Reklama

Niedziela Częstochowska

Pielgrzymowali do sanktuariów w Krzeszowie i Legnickim Polu

Zofia Białas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymowanie do znanych sanktuariów stało się już tradycją Parafii św. Barbary i działającego w niej Stowarzyszenia ”Razem możemy więcej” im. Matki Teresy Janiny Kierocińskiej. Na październikowe pielgrzymowanie wybrano tym razem Dolny Śląsk i przepiękne Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie oraz św. Jadwigi w Legnickim Polu. Droga do tych sanktuariów, celu pielgrzymki, wiodła przez Świdnicę, w której ciekawość wzbudził Kościół Pokoju, zbudowany na mocy Pokoju Westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648) między katolikami i protestantami.

Reklama

Zgodę na budowę 3 Kościołów Pokoju w księstwach dziedzicznych- w Głogowie, Jaworze i Świdnicy wymusili na cesarzu Ferdynandzie III Szwedzi. Pierwszy Kościół Pokoju pobudowano w Głogowie w 1652 roku( nie istnieje), drugi w Jaworze w roku 1654 ( istnieje do dziś), trzeci w Świdnicy. Aby Kościoły Pokoju mogły być zbudowane, ewangelicy musieli dopełnić niezbędnych warunków: zmieścić się z budową w jednym roku i budować tylko z wyznaczonych materiałów- słoma, glina, piach, drewno. Mimo takich rygorów kościoły te powstały. Kościół Pokoju p.w. Świętej Trójcy w Świdnicy, bazylikę na planie krzyża, zbudowano w latach 1656-1657. Jego wielkość, 1090 m2, jest imponująca, tak jak i to, że mogło się w nim jednorazowo modlić 7500 ludzi ( 3000 miejsc siedzących), dziś modli się w nim zaledwie 120 parafian. Dziś Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z dwóch tego typu w Europie. Posiada wielką wartość historyczną i artystyczną. Ważnym momentem w najnowszej jego historii jest wpisanie go 13 XII 2001 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Zabytków UNESCO, co należy uznać za ogromną nobilitację dla regionu i kraju. Kościół w roku 1989, przed spotkaniem w Krzyżowej, odwiedzili Helmut Kohl i Tadeusz Mazowiecki, by wspólnie modlić się o pokój dla Europy i świata oraz o pojednanie między Polakami i Niemcami. W roku 2011, podczas oficjalnej wizyty w Polsce, odwiedzili go król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia. Od kilku lat jest miejscem wielu spotkań międzynarodowych, mających na celu budowanie tolerancji i współpracy, jest także miejscem festiwali bachowskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po zapoznaniu się z historią Kościoła Pokoju, na krótko wstąpiliśmy do katedry świdnickiej, Jej wielkość i monumentalność oraz wystrój to też wielkie przeżycie…

Potem był Krzeszów, a w nim perła polskiego baroku, sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, kościół cysterski, zbudowany w latach 1727-1735, kościół św. Józefa i Mauzoleum Piastów ( zbudowane w latach 1728-1735, do końca ozdobione w 1746 roku), w którym spoczywają śmiertelne szczątki fundatorów krzeszowskiego klasztoru.

Reklama

Wielkością zadziwiła fasada bazyliki tworząca pod względem architektonicznym trzy poziome kondygnacje z pionowymi przedziałami przy pomocy kolumn i pilastrów i z kamiennymi figurami: od lewej strony do środka św. Scholastyka, św. Benedykt i Mojżesz, od prawej do środka św. Lutgarda, św. Bernard i św. Grzegorz papież( I kondygnacja); środkowa kondygnacja poświęcona Maryi, Pośredniczce łask, z 5 metrową figurą Maryi Niepokalanie Poczętej z napisem pod obrazem „Domus Gratiae Sanktae Mariae”, ze sceną Zwiastowania po lewej stronie i sceną Nawiedzenia po prawej; kondygnacja trzecia, obrazująca strefę niebieską, przedstawiająca Trójcę św. z Bogiem Ojcem i Ukrzyżowanym Chrystusem( 8, 30 m wysokości). Kopuły wieńczą figury aniołów o wysokości 2, 50 m. Wielkie wrażenie sprawiło na nas wnętrze kościoła, a w nim przepiękny prospekt organowy, ambona, freski na sklepieniu, rozmieszczone w sześciu przęsłach, kaplice boczne( naliczyliśmy 8) i ołtarz główny z XIII- wieczną ikoną Matki Bożej Łaskawej, umieszczonej w srebrnej ramie( dzieło złotnika Hentschela z Wrocławia) ozdobionej siedmioma główkami aniołów, herbami opackimi i klasztoru. U góry imię obrazu” Gratia Sanctae Mariae”. Obraz przyozdabia haftowany baldachim, dzieło trzebnickich Cysterek. Lata 1700-1740, mówił przewodnik, były szczytowym okresem pielgrzymowania do cudownej ikony. Pielgrzymek zakazały władze pruskie, które przejęły Śląsk w 1741 roku.. Praktycznie pielgrzymek nie było aż do 1919 roku, czyli do momentu przybycia niemieckich benedyktynów z Opactwa Emaus pod Pragą. Byli oni w Krzeszowie w czasie II wojny światowej, potem wyjechali do RFN, a do budynków klasztornych przybyły benedyktynki ze Lwowa.

Do 1970 roku kościół klasztorny i postawiony obok niego w latach 1690-1696 kościół św. Józefa z przepięknymi freskami przedstawiającymi 7 Jego smutków i 7 Jego radości ( W sumie 14 stacji, kaplic) i 50. malowidłami wykonanymi w latach 1693-1698, obrazującymi genealogię i dzieje św. Rodziny, ze sklepieniem ozdobionym na wzór kaplicy sykstyńskiej, obsługiwali duszpasterze diecezjalni, potem Cystersi przybyli z Opactwa w Wąchocku.

Z roku na rok, kontynuował przewodnik, wzrasta kult Maryi w Jej cudownym obrazie. Do Krzeszowskiej Matki Bożej Łaskawej przybywają pielgrzymki z różnych stron kraju i z zagranicy, byliśmy także i my. Tu uczestniczyliśmy we Mszy św. dziękczynnej, sprawowanej z okazji złotej rocznicy ślubów zakonnych jednej z sióstr Elżbietanek i 35. rocznicy zawarcia sakramentu małżeństwa przez małżonków z okolicznej miejscowości.

Reklama

Na pielgrzymim szlaku ( niespodzianka kierownika pielgrzymki ks. Jarosława Borala) znalazło się jeszcze Sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu. Legnickie Pole to miejscowość założona w 1275 roku, w miejscu, gdzie św. księżna Jadwiga znalazła ciało zabitego w bitwie pod Legnicą, stoczoną 9 kwietnia 1241 roku, syna, Henryka II Pobożnego. Dzieje tej miejscowości z tym wydarzeniem, mówiła przewodniczka, łączą się nierozerwalnie. Wg legendy, w miejscu gdzie zginął książę, Jadwiga ufundowała kaplicę. Około 1450 roku wzniesiono w tym miejscu kościół murowany zachowany do dziś pod wezwaniem Św. Trójcy i NMP( po rekonstrukcji w latach 1960-1961 zaadaptowany na Muzeum Bitwy Legnickiej), otoczony cmentarzem z nielicznymi już nagrobkami.

W latach 1723-1738 wybudowano w Legnickim Polu benedyktyński zespół klasztorny z kościołem w stylu barokowym, konsekrowanym w dniu 10 sierpnia 1738 roku. Kościół otrzymał wezwanie św. Krzyża i Św. Jadwigi (stanowi przykład idealnego połączenia sztuk plastycznych- malarstwa i rzeźby- z architekturą). W roku 1810, po sekularyzacji, benedyktyni opuszczają klasztor, kościół staje się własnością parafii rzymsko-katolickiej, a budynki klasztorne zostają zaadaptowane na szkołę kadetów, działającą do 1920 roku (zlikwidowana na mocy traktatu wersalskiego), od roku 1933 na hitlerowską szkołę polityczną dla młodzieży. W czasie II wojny światowej mieścił się tu obóz jeniecki dla żołnierzy francuskich, jugosłowiańskich i radzieckich.

Kościół, który nieprzerwanie spełniał funkcje sakralne, w stosunkowo dobrym stanie przetrwał II wojnę światową. Budynki klasztorne od 1963 roku są siedzibą Zakładu opieki Społecznej.

Wieże kościoła wieńczy mitra książęca i krzyż, symbole zwycięstwa wiary i idei chrześcijańskich. Nawę główną przykrywa sklepienie przypominające żagiel ( sklepienie żeglaste), wsparte na potężnych filarach, tworzące olbrzymi baldachim dla ekspozycji największego fresku: ”Odnalezienie Krzyża” (freski przedstawiające fakty historyczne i legendy oraz benedyktyńskie tradycje Legnickiego Pola są największą ozdobą tego kościoła). Na uwagę zasługują: ołtarz główny z obrazem bitwy legnickiej, z postacią św. Jadwigi w centralnej części, z Krzyżem wśród obłoków, z głową ks. Henryka Pobożnego wbitą na włócznię, z końmi w pełnej dynamice ruchu, wkomponowanymi w centralną część obrazu; organy z muzykującymi aniołami, ambona, drewniane ławki z wyrytą datą powstania 1733 i 1734 rok, klęcznik i tron opata ozdobiony herbami Drewnowa i Broumowa, klasycyzujące stalle w prezbiterium, kraty przegradzające prezbiterium z umieszczonymi pośrodku herbami Brzewnowa i Bromowa.

Uduchowieni, zauroczeni wielkością i przepychem barokowej architektury sakralnej wróciliśmy do swojej parafii, gdzie powoli będziemy kontynuować budowę naszego kościoła parafialnego

Podziel się:

Oceń:

2015-10-16 10:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mówią wieki

Pielgrzymi z Lidzbarka na Ukrainie, w tle twierdza kamieniecka
Gabriela Sikora
głos z Torunia
Mówią

Gabriela Sikora

Pielgrzymi z Lidzbarka na Ukrainie, w tle twierdza kamieniecka Gabriela Sikora głos z Torunia Mówią

10 tys. pątników wędrowało w skwarze do sanktuarium w Poczajowie na Ukrainie. Nieśli krzyże i ikony. Liczyli tylko na siebie, chociaż czasem ludzie wystawiali dla nich wiadra z wodą. Taki obraz pamiętają pielgrzymi z Lidzbarka

Więcej ...

ETPC: Polska złamała konwencję o prawach człowieka, nie rejestrując małżeństwa osób jednej płci

2025-04-24 21:59

Adobe Stock

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) uznał w ogłoszonym w czwartek wyroku, że nie rejestrując zawartego w Wielkiej Brytanii małżeństwa osób tej samej płci, Polska złamała artykuł 8. Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Skargę wniósł obywatel RP Bartholomew Kyle Andersen.

Więcej ...

Francja i Polska krajami najczęściej odwiedzanymi przez papieży

2025-04-26 08:17

facebook.com/episkopatpolski

Z chwilą, gdy w grudniu 2024 r. papież Franciszek wylądował na Korsyce, Francja stała się współcześnie krajem zagranicznym, nie licząc Włoch, najczęściej odwiedzanym przez papieży, wyprzedzając Polskę. Poza tym to Francja okazała się krajem, który jako ostatnie zagraniczne państwo odwiedzili papieże Jan Paweł II i Franciszek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Obrzęd zamknięcia trumny z ciałem Papieża Franciszka

Obrzęd zamknięcia trumny z ciałem Papieża Franciszka

Ogłoszono treść rogito, aktu wkładanego do trumny...

Kościół

Ogłoszono treść rogito, aktu wkładanego do trumny...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...