Reklama

Nieszawa

Nie tylko o jubileuszu

21 lat temu 19 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku przyjęło w bazylice katedralnej święcenia kapłańskie. W ich gronie był dk Wojciech Sowa, obecny proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie. I właśnie do tego kościoła parafialnego przybyli 26 czerwca br. na Mszę św. księża, którzy w czerwcu 1982 r. powiedzieli Chrystusowi: tak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nieszawa już po raz trzeci była miejscem spotkań z racji rocznicy święceń tej grupy kapłanów. W tym roku spotkali się: ks. Karol Brud, ks. Marian Błaszczyk ks. Marian Jaros, ks. Jerzy Jeżowski, ks. Marian Kuszyński, ks. Jacek Laszczyk, ks. Jacek Plota, ks. Stanisław Portasiński i ks. Grzegorz Wawrzyniak.
Gospodarz zjazdu, ks. kan. W. Sowa, od 10 lat związany jest z Nieszawą jako duszpasterz. Chociaż bywał w tym miasteczku wielokrotnie i spędził w nim wraz z kolegami ostatni tydzień przed święceniami kapłańskimi, nie przypuszczał, że przyjdzie mu pełnić w Nieszawie funkcję proboszcza. Odbywał specjalistyczne studia z zakresu historii sztuki, miał wyjechać na roczne stypendium do Rzymu. Wtedy skierowano go do Nieszawy.
Jubileusz to okazja do refleksji. Jak mówi Ksiądz Proboszcz, nie mógłby podołać wszystkiemu, co udało się zrobić w parafii, gdyby nie zastęp zaangażowanych wiernych świeckich oraz Sióstr Serafitek. Za swój największy sukces ks. kan. W. Sowa uważa, podkreślając zasługi bardzo wielu ludzi, "wyprowadzenie na prostą" kultu św. Jadwigi Królowej, czczonej w miasteczku od ponad pięciu wieków. Sprowadzono jej relikwie, Stolica Apostolska dała prawo czczenia Świętej jako patronki Nieszawy. Zawiązuje się Sodalicja św. Jadwigi Królowej, która patronuje także zespołowi liturgicznemu. Największym jednak osiągnięciem na polu duszpasterskim jest sposób przeżywania Świąt Paschalnych.
Jako gospodarz rozmiłowany w sztuce, Ksiądz Kanonik jest świadom odpowiedzialności, jaką ponosi za kościół farny, tę "starożytną szkatułę klejnotami pełną". Dlatego tak bardzo ważny jest dla niego klimat, sprzyjający realizacji trudnych zadań.
Kościół parafialny, świadectwo wielkiej historii miasteczka, jest stałym punktem zainteresowania turystów, pielgrzymów, naukowców. Stąd tak istotne jest, aby przywrócić blask starym murom, o których tak pięknie pisał Józef Sporny, wielki miłośnik Nieszawy. Jest to główny cel i marzenie Księdza Proboszcza. Podejmuje więc prace niekoniecznie efektowne: osuszanie murów, zakładanie izolacji, prace ciesielskie na wieży, a poza tym wciąż sprawdza, czy np. nie popękały dachówki, coś nie spadło, nie zarwało się. To są, jak mówi, dziesiątki wypraw na wieżę, na strych, do piwnic. "Trzeba poznać anatomię budowli i całą jej otoczkę (klimat, dokumenty, publikacje) i starać się przekazywać to innym, otwierać ich oczy na pewne rzeczy, których nie widać od razu po przekroczeniu wydeptanego tysiącami stóp progu świątyni".
Zadań jest bardzo wiele.
Ks. kan. W. Sowa ufa, że dzięki pomocy Bożej, życzliwości i hojności ludzkiej świątynia, która domaga się większego serca i pietyzmu, znowu zabłyśnie.
Swoimi radościami i problemami, jakie niesie każdy dzień, dzielili się podczas zjazdu również pozostali Księża Jubilaci. A mówiąc "do zobaczenia", dziękowali gospodarzowi, a także zespołowi liturgicznemu i Młodzieżowej Orkiestrze Dętej pod kierownictwem Romana Organiściaka za przepiękną oprawę jubileuszowej Mszy św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27
Św. o. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

We wrześniu Festiwal Książki Katolickiej – podsumowanie XXIX Targów Wydawców Katolickich

2024-05-07 11:29

Ireneusz Korpyś/Niedziela

- Rekordowa pod względem frekwencji ostatnia edycja Targów Wydawców Katolickich w Warszawie udowodniła, że zainteresowanie polskich czytelników publikacjami o tematyce religijnej bynajmniej nie słabnie - informują organizatorzy wydarzenia. Dlatego zapowiadają planowany na wrzesień Festiwal Książki Katolickiej jako podsumowanie niedawnej imprezy wydawniczej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?