Reklama

W Zmartwychwstałym nadzieja

Do kilkunastu figur białych aniołów, jakie od kilkunastu miesięcy zdobią mur cmentarza na granicy Sosnowca i Będzina, dołączyła postać zmartwychwstałego Chrystusa umieszczona na szczycie cmentarnej kaplicy. Anioły mają 220 centymetrów wysokości, natomiast figura Chrystusa mierzy aż 420 centymetrów. Ale to jeszcze nie wszystko, pod koniec wakacji przed głównym wejściem zostanie umieszczona kolejna figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Jak zapewnił ks. prał. Jan Szkoc, proboszcz parafii, która zarządza cmentarzem, i pomysłodawca przedsięwzięcia, będzie to zwięczenie wymowy katechetycznej tego miejsca, jakim jest cmentarz. "Po jednym spojrzeniu będzie można wysnuć wniosek, u kogo mamy szukać oparcia i gdzie to oparcie ostatecznie znajdziemy" - mówi Ksiądz Prałat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod postaciami aniołów umieszczony został napis o długości 120 metrów z pieśni pogrzebowej: "Chóry aniołów niechaj was podejmą, a z Chrystusem zmartwychwstałym miejcie radość wieczną" - mówi ks. prał. Jan Szkoc. Do zamieszczenia figury Chrystusa skłoniła ks. Szkoca wymiana dachu nad kaplicą cmentarną. Można było wykonać dwie prace na raz. Dlatego od kilku tygodni nad aniołami góruje, umieszczona na szczycie kaplicy, biała rzeźba Zmartwychwstałego. Wykonała ją Podkarpacka Pracownia Rzeźbiarsko-Odlewnicza "Arkada" w Łowcach k. Jarosławia z tworzywa epoksydowo-żywicznego, które jest odporne na warunki atmosferyczne. Przez korpus rzeźby przebiega rura, która stanowi jednocześnie element mocujący do dachu kaplicy oraz element wzmacniający samą rzeźbę. "Aby figura znalazła się na szczycie kaplicy, musiało ją dźwigać ośmiu mężczyzn, ponieważ waży ok. 600 kilogramów" - opowiada Ksiądz Proboszcz parafii św. Tomasza w Sosnowcu-Pogoni, do której należy cmentarz. Figura w nocy jest podświetlona.
Ale to nie koniec zmian w parafii. W kościele pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu-Pogoni od niedawna możemy podziwiać nowy ołtarz, którego prawdziwą ozdobą jest figura św. Barbary - patronki górników, wykonana z jednej bryły węgla. Rzeźba ma ok. 1 m wysokości. Ołtarz, znajduje się w nawie środkowej, po prawej stronie od ołtarza głównego. Umieszczony został w świątyni na pamiątkę prawykonania w Sosnowcu Mszy Świętej Górniczej. Wydarzenie to miało miejsce 23 marca br. Figurę św. Barbary ufundował Maksymilian Klank, obecnie prezes Kompanii Węglowej. Warto przypomnieć, że Msza Święta Górnicza to utwór muzyczno-wokalny autorstwa Andrzeja Marko. Pierwszymi wykonawcami utworu była Orkiestra Katowickiego Holdingu Węglowego przy Kopalni Węgla Kamiennego "Staszic" pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego oraz połączone Chóry "Rezonans Con Tutti" i Chór Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu. Msza Święta Górnicza stanowiła oprawę muzyczną uroczystej Eucharystii. Ofiary podczas niej zebrane przeznaczono na pomoc dla najbardziej potrzebujących, rodzin wielodzietnych, matek samotnie wychowujących dzieci i bezrobotnych bez prawa do zasiłku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Drogi miłości

2024-05-03 20:56
Brat

ks. Jakub Nagi

Brat

„Drogi miłości” to tytuł filmu przygotowanego przez kleryków roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który pokazuje jak młody człowiek może odkryć swoją drogę powołania, w tym powołania do kapłaństwa. Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się w Kościele obchody Tygodnia Modlitw o Powołania. Z tej okazji klerycy roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przygotowali film poświęcony tematowi odkrywania powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania