Reklama

Polska

Św. Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej

Archiwum "Niedzieli"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Sali Rycerskiej na Jasnej Górze została otwarta wystawa filatelistyczna pt. „Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej”, zorganizowana pod patronatem abp. Wacława Depo - metropolity częstochowskiego. Uroczystość poprzedziła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odprawiona w intencji Poczty Polskiej. O. Stanisław Rudziński zaznaczył w homilii, że wystawa wpisuje się w zbiór pamiątek przekazanych przez Jana Pawła II na Jasną Górę, wśród których dowodem jego szczególnego zawierzenia Maryi jest pas sutanny ze śladami krwi, przestrzelony podczas zamachu 13 maja 1981 r.

Wystawa prezentuje znaczki wydane przez Pocztę Polską z okazji pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, jego jubileuszy oraz historycznych wydarzeń jak np. inauguracja Wielkiego Jubileuszu w 2000 roku. Tę kolekcję zamykają znaczki wydane już po śmierci Papieża we współpracy z Pocztą Watykańską, poświęcone jego beatyfikacji, a następnie kanonizacji. Oba znaczki zostały uhonorowane Międzynarodową Nagroda Sztuki Filatelistycznej im. św. Gabriela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej

Reklama

Uczestników uroczystości powitał w Sali Rycerskiej o. Jan Poteralski - podprzeor klasztoru jasnogórskiego, który przypominał, że kiedy Jan Paweł II przybywał do Polski i na Jasną Górę uczył jak być Polakiem, jak być katolikiem, ukazywał Maryję, jako tą, która nas jednoczyła i jednoczy. Te znaczki wydane dzięki Polskie Poczcie są przypomnieniem jego nauczania i są głosem sumienia i pytania, czy my Polacy XXI wieku realizujemy to, o co nas prosił św. Jan Paweł II, czy jesteśmy temu wierni.

Abp Wacław Depo zadedykował uczestnikom uroczystości trzy słowa: prawda, wspólnota, misja. Pierwszym z nich jest prawda o człowieku - znaczki ukazują nam jak działa łaska Boga w sercu pojedyńczego człowieka, któremu na imię Karol Wojtyła - Jan Paweł II. Ta łaska działa we wspólnocie, bo on nie zachował tego daru tylko dla siebie. Niech ta wspólnota będzie i naszym udziałem, bo tego uczył nas Papież. Trzecie słowo missio - czyli przesłanie dla kogoś, kto jest dzisiaj i kogoś kto przyjdzie po nas. To słowo wpisuje sie w słowo w emisja, zatem niech emisje, zwłaszcza te wspólne Poczty Polskiej i Watykanu będą naszą wspólną radością.

Rolę Poczty Polskiej, która 18 października będzie świętować 457 lat historii swojego istnienia przedstawił członek Zarządu Poczty Polskiej Paweł Włoch. Podkreślił, że Poczta Polska działa zgodnie z dewizą: „Poczta bliska, zaufana i bezpieczna”. Przypomniał, że prezentowana wystawa powstała na podstawie albumu pod tym samym tytułem, za który Poczta otrzymała nagrodę „Teraz Polska”. Przesłanie wystawy i poszczególnych znaczków oraz historię ich tworzenia przedstawiła Agnieszka Kłoda-Dębska zastępca dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-13 07:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież z dalekiego kraju

Ks. Tomasz Jarosz

W wywiadzie dla biura prasowego archidiecezji krakowskiej arcybiskup Marek Jędraszewski opowiada o dramatycznych wydarzeniach poprzedzających konklawe, o momencie, w którym po raz pierwszy usłyszał „Barkę” i o tym, jak razem z Janem Pawłem II śpiewał patriotyczne pieśni.

Więcej ...

„Uczeń czy klient?”, czyli cykl jasnogórskich rekolekcji o Kościele

2024-12-04 17:45

BP KEP

W centrum kolejnej edycji Jasnogórskich Dni Skupienia znajdzie się Kościół. - Temat Kościoła ciągle się pojawia w różnych naszych rozmowach, w przestrzeni social mediów. Bardzo często jest to temat wykrzywiony: „bo ja myślę”, „bo mnie się coś nie podoba”, albo „nie podoba”, bo „papież to powiedział” i dlatego myślę, że podjęcie tego tematu jest konieczne. Często nie wiemy do czego odnosi się tzw. nauczania ex cathedra, nieomylność papieża. Trzeba to wyjaśniać - mówi o. Marcin Ciechanowski, który poprowadzi Dni skupienia. Pierwszy z cyklu rekolekcji zatytułowanych „Uczeń czy klient” odbędzie się w dniach 6-8 grudnia na Jasnej Górze.

Więcej ...

Francja/ Najważniejsze etapy odbudowy Notre Dame

2024-12-04 22:09

Adobe Stock

Odbudowa paryskiej katedry Notre Dame po pożarze z 2019 roku trwała pięć lat; pracowało przy niej ponad 2 tys. specjalistów, rzemieślników i robotników. Koszt prac wyniósł około 700 mln euro, a datki napłynęły z całego świata.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czego najbardziej dziś potrzebuję?

Wiara

Czego najbardziej dziś potrzebuję?

Czy masz już postanowienie adwentowe?

Wiara

Czy masz już postanowienie adwentowe?

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Oświadczenie w sprawie zatrzymania byłego proboszcza...

Kościół

Oświadczenie w sprawie zatrzymania byłego proboszcza...

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Wiadomości

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Jaka jest dziś moja wiara?

Wiara

Jaka jest dziś moja wiara?

Mucha o organizowaniu religii w szkołach: jesteśmy...

Wiadomości

Mucha o organizowaniu religii w szkołach: jesteśmy...