Reklama

Misyjne święto w Węgrowie

Niedziela podlaska 33/2003

W ostatnią niedzielę maja odbył się II Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci w Węgrowie. Pierwszy taki kongres odbył się w Drohiczynie dwa lata temu. W tym roku przyjechało około 800 dzieci, aby wspólnie modlić się, uczyć się misji i bawić się, a także by zaprezentować, np. przez krótką inscenizację, swoją pracę.
Impreza łączyła w sobie dwa ważne elementy: dzień misyjny i dzień dziecka. Hasłem kongresu było: "Z Maryją prosimy o miłosierdzie dla świata". Poszczególne grupy miały elementy z kolorami każdego kontynentu: żółty (Azja), czerwony (Ameryka), niebieski (Oceania), biały (Europa), zielony (Afryka). Organizatorami imprezy byli: ks. Zbigniew Grabowski, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w naszej diecezji i koło misyjne WSD w Drohiczynie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieci do kongresu przygotowywały się w parafiach. Każda grupa zrobiła własny proporzec i krótkie przedstawienie o tematyce misyjnej. Ponadto każde dziecko zrobiło jedno ogniwo łańcucha pokoju, które razem z balonami zostało później wypuszczone w niebo. Był to wymowy symbol modlitwy o pokój, o którą prosi nas Jan Paweł II. Dzieci na parafii w ognisku misyjnym głównie piszą listy do misjonarzy. Poznają przez ich opisy kulturę danego kraju, zwyczaje. Najczęściej jednak modlą się w intencji misji i misjonarzy. Robią to przy różnych okazjach - ogniska misyjne, spotkania oazowe, ministranckie itp. Wiele dzieci należy do Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci. Dużą rolę w kształtowaniu postaw misyjnych odgrywają katecheci i siostry zakonne - to oni animują spotkania, wyszukują ciekawych ludzi, korespondencyjnie nawiązują znajomości z misjonarzami.
Spotkanie kongresowe rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył ks. Jan Piotrowski, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Zaraz po przyjeździe każde dziecko otrzymało różaniec, a pod koniec Mszy św. wszystkie je poświęcono i wspólnie modlono się w rożnych językach w intencji misji jak również za dzieci całego świata. Po Mszy św. na spotkaniu w grupach dzieci mogły posłuchać relacji misjonarzy o swojej pracy, szczególnie dowiedzieć się o dzieciach w innych częściach świata, usłyszeć piosenki w różnych językach, zapytać się o interesujące je sprawy. Na dzieciach duże wrażenie zrobiły przedstawiane eksponaty, np. instrumentu muzyczne z krajów afrykańskich, skóra węża oraz zdjęcia.
Po spotkaniach z misjonarzami widać było, że dzieci są ciekawe wiadomości o życiu w Afryce, szczególnie jak żyją ich rówieśnicy. Poza tym sam fakt, że przyjechały na kongres świadczy o pewnej solidarności i łączności z dziećmi w krajach misyjnych. Ponadto ważna była również modlitwa o pokój, ponieważ to właśnie w krajach misyjnych jest najwięcej konfliktów i wojen. Spotkania o takiej tematyce uczą wrażliwości, miłości, otwartości na innych. "Dla dzieci misje kojarzą się z przygodą, czymś egzotycznym, czymś niesamowitym. Jeśli my, misjonarze dzielimy się tym z dziećmi, to się otwiera ich oczy na świat, na ludzi innych kultur, ras i religii. Spotkania takie mają aspekt jak najbardziej edukacyjny, nie tylko zabawowy" - powiedział zaproszony misjonarz - o. Jacek Wróblewski ze Zgromadzenia Ojców Białych. Najważniejszym świadectwem, jakie dali misjonarze dzieciom, był ich entuzjazm, zafascynowanie krajami misyjnymi i chęć szybkiego powrotu do kraju misji. Misje nie są jakimś smutnym obowiązkiem chrześcijańskim, ale to coś, co bardzo ubogaca każdego misjonarza.
Ks. Jan Piotrowski podsumowując wydarzenie powiedział, że II Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci jest przede wszystkim katechezą - pogłębieniem wiary tych dzieci. To jest dla jednych pierwszy krok, dla innych kolejny na drodze misyjnej, do odkrywania tego, czego nie zobaczą w swojej miejscowości, parafii. Uświadamiają one sobie, że stanowią jakąś wspólnotę ludzi modlących się, przeżywających radość ze swojej wiary i to jest bardzo pozytywne. Z drugiej strony dzieci są tą częścią Kościoła, która wyznacza drogę na przyszłość. Tam gdzie jest mowa o misjach, tam jest perspektywa, bo w misjach jest dynamizm. Pan Jezus powiedział: "Idźcie!". Dlatego należy mniej zwracać uwagę na stronę organizacyjną, bardziej natomiast na ducha i wspólne przeżywanie wiary. Warto prowadzić ideę kongresu dalej - to nie jest meta. Misje chcą nas uczyć wiary, która, mówiąc obrazowo, sięga dalej niż nasz wzrok.
Po południu jako atrakcja dnia i prezent z okazji Dnia Dziecka wystąpiła Magda Anioł z zespołem. Dzieci mogły się bawić przy muzyce znanej polskiej wokalistki. Można powiedzieć, że obok dobrej zabawy była to również ewangelizacja. Po zadowolonych twarzach dzieci tuż przed powrotem do swoich domów widać było, że warto kontynuować taką atrakcyjną formę katechezy misyjnej i zabawy jednocześnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst