Reklama

Archiwum "Niedzieli"

Św. Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej

2015-10-13 07:18

(akw)

W Sali Rycerskiej na Jasnej Górze została otwarta wystawa filatelistyczna pt. „Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej”, zorganizowana pod patronatem abp. Wacława Depo - metropolity częstochowskiego. Uroczystość poprzedziła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odprawiona w intencji Poczty Polskiej. O. Stanisław Rudziński zaznaczył w homilii, że wystawa wpisuje się w zbiór pamiątek przekazanych przez Jana Pawła II na Jasną Górę, wśród których dowodem jego szczególnego zawierzenia Maryi jest pas sutanny ze śladami krwi, przestrzelony podczas zamachu 13 maja 1981 r.

Wystawa prezentuje znaczki wydane przez Pocztę Polską z okazji pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, jego jubileuszy oraz historycznych wydarzeń jak np. inauguracja Wielkiego Jubileuszu w 2000 roku. Tę kolekcję zamykają znaczki wydane już po śmierci Papieża we współpracy z Pocztą Watykańską, poświęcone jego beatyfikacji, a następnie kanonizacji. Oba znaczki zostały uhonorowane Międzynarodową Nagroda Sztuki Filatelistycznej im. św. Gabriela.

Zobacz zdjęcia: Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej

Uczestników uroczystości powitał w Sali Rycerskiej o. Jan Poteralski - podprzeor klasztoru jasnogórskiego, który przypominał, że kiedy Jan Paweł II przybywał do Polski i na Jasną Górę uczył jak być Polakiem, jak być katolikiem, ukazywał Maryję, jako tą, która nas jednoczyła i jednoczy. Te znaczki wydane dzięki Polskie Poczcie są przypomnieniem jego nauczania i są głosem sumienia i pytania, czy my Polacy XXI wieku realizujemy to, o co nas prosił św. Jan Paweł II, czy jesteśmy temu wierni.

Reklama

Abp Wacław Depo zadedykował uczestnikom uroczystości trzy słowa: prawda, wspólnota, misja. Pierwszym z nich jest prawda o człowieku - znaczki ukazują nam jak działa łaska Boga w sercu pojedyńczego człowieka, któremu na imię Karol Wojtyła - Jan Paweł II. Ta łaska działa we wspólnocie, bo on nie zachował tego daru tylko dla siebie. Niech ta wspólnota będzie i naszym udziałem, bo tego uczył nas Papież. Trzecie słowo missio - czyli przesłanie dla kogoś, kto jest dzisiaj i kogoś kto przyjdzie po nas. To słowo wpisuje sie w słowo w emisja, zatem niech emisje, zwłaszcza te wspólne Poczty Polskiej i Watykanu będą naszą wspólną radością.

Rolę Poczty Polskiej, która 18 października będzie świętować 457 lat historii swojego istnienia przedstawił członek Zarządu Poczty Polskiej Paweł Włoch. Podkreślił, że Poczta Polska działa zgodnie z dewizą: „Poczta bliska, zaufana i bezpieczna”. Przypomniał, że prezentowana wystawa powstała na podstawie albumu pod tym samym tytułem, za który Poczta otrzymała nagrodę „Teraz Polska”. Przesłanie wystawy i poszczególnych znaczków oraz historię ich tworzenia przedstawiła Agnieszka Kłoda-Dębska zastępca dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej.

Tagi:
Jan Paweł II poczta polska

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

„Wieczory Maryjne – Katechezy z Janem Pawłem II

„Wieczory Maryjne – Katechezy z Janem Pawłem II

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem