Reklama

XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

Kochać można tylko to, co się zna

Niedziela łódzka 14/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do "Tej, co Jasnej broni Częstochowy" pielgrzymują w każdym roku indywidualnie lub w sposób zorganizowany różne grupy, wszystkich stanów i zawodów, a nawet różnych nacji. W marcu od 17 lat przyjeżdżają z całej Polski do stóp swojej Przewodniczki - Maryi Jasnogórskiej przewodnicy turystyczni, zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. W bieżącym roku Pielgrzymka Przewodników odbyła się w dniach 9-11 marca.

Rozpoczęła się rekolekcjami w kaplicy Domu Pielgrzyma, które poprowadził ks. Adam Wąsik - duszpasterz młodzieży z parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Przybyła z nim grupa młodzieży (tzw. chórek), która zapewniła oprawę wokalno-muzyczną wszystkich spotkań modlitewnych podczas pielgrzymki.

Na program spotkań rekolekcyjnych złożyły się dwie Msze św. i trzy homilie; był także czas na indywidualną modlitwę i sakrament pokuty. Treścią homilii ks. Adam uczynił rozwinięcie trzech tematów: " Między Mocą a Słabością", "W drodze ku Słońcu" i "Radość życia". Ujmując najkrócej tę interesującą i ubogacającą, a jednocześnie refleksyjną treść, można powiedzieć, że człowiek - świadomy swej słabości - w niej właśnie doskonali swą moc, czerpiąc siły z modlitwy i Ewangelii. A w drodze ku Słońcu, którym jest światłość największa - sam Bóg, człowiek umocniony Duchem Świętym, musi być światłem dla innych, stąd często uczestnicy rekolekcji prosili śpiewając: "Duchu Święty, przyjdź, napełnij serce me. Jezu, przyjdź, wołam Cię. Napełnij serce me. Panie, jesteś mą nadzieją. Tobie ufam i bać się nie będę". Radość życia tworzą przewodnicy dzięki specyfice swojej pracy, starając się "zostawić ciepły ślad na czyjejś ręce".

Kaplica Domu Pielgrzyma podczas dwudniowych rekolekcji była wypełniona do ostatniego miejsca, prawie wszyscy uczestnicy wzięli udział w Uczcie Eucharystycznej, a na zakończenie zgodnie śpiewali: "Maryjo, proszę, spraw, aby życie mi nie było obojętne, abym kochał zawsze to, co piękne...".

Oficjalne rozpoczęcie Pielgrzymki nastąpiło w sobotę 10 marca o godz. 14.00 w sali św. Józefa, którą wypełniło ponad 1500 przewodników z całej Polski, w tym kilkanaście grup ze swoimi kapelanami. Organizacją i prowadzeniem zajęli się tym razem przewodnicy z Nowego Sącza. Zgromadzeniu przewodniczył abp Edmund Piszcz, ordynariusz diecezji warmińskiej, a jednocześnie krajowy duszpasterz przewodników turystycznych. Przybyli także polscy przewodnicy z Wilna, Lwowa, Krzemieńca i Mołdawii. Spotkanie rozpoczęto wprowadzeniem 11 pocztów sztandarowych i odśpiewaniem hymnu przewodnickiego: My, przewodnicy Ojczystej Ziemi.

Część konferencyjną wypełniły ważne wystąpienia. Abp Edmund Piszcz w słowie wprowadzającym, nawiązując do nauki Ojca Świętego o dawaniu świadectwa miłości, podkreślił, że z miłością (w pracy przewodnickiej) łączy się proces poznania. Kochać można tylko to, co się zna, a chcąc dawać (świadczyć) - trzeba mieć, zaś istotą świadczenia jest wiarygodność. Przewodnik, który kocha i zna, staje się wiarygodnym świadkiem. Bycia takim właśnie świadkiem o pogłębionej wierze i wiedzy życzył Ksiądz Arcybiskup wszystkim przewodnikom. Z kolei ks. Stanisław Pietrzak wygłosił referat "Św. Świerad i św. Benedykt a początki chrześcijaństwa w rejonie Dunajca", natomiast Anna Totoń - przewodnik z Nowego Sącza - przybliżyła postać św. Kingi, pani ziemi sądeckiej.

W części modlitewnej tradycyjnie już odbyła się Droga Krzyżowa na Wałach, którą tym razem prowadzili przewodnicy z Nowego Sącza. Potem w Kaplicy Matki Bożej była uroczysta Msza św. i "czuwanie z Maryją" do godz. 21.00 - godziny Apelu Jasnogórskiego pod przewodnictwem abp. E. Piszcza. Głównym wydarzeniem ostatniego dnia pielgrzymki była koncelebrowana Msza św. w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sprawował ją Ksiądz Arcybiskup oraz ks. prał. Jerzy Pawlik, ks. Stanisław Pietrzak i pozostali kapelani ośrodków przewodnickich. W homilii abp E. Piszcz nawiązał do słów Ojca Świętego Jana Pawła II: "Nie lękajcie się być świętymi w III Tysiącleciu". By temu sprostać, szczególnie w czasach trudnych, wielkiego zamętu i niepokoju - trzeba być świadomym, że Matka Boża jest również dla przewodników wsparciem i umocnieniem w prawdzie na drodze pielgrzymowania do Jezusa Chrystusa. Na zakończenie Mszy św. - wzorem lat ubiegłych - zgromadzeni w bazylice przewodnicy odnowili Jasnogórskie Ślubowanie, przyrzekając m.in. " żyć według wiary świętej, (...) i przekazywać historię narodu polskiego, podkreślając jego chrześcijańskie korzenie (...). Następnie w sali o. Augustyna Kordeckiego - w związku z Rokiem Prymasa Tysiąclecia - paulin o. Zachariasz Jabłoński ( Uniwersytet im. Kard. S. Wyszyńskiego) przypomniał słowa wielkiego Kardynała o Jasnej Górze, które są swoistą wskazówką dla przewodników: "Tam pogłębisz swoją maryjność, tam tworzy się wizja Polski", a tworząc tekst Ślubów Jasnogórskich - tę swoistą Kartę Praw Polaka - Prymas pragnął, by naród polski był zjednoczony przez Jasną Górę.

Ks. prał. Jerzy Pawlik mówił o specyfice oprowadzania po obiektach sakralnych. Pomocą mogą być dobrze opracowane materiały szkoleniowe. I w tym miejscu podkreślił z radością, że z inicjatywy łódzkich przewodników PTTK opracowano (pod red. ks. Pawlika) i wydano 2 pozycje ułatwiające prezentowanie obiektów sakralnych: Zakony w Polsce oraz Terminologia sakralna w praktyce przewodnickiej. Natomiast prezes Komisji Przewodnickiej ZG PTTK - T. Stefański przypomniał przewodnikom hasło: "Bóg-Honor-Ojczyzna", koncentrując się na honorze, z którym winniśmy wiązać przede wszystkim godność przewodnicką, starając się żyć w przyjaźni, miłości i ze świadomością służby innym ludziom.

Spotkanie w sali o. A. Kordeckiego zakończyło się o godz. 12.00 wspólną modlitwą Anioł Pański w łączności z Ojcem Świętym, honorowym członkiem PTTK.

Dodać należy, że za pośrednictwem organizatorów podjęto inicjatywę, aby uczestnicy pielgrzymki, poprzez wykupienie "cegiełki" włączyli się w fundowanie przewodnickiego wotum dla Matki Bożej Jasnogórskiej, którym będzie figura św. Jakuba Większego - patrona pielgrzymów, przewodników i współczesnych turystów. Będzie to piąta z kolei figura umieszczona (w 2002 r.) na murach tzw. Drogi Apostolskiej, prowadzącej od Domu Pielgrzyma do Bramy Papieskiej na Jasnej Górze.

W XVII Pielgrzymce Przewodników wzięła udział także ( już po raz 12) grupa łódzkich przewodników PTTK, traktując ten wyjazd jako rozpoczęcie obchodów 50-lecia istnienia swego Koła, które oficjalnie powstało w Łodzi jesienią 1951 r. Pierwszym prezesem był Edmund Jarzyński, a potem kolejno: Aleksander Wojciechowski, Marian Krystian i Aleksander Wojciechowski (do 1970 r.), następnie Jan Zienkiewicz, Jerzy Dukowicz, Ryszard Bonisławski, Anna Pilarska, Tadeusz Maćkowiak i obecnie - Tekla Stańczak-Mikołajewicz. Łódzcy przewodnicy PTTK mają uprawnienia przede wszystkim na teren Łodzi i województwa w obecnym kształcie oraz (niektórzy) na sąsiednie województwa i różne trasy. Są wśród nich także piloci wycieczek zagranicznych, instruktorzy przewodnictwa, instruktorzy krajoznawstwa regionu i Polski, przewodnicy turystyki kwalifikowanej, niektórzy prowadzili inwentaryzację krajoznawczą Polski. Systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje, biorą udział w Centralnym Zlocie Krajoznawców i w uroczystościach jubileuszowych bratnich kół przewodnickich. Niektórzy przewodnicy publikują swoje artykuły na łamach łódzkiej prasy i w Wędrowniku, piszą przewodniki oraz występują w krajoznawczych programach łódzkiego Radia i Telewizji.

Od 12 lat przewodnicy PTTK z Łodzi biorą udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Ich "blacha przewodnicka" znalazła się wśród innych w wotywnym ryngrafie, ufundowanym z okazji X Jubileuszowej Pielgrzymki, który można oglądać w Arsenale.

W 1971 r. na XX-lecie Koło Przewodników zostało wyróżnione Złotą Honorową Odznaką PTTK, a w 1973 r. na 550-lecie Łodzi ufundowało tablicę pamiątkową na ratuszu w Przedborzu, w miejscu nadania praw miejskich naszemu miastu.

Przedstawiciele łódzkiego Koła Przewodników dwukrotnie zdobyli III miejsce w Konkursie Krasomówczym w Golubiu-Dobrzyniu.

Świadomi swej roli łódzcy przewodnicy z sercem i pełnym zaangażowaniem ułatwiają turystom poznawanie Łodzi i regionu, obsługują także pielgrzymki, a wśród obiektów sakralnych najczęściej prezentują zwiedzającym łódzką archikatedrę, zespół kościelno-klasztorny w Łagiewnikach, kościoły: św. Józefa, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Podwyższenia Świętego Krzyża i św. Teresy oraz zespół cmentarzy przy ul. Ogrodowej.

Obecnie Koło Przewodników liczy ok. 80 osób. Jesienią tego roku będzie obchodzić swój Złoty Jubileusz. Szczęść Wam, Boże, łódzcy Przewodnicy!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48
Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Więcej ...

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

Więcej ...

Kosowo: Premier zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci

2024-04-27 17:07

Adobe Stock

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci - przekazał w sobotę portal Klix.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

Jan Paweł II

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!