Reklama

Grzegorz Gałązka

Papież przyjął ofiary nadużyć seksualnych

2015-09-27 17:53

kg (KAI/ilsismografo) / Filadelfia / KAI

W niedzielę rano 27 września między 8 a 9 na terenie seminarium duchownego św. Karola Boromeusza w Filadelfii papież Franciszek przyjął 5 ofiar nadużyć seksualnych, dokonanych w przeszłości przez księży. W tym gronie były 3 kobiety i 2 mężczyzn, a każdej z tych osób towarzyszyli członek rodziny lub opiekun. Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI.

Oznajmił ponadto, że w spotkaniu wzięli udział także metropolita Bostonu kard. Seán Patrick O'Malley, który jest przewodniczącym ustanowionej przez papieża Komisji ds. Opieki nad Nieletnimi, metropolita Filadelfii abp Charles Chaput i jego biskup pomocniczy Michael J. Fitzgerald, stojący na czele archidiecezjalnej komisji ds. ochrony nieletnich.

Według ks. Lombardiego, papież najpierw przywitał się z gośćmi, wysłuchał ich świadectw, powiedział im kilka słów ogólnych, a następnie pozdrowił oddzielnie każdą osobę, rozmawiał z nią, wyrażając zrozumienie dla ich cierpień, swój ból i uczucie wstydu - zwłaszcza gdy chodzi o urazy, jakich doświadczyły te osoby ze strony duchowieństwa lub pracowników kościelnych. Ponownie zapewnił o zaangażowaniu swoim i całego Kościoła, aby wszystkie ofiary zostały wysłuchane i aby naprawiono im doznaną niesprawiedliwość, aby winni zostali ukarani. Powtórzył, że tego rodzaju przestępstwa winny być zwalczane przez skuteczne zapobieganie im w Kościele i w społeczeństwie.

Reklama

Ojciec Święty podziękował też ofiarom za ich istotny wkład w przywrócenie prawdy i za rozpoczęcie drogi uzdrawiania sytuacji.

Jak poinformował ks. Lombardi, spotkanie Franciszka z ofiarami nadużyć trwało około pół godziny i zakończyło się udzieleniem wszystkim błogosławieństwa przez papieża.

Tagi:
Franciszek na Kubie i w USA

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą.

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie...

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem