Reklama

Wędrując po parafiach

Wyszyna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Remont kościoła

Trzeci rok z rzędu trwają prace remontowe w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wyszynie. Wykonawcą jest firma budowlana Józefa Paczki z Nowego Targu. Zostały już wymienione lub wzmocnione fundamenty ścian kościoła oraz pod kolumnami korynckimi wewnątrz świątyni.
Nietypowa budowla o kształcie szesnastoboku powstała w 1782 r. z fundacji Rafała Gurowskiego - kasztelana przemęckiego i właściciela dóbr wyszyńskich i jego małżonki Ludwiki - księżniczki hiszpańskiej. Jest to kościół drewniany (modrzew i sosna) o konstrukcji zrębowej, orientowany. Podczas remontu wymieniane są spróchniałe elementy drewniane. Pokryty blachą cynkową, unikatowy w formie dach w kształcie dzwonu, łamany nad nawą i zwieńczony latarnią zostanie pokryty gontem, podobnie jak trzy sześcioboczne pomieszczenia: zakrystia, kaplica i kruchta. Zostanie też wymieniona instalacja odgromowa i elektryczna oraz obróbki blacharskie: rynny i rury spustowe. W dalszej kolejności przewidywane są prace wewnątrz świątyni.
- Znaczący wkład finansowy w remont świątyni wnoszą parafianie. Niektórzy przygotowują nieodpłatnie obiady dla pracowników firmy wykonującej prace. Wszystkim ofiarodawcom niech Bóg wynarodzi za okazaną pomoc - powiedział proboszcz parafii, ks. Mieczysław Piotrowski.

Wzgórze Golgota

Przy wjeździe do Wyszyny (od strony Koła), na rozwidleniu pięciu dróg, z oddali już widać wzgórze zwane Golgotą, usypane z kamieni i piasku. Jest to wotum parafian upamiętniające Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa, obchodzony ostatnio w Kościele w 2000 r.
Wierni wznosili Golgotę, nie żałując czasu ani sił. Towarzyszyła im świadomość, że uczestniczą w czymś bardzo ważnym, co jako budowla przetrwać ma setki lat. Pracowali na rzecz całej wspólnoty, także i dla przyszłych pokoleń. W prace włączyły się również dzieci; nawet te całkiem małe przynosiły tu kamyki - na miarę swych sił.
Na szczycie Golgoty stoi krzyż. Obok, na kamieniu przywiezionym z kopalni odkrywkowej węgla kamiennego "Adamów S. A." - figura Matki Bożej. Przy wzgórzu, na dużych kamieniach znajdują się figury aniołów, a wszystko to na tle zieleni lasu, który jest miejscem wycieczek i spacerów dla mieszkańców Wyszyny. Na Golgocie ustawiany jest ołtarz eucharystyczny, przy którym wierni zatrzymują się podczas procesji Bożego Ciała. Natomiast w maju i październiku ludzie modlą się tu do Matki Bożej i śpiewają maryjne pieśni.
Ks. M. Piotrowski dziękuje wszystkim za piękną postawę i podkreśla, że specjalne wyróżnienie należy się Dyrekcji kopalni "Adamów" S.A. i parafianom - pracownikom kopalni. Dyrekcja przekazała nieodpłatnie tony kamieni na budowę Golgoty, a pracownicy zorganizowali środki transportu, którymi głazy przewieziono na miejsce.

Na pamiątkę 25-lecia pontyfikatu

Wśród góry kamieni przywiezionych z kopalni "Adamów" SA znalazł się olbrzym, ważący ponad 10 ton. Obecnie głaz znajduje się na parkingu przykościelnym w Wyszynie i czeka na obróbkę rzeźbiarską. Jak dowiedziałem się od Księdza Proboszcza, na kamieniu zostanie wyryty wizerunek Papieża Jana Pawła II. Obelisk upamiętni srebrny jubileusz pontyfikatu Ojca Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...