Reklama

Kościół św. Jana Kantego

Krakowski Akcent

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie pobytu w Chicago kard. Józef Glemp nawiedził kościół św. Jana Kantego. Na froncie świątyni widnieją symboliczne słowa: "Ad Majorem Dei Gloriam" - Na większą chwałę Bożą. Została ona ufundowana w końcu XIX wieku przez emigrantów z Polski, którzy licznie przenosili się wówczas z południa Chicago w jego północno-zachodnią część. Obecnie kościół ten służy katolikom z innych grup etnicznych, a proboszczem wspólnoty jest ks. C. Frank Phillips, zmartwychwstaniec, z pochodzenia Litwin. Była to już kolejna wizyta Księdza Prymasa w tym kościele. Kard. Glemp dokonał poświęcenia wspaniałego ołtarza, repliki krakowskiego ołtarza Wita Stwosza z kościoła Mariackiego. Ołtarz z chicagowskiej świątyni jest trzykrotnie mniejszy od słynnego ołtarza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, jednak wygląda imponująco. Wykonał go góralski artysta z Krakowa - Michał Batkiewicz. Misternie rzeźbiony ołtarz wkomponowany został w barokową architekturę wnętrza kościoła, nadając mu niezwykły charakter.
Wspaniały wystrój wnętrza kościoła sprzyjał też bogatej liturgii, odprawianej w języku łacińskim, a pieśni maryjne, wykonane przez miejscowy chór, przenosiły słuchaczy w atmosferę minionych wieków. Liturgię rozpoczęła uroczysta procesja, w której swoimi strojami wyróżniały się organizacje: Night Columbus, Kawalerowie Maltańscy i Kawalerowie Grobu Pańskiego oraz Stowarzyszenie św. Jana Kantego, założone przez miejscowego proboszcza w 1998 r. Stowarzyszenie troszczy się o liturgię, katechezę i kulturę chrześcijańską. Słowa "Restaurare sacrum" są mottem działalności tego Stowarzyszenia.
"W tym kościele nie ma metra kwadratowego, który nie byłby piękny" - powiedział Ksiądz Prymas podczas homilii. Nawiązując do Ewangelii, Dostojny Gość mówił o zrywaniu kłosów zboża przez Apostołów, co było zabronione w szabat, dowodząc, iż czynność ta była zapowiedzią spożywania Chleba eucharystycznego podczas Mszy św. Jezus jest bowiem Panem szabatu i to On ustanowił niedzielę jako Dzień Pański. Na zakończenie homilii kardynał Glemp przedstawił ideę powstania świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, budowanej przez cały naród jako wotum za otrzymaną wolność.
Po Komunii św. głos zabrał Proboszcz parafii, który podziękował Prymasowi Polski za odprawienie Mszy św. i poprosił o poświęcenie ołtarza. Kolejną osobą składającą podziękowania był koordynator wizyty kardynała J. Glempa w Chicago - ks. Canon Regis N. Barwig, przełożony klasztoru Matki Bożej w Oshkosh w Wisconsin. Wyraził on ogromną wdzięczność za tak wielką troskę Prymasa o sprawy Polonii. Potwierdzeniem tej wdzięczności był odczytany przez ks. Barwiga list Edwarda Moskala z Kongresu Polonii Amerykańskiej, pełniącego w parafii św. Jana Kantego funkcję radnego. Poniżej zamieszczamy treść tego listu:

Reklama

Wasza Eminencjo,
Najdostojniejszy
i Umiłowany Księże Prymasie!

Pragnę najpierw wyrazić nasze podziękowanie, iż raczył Ksiądz Prymas przyjąć zaproszenie naszego Księdza Proboszcza, aby modlić się z nami tutaj, na starym Kantowie, gdzie - dzięki gorliwemu oddaniu naszego Czcigodnego Pasterza, księdza Phillipsa - parafia tak świetnie się odrodziła i cieszy się duchowym i materialnym rozwojem.
Wasza Eminencjo! Pragnę przy tej okazji, wyrazić również to, co my czujemy wobec Waszej Osoby: najwyższą wdzięczność za rozważne sterowanie Kościołem w Kraju, codzienną walkę o zachowanie chrześcijańsko-katolickiej spuścizny i tożsamości.
Mimo zakorzenienia naszych przodków w Ameryce, nieraz od kilku już pokoleń, a czasem od kilku tylko lat, tkwi jednakowoż w nas wszystkich świadomość i przekonanie, że duchowo jesteśmy żywą cząstką Ojczyzny.
Stąd więc bardzo przeżywamy wszystko to, co się dzieje w Ojczyźnie. Dzięki Bogu, nasi praojcowie nie byli ludźmi bez duchowego kompasu, o czym świadczy tutejszy, wspaniały Dom Boży.
Dla nich Ameryka nie przedstawiała się wyłącznie jako miejsce, gdzie można było rozpocząć zupełnie nowe, swawolne życie, życie bez normalnego umiaru; wprost przeciwnie, Ameryka przedstawia się im raczej jako miejsce, gdzie można było prowadzić dalej życie według wypróbowanych tradycji i słusznych walorów, lecz w warunkach wolnych od opresji.
Wierzymy, że Matka Boża, której tryptyk został dziś poświęcony, będzie ciągle wspomagała Księdza Prymasa w trudnej pracy dla właściwie wolnej, głęboko katolickiej i prawdziwie polskiej Polski.
Kochana Eminencjo!
Życzymy drogiemu Księdzu Prymasowi, aby Pan Bóg pozwolił Waszej Eminencji przez jak najdłuższe lata prowadzić nadal opatrznościową działalność dla Kościoła, Narodu oraz międzynarodowej Polonii. Liczyć może Ksiądz Prymas na nasze pokorne modlitwy, naszą serdeczną przyjaźń i synowskie oddanie.
Z naszej strony natomiast polecamy się Waszym dobrym modlitwom. My modlimy się za Polskę, za Kościół w Polsce, jednakowoż Stany Zjednoczone, a w szczególnej mierze Kościół nasz w Ameryce, bardzo potrzebują modlitwy naszych braci i sióstr za oceanem i tym modlitwom gorąco się polecamy.
W imieniu Rady Parafialnej i wszystkich wiernych parafian "Bóg Zapłać!" za wizytę duszpasterską w tej czcigodnej świątyni Pańskiej!

Na zakończeniu uroczystości na starym Kantowie Kardynał wręczył dwa Złote Krzyże Zasługi Prymasa Polski. Krzyże te otrzymali: Michał Batkiewicz - wykonawca ołtarza oraz zasłużona parafianka - Delfina Machalik-Zieliński. Poświęcenie ołtarza i Apel Jasnogórski były ostatnimi akcentami uroczystości przeżywanej w tej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Archiwum OSP Kurów

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania