouzkovej z Czech.

PAP/TERESA SUAREZ

ga Świątek świętuje zwycięstwo w meczu trzeciej rundy singla kobiet przeciwko Marie Bouzkovej z Czech.

Iga Świątek wygrała z Czeszką Marie Bouzkovą 6:4, 6:2 w trzeciej rundzie wielkoszlemowego turnieju French Open. Prowadząca w światowym rankingu polska tenisistka walczy o trzeci z rzędu i czwarty w karierze triumf w Paryżu.

Więcej ...

Zakończenie roku formacyjnego LSO Archidiecezji Przemyskiej

2024-06-01 14:56
Ministranci zgromadzeni w murach WSD

Łukasz Sztolf

Ministranci zgromadzeni w murach WSD

W bazylice archikatedralnej w Przemyślu odbyło się błogosławieństwo nowych 76 ceremoniarzy, 60 lektorów i 31 ministrantów ołtarza. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Homilię wygłosił ks. Grzegorz Czerwonka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Kościół

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Święty Justyn

Święci i błogosławieni

Święty Justyn

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz