Reklama

Spacerem i tramwajem

Po Frankfurcie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 30/2003

Śladów dawnej potęgi miasta nie pozostało dziś wiele, jednak te które ocalały z wojennej pożogi dużo mówią o niegdysiejszym statusie Frankfurtu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spacerem

Do najokazalszych zabytków należy kościół św. Mikołaja, widoczny dobrze już z polskiej strony Odry. Po przekroczeniu mostu granicznego należy skręcić w prawą stronę w małą uliczkę, która wiedzie ku dawnemu klasztorowi ojców franciszkanów. Zanim jednak do niego dojdziemy warto przystanąć przy gotyckim Kościele Pokoju - nowa nazwa dawnego kościoła pw. św. Mikołaja. Budowę trzynawowej świątyni z krużgankiem chórowym zakończono w 1226. Charakterystyczne dwie wieże tego kościoła zostały wzniesione dopiero w latach 1880-1894. Od 1990 r. we wnętrzu kościoła prowadzone są prace konserwatorskie.
Przechodząc przez duży przykościelny plac, kierujemy się w stronę dawnego klasztoru franciszkanów. Został on wzniesiony w latach 1270-1525. Kościół ozdobiony jest roślinnym malarstwem sufitowym. Na uwagę zasługują też rzeźbienia wykonane na drzwiach świątyni oraz płyty fundacyjne umieszczone na zewnętrznych ścianach kościoła. Dziś nie sprawuje się tu już liturgii, od 1967 r. kościół ten pełni funkcję sali koncertowej.
Spod klasztoru droga widzie wprost nad Odrę, wzdłuż której rozciąga się piękna promenada. Można tu odpocząć, popatrzeć na rzekę, pospacerować. Jest też skwer dla dzieci. Promenadą - pod mostem granicznym - docieramy pod sam stary rynek z odnowionym ratuszem i z daleka widoczną wieżą kościoła mariackiego. Kościół Najświętszej Maryi Panny we Frankfurcie zaczęto budować w 1253 r. I przez wieki służył tutejszym mieszkańców. W 1945 r. uległ on zburzeniu i do tej pory trwają prace przy odbudowie świątyni. Zabezpieczono bryłę kościoła i obecnie rekonstruowane są znajdujące się w nim kiedyś witraże. O świetności tego miejsca przypomina zorganizowana we wnętrzu kościoła wystawa (otwarta w poniedziałki w godzinach 12.00-17.00 i w środy i czwartki od 9.00-12.00).
Z kościoła warto udać się na plac przy ratuszu, gdzie znajduje się fontanna dokumentująca powstanie miasta Frankfurtu nad Odrą w 1253. W tym roku Frankfurt więc świętuje 750-lecie lokacji.

Barbara Dziadura

I tramwajem

Obraz miasta w pigułce otrzymamy, wsiadając do tramwaju - najbliższe przystanki z dobrze oznakowanymi trasami przejazdów znajdują się tuż przy przejściu granicznym. Z pewnością pomocny okaże się też punkt informacji turystycznej przy Karl-Marx Strasse 9 (tuż przy domu handlowym Oderturm), w którym otrzymamy materiały pomocne każdemu turyście: mapki i foldery z informacjami o mieście.
Niedaleko od punktu informacji turystycznej znajdują się miejsca, które zainteresują miłośników historii. Pierwszym z nich jest Muzeum Heinricha von Kleista, niemieckiego dramaturga i powieściopisarza światowej sławy, mieszczące się w barokowym budynku dawnej szkoły garnizonowej (Faberstrasse 7 - od Oderturmu w kierunku Odry). Tuż obok znajduje się muzeum "Viadrina". Gotyckie skarby sztuki sakralnej z kościoła pw. Najświętszej Marii Panny można oglądać natomiast w katolickim kościele pw. św. Gertrudy (Gertraudplatz, ekspozycja otwarta od poniedziałku do piątku), wśród nich m.in. datowany na rok 1375 wysoki na 5m świecznik z brązu i ołtarz Najświętszej Marii Panny z roku 1489.
Władze Frankfurtu doceniają możliwości, jakie niesie rozwój turystyki i prezentują miasto na różne sposoby. Jednym z nich jest przejażdżka zabytkowym tramwajem, którą rozpoczyna zwiedzanie gotyckiego ratusza oraz kościoła pw. Najświętszej Marii Panny. Następnie tramwaj powiezie nas w kierunku dzielnic Westend, Altberesinchen i Neuberesinchen, Lebuser Vorstadt i na koniec do Uniwersytetu Viadrina. Z pieczołowitością zostały odrestaurowane zabytkowe domy rybaka i rzemieślnika z przełomu XVIII i XIX w. przy Fischerstrasse.

Jarosław Nieradka

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj