Reklama

To warto przeczytać

Od "Posłańca Niedzielnego" do internetu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Daniel Zapała przedstawił w swym interesującym studium ewolucję stosunku Kościoła do mediów na przestrzeni kilku ostatnich stuleci i ukazał - na przykładzie biskupstwa wrocławskiego - jak w praktyce dokonywała się ta ewolucja od pełnej rezerwy dyskretnej nieufności wobec nowych form przekazywania myśli aż po entuzjastyczne wykorzystywanie ich do głoszenia Ewangelii" - napisał w przedmowie do książki Media katolickie w archidiecezji wrocławskiej ks. prof. Piotr Nitecki.
Książka Daniela Zapały wypełniła lukę wydawniczą, jaką jest historia mediów katolickich na terenie wrocławskiej metropolii kościelnej. Nie ogranicza się tylko do czasów obecnych, ale przedstawia je w perspektywie czasowej. I tak, opisuje m.in. pierwsze pisma ukazujące się w języku polskim na terenie archidiecezji wrocławskiej. Były to Posłaniec Niedzielny, Wiadomości Misyjne i Głos św. Franciszka. Zaraz po II wojnie światowej rozwój mediów katolickich był utrudniony, zwłaszcza w czasach stalinowskich. Władze państwowe walczyły z Kościołem, choć tylko Kościół był tą strukturą, która łączyła wszystkich Polaków przybyłych na Dolny Śląsk z różnych stron świata.
Autor omawia również najdawniejsze czasopisma ukazujące się w Polsce. Pierwsze polonika prasowe pojawiły się już w 1514 r. Gazety zawsze były ważnym środkiem przekazu wiadomości, także na polu religijnym. Jak ważna jest obecnie rola mediów w dziele ewangelizacji, zwróciła uwagę m.in. Papieska Rada do Spraw Środków Społecznego Przekazu, która w 1992 r. ogłosiła instrukcję Communio et progressio. "W dokumencie tym Kościół wskazał na globalność mediów, przez co nie ma na świecie takiego miejsca, w którym nie odczuwa się ich wpływu na postawy religijne, moralne czy systemy polityczne i społeczne, a zawrotne tempo rozwoju technologii przekazu może przynieść w tym zakresie dalsze, nieoczekiwane konsekwencje" - pisze Daniel Zapała. Jak stwierdzają członkowie Rady, "potęga środków przekazu jest tak wielka, że wpływają one nie tylko na to, jak ludzie myślą, ale także o czym myślą".
W archidiecezji wrocławskiej problem ten jest dostrzegany, o czym świadczy rozwój prasy parafialnej. Według Daniela Zapały, do końca 2002 r. ukazywało się na jej terenie 60 czasopism parafialnych, aktualnie wychodzi ich 43, zaś w samym Wrocławiu 19. Kościół wrocławski wykorzystuje ponadto fale radiowe, ma swe "okienko" w telewizji regionalnej oraz korzysta z internetu.
Książka liczy ponad 160 stron, jest dostępna w Księgarni Archidiecezjalnej na wrocławskim Ostrowie Tumskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst