Reklama

Internet dla chrześcijan

Niedziela łowicka 31/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 11 do 13 lipca w Szymanowie trwał zjazd zakonny przełożonych, sióstr wychowawczyń, nauczycielek i sióstr odpowiedzialnych za formację we wszystkich szkołach i klasztorach zgromadzenia sióstr niepokalanek w Polsce. Temat zjazdu brzmiał: "Chrześcijanie wobec wyzwań wirtualnego świata".
Spotkanie, w którym uczestniczyło około 80 sióstr z całej Polski, zorganizowały s. Wawrzyna - nauczycielka historii i dyrektorka Liceum i Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie oraz s. Benedykta, nauczająca w Szymanowie fizyki.
Jak powiedziała Niedzieli Łowickiej s. Wawrzyna, choć komputery weszły do Polski już dość dawno, to Internet jest zjawiskiem stosunkowo niedawnym, liczącym sobie około 10 lat. "Rok temu była u nas kapituła - mówi Siostra Dyrektor - na której stwierdziłyśmy, że «zderzamy» się z nowymi mediami, ze światem zewnętrznym, że te media mają wpływ na relacje międzyludzkie. Prowadzimy wiele szkół, przedszkoli, siostry katechizują także w szkołach publicznych, kontaktujemy się z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Mamy zatem ze światem zewnętrznym, a więc i z komputerami i Internetem, szeroki kontakt". Klasztor sam w sobie «przyciąga» wielu różnych ludzi, często tych poszukujących odpowiedzi na najważniejsze pytania.
"Stąd decyzja władz zgromadzenia - mówi dalej s. Wawrzyna - że warto będzie zorganizować konferencję, która nawet jeśli nie da nam pełnego kompendium wiedzy (bo to niemożliwe), to da pogląd siostrom na nowe medium, jakim jest Internet. Część sióstr ma na co dzień kontakt z Internetem - te, które uczą informatyki, nauczycielki innych przedmiotów, które coraz częściej sięgają po informacje właśnie do Internetu, a nawet księgowe. Ale chodziło nam o to, by pogląd na szanse i zagrożenia Internetu zyskały także siostry, które na co dzień nie pracują na komputerach, a mają kontakt z młodzieżą i są odpowiedzialne za formację".
Nie przypadkiem siostry wyszukały informacje na temat osób, które mogłyby im o Internecie opowiedzieć właśnie w... Internecie. Organizatorki pragnęły umożliwić uczestniczkom konferencji choćby uproszczone zapoznanie się ze stroną techniczną korzystania z komputerów i Internetu. Inne pytania, poddane na konferencji refleksji, to: Jak rzeczywistość wirtualna może wpływać na relacje międzyludzkie, także w życiu klasztornym? Jak patrzeć na Internet jako na zjawisko społeczne, które powoduje zmiany cywilizacyjne? Czy Internet może być narzędziem ewangelizacji, źródłem informacji o Kościele? Czy Internet może być niebezpieczny, czy może uzależnić? Dlatego do Szymanowa zaproszono specjalistów i praktyków, zajmujących się Internetem na różnych płaszczyznach.
11 lipca przed południem z siostrami spotkał się Dariusz Fabicki, wykładający na studiach podyplomowych w Warszawie, koordynator MEN ds. programu wprowadzenia Internetu do szkół. Wprowadził on siostry w czysto techniczne tajniki Internetu. "Dysponowałyśmy sprzętem wizualnym, projektorem, komputerem, więc siostry skorzystały z możliwości poszerzenia znajomości technologii medialnych" - mówi s. Wawrzyna.
W drugiej części swego wystąpienia Dariusz Fabicki podzielił się z siostrami swoim przekonaniem, że człowiek powinien wiedzieć, po co siada do komputera, czego szuka w Internecie. Korzystanie z tych mediów nie powinno być tylko rozrywką, formą zapełniania czasu, bo wtedy to one zaczną rządzić człowiekiem a nie odwrotnie.
Po południu pierwszego dnia do Szymanowa przyjechał o. Wojciech Jędrzejewski OP, znany duszpasterz młodzieży, publicysta, współtwórca "Mateusza" - najpopularniejszego katolickiego serwera internetowego. O. Jędrzejewski poproszony został o omówienie kwestii: Do czego może służyć komputer w klasztorze, a z drugiej strony: Czy i kiedy może się stać zagrożeniem i formą ucieczki? Gdy relacje z innymi ludźmi i światem są trudne, przynoszą ból i rozczarowanie Internet może stawać się drogą ucieczki od podejmowania wyzwań budowania relacji międzyludzkich. O. Jędrzejewski zachęcał z jednej strony do pracy nad budowaniem dojrzałych relacji z ludźmi, a jednocześnie do uczenia się dojrzałego przeżywania samotności, akceptacji dla bólu i cierpienia, które mogą zaistnieć w naszym życiu.
12 lipca przedpołudniowy blok konferencji poprowadził Marek Robak, wykładowca internetologii na UKSW, dziennikarz i twórca strony internetowej KAI. W swoim wykładzie nawiązał do historii Internetu i różnych przemian, które Internet zapoczątkował. Mówił o tworzeniu się cywilizacji cyfrowej, społeczeństwa informacyjnego, gdzie wzrasta znaczenie informacji, ale też łatwość komunikacji. Internet staje się dziś coraz powszechniejszym źródłem informacji, ale wymaga też krytycyzmu w weryfikacji pochodzenia i jakości. Inaczej pojawia się bezradność i zagubienie. "To się pięknie skomponowało w jedną całość z jedną z czterech podstawowych zasad wychowania naszej założycielki, matki Marceliny Darowskiej. Czwarta zasada mówi o konieczności nauczenia młodego człowieka odpowiedzialnego, krytycznego myślenia, odpowiedzialności za słowa i czyny. Te zasady powstały w XIX w. i dotąd uważane są za istotne, a czwarta staje się wybitnie ważna właśnie dzisiaj, w dobie zalewu informacji" - mówi s. Wawrzyna.
Marek Robak zaprezentował też kościelne strony internetowe, które mogą być przydatnym źródłem informacji, po czym przeszedł do przeglądu dokumentów papieskich i orędzi papieskich na Dni Środków Masowego Przekazu, a wśród nich: Kościół w Internecie i Etyka w Internecie. Pogląd Stolicy Apostolskiej na Internet i komputeryzację jest jednocześnie realistyczny i pełen ufności. Każdy znajduje w Internecie to, co chce. Jeśli nie szuka, to nie znajdzie przemocy, choć oczywiście i tam się ona pojawia. Internet jest współczesnym areopagiem - wirtualną przestrzenią, w której wszyscy mogą się spotkać ze wszystkimi i wymieniać wszystkim, co mają.
Internet jest narzędziem, a kwestią etyki jest już to, jak go użyjemy. Sam w sobie Internet jest neutralny. Dlatego jest kwestią istotną zaangażowanie się katolików, którzy powinni wykorzystywać Internet wewnątrz Kościoła w sposób twórczy i odpowiedzialny - w nauczaniu, edukacji, ewangelizacji. Jest to zadanie stojące przed Kościołem, a zwłaszcza przed zgromadzeniami, które pracują z dziećmi i młodzieżą: rozwinięcie pedagogiki mediów, uczenie właściwego korzystania z Internetu, kultury Internetu. Tym bardziej, że Internet jest pewnym wyzwaniem dla chrześcijaństwa i duchowości. Kościół stoi przed naprawdę niełatwym wyzwaniem życia w społeczeństwie informacyjnym. Internet może stanowić zagrożenie szczególnie dla umysłów młodych ludzi, gdy dostępność do niego nie jest właściwie zabezpieczona i kontrolowana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Zgromadzenia oblatów w sprawie zakonników zatrzymanych na Białorusi

2024-05-12 23:03

Red.

O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej proszą ich współbracia zakonni. "Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat" - pisze w wydanym wieczorem komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Więcej ...

Krok do wyrugowania religii ze szkół. Dyskryminujący projekt Ministerstwa Edukacji

2024-05-13 15:12

Karol Porwich/Niedziela

Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza ograniczyć liczbę godzin zajęć z religii i etyki w szkole. Zmiany w zasadach organizacji tych lekcji doprowadzą do dyskryminacji uczniów chcących uczestniczyć w zajęciach. Wprowadzenie modyfikacji poskutkuje również falą zwolnień wśród katechetów. Projektowane zmiany naruszają art. 53 ust. 1 oraz 53 ust. 4 Konstytucji RP. Działania Ministerstwa mają na celu zniechęcenie młodzieży do uczestniczenia w lekcjach religii.

Więcej ...

Po pomoc do św. Andrzeja Boboli

2024-05-13 20:41

Archiwum parafii

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela