Reklama

Porady

Nasze rady

Czyste i pachnące ubrania

Co trudnego może być w praniu? Wrzucamy odzież do pralki, wsypujemy proszek i już. Nie zawsze jednak jesteśmy zadowoleni z efektów. Jak to zmienić?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapoznaj się ze swoją pralką. Sprawdź, jakie programy masz do dyspozycji (w instrukcji powinien być zamieszczony szczegółowy opis). Z tą wiedzą przystąp do segregowania odzieży – zwróć szczególną uwagę na oznaczenia na metkach: w jakiej temperaturze prać, czy można wirować itd. Osobno ułóż rzeczy białe, jasne kolory, ciemne kolory oraz ubrania z delikatnych tkanin. Staraj się nie prać pościeli i ręczników razem z ubraniami (włókna ręczników lubią osadzać się na odzieży, poza tym pościel i ręczniki wymagają wyższej temperatury). Dobrze jest też oddzielać odzież mocno zabrudzoną.

Przed włożeniem ubrań do pralki koniecznie sprawdź i opróżnij kieszenie. Wiele ubrań warto prać na lewej stronie, zwłaszcza jeśli mają nadruki lub aplikacje. Delikatne elementy garderoby najlepiej włożyć do specjalnej siatki, ale sprawdzi się też poszewka na poduszkę. Podobnie jest z praniem butów. Nie przeładowuj pralki!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Proszek czy płyn do prania, a może kapsułki? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Proszek jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym (starcza na dłużej), przy kapsułkach nie musisz zawracać sobie głowy dozowaniem, natomiast płyn najlepiej rozpuszcza się w wodzie, co zmniejsza ryzyko pozostawienia śladów na odzieży. Dodanie płynu zmiękczającego ułatwi później prasowanie. Jeśli cenisz sobie ekologię, możesz pokusić się o zrobienie własnego proszku do prania – zmieszaj pół szklanki płatków mydlanych lub startego szarego mydła ze szklanką sody kalcynowanej i szklanką boraksu. Możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego. Gotowy proszek przechowuj w puszce lub pudełku.

Silne plamy mogą stanowić poważne wyzwanie i często wymagają zabiegów jeszcze przed wrzuceniem ubrania do pralki. W sklepach znajdziesz spory wybór środków odplamiających, możesz też skorzystać z porad mam i babć: plamy z trawy dobrze usuwa alkohol lub ocet, na czerwone wino świetnie działa posypanie solą, a następnie polanie wrzątkiem, natomiast krew możesz usunąć zimną wodą i solą. Zdecydowanie łatwiej poradzisz sobie ze świeżymi plamami, więc nie warto odkładać odplamiania w nieskończoność.

Suszarka bębnowa jest świetnym rozwiązaniem, musisz jednak pamiętać, że nie wszystkie ubrania można w niej suszyć. Nie wkładaj do niej strojów kąpielowych, staników, odzieży z ozdobami typu kryształki, kożuchów, rajstop. Najlepiej – podobnie jak w przypadku pralki – uważnie przeczytaj instrukcję oraz oznaczenia na metkach.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu pralki – zbierające się w niej brud, pleśń i inne osady uniemożliwiają skuteczne pranie.

Podziel się:

Oceń:

2026-03-24 14:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kartka z kalendarza

Więcej ...

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie matki

2026-05-14 20:58

pixabay.com

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Więcej ...

Paschalne Światło na ulicach ekumenicznej Łodzi

2026-05-16 12:00
Po raz 9. przez łódzkie ulice przeszła Ekumeniczna Droga Światła

ks. Paweł Kłys

Po raz 9. przez łódzkie ulice przeszła Ekumeniczna Droga Światła

Po raz 9. przez łódzkie ulice przeszła Ekumeniczna Droga Światła. W tym wielkanocnym nabożeństwie – od lat – biorą udział duchowni i wierni Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościołów zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Policja wtargnęła do domu Sakiewicza

Wiadomości

Policja wtargnęła do domu Sakiewicza

Oświadczenie: siostry kanoniczki reagują na oskarżenia

Kościół

Oświadczenie: siostry kanoniczki reagują na oskarżenia

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Neapol: Cud św. Januarego powtórzył się w obecności...

Kościół

Neapol: Cud św. Januarego powtórzył się w obecności...

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Czy Pierwsza Komunia św. musi być „teatrem”?  Coraz...

Wiara

Czy Pierwsza Komunia św. musi być „teatrem”? Coraz...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli