Reklama

Polska

Maryja ukoronowana w Lakewood

Archiwum parafii

W niedzielę 18 października w Lakewood w New Jersey odbyła się koronacja Ikony Matki Bożej Częstochowskiej w kościele St. Mary of the Lake.

Już od godz. 2 po południu w świątyni w Lakewood zgromadzili się liczni wierni, aby uczestniczyc w podniosłej uroczystości. Po prawej stronie, przy bocznej nawie, przygotowano w biało-czerwonych barwach podium dla obrazu. Modlitwę różńcową przed mszą św., którą prowadziła współorganizator Joanna Kwiatek z parafii St. Mary of the Lake, przeplatały pieśni maryjne oraz opowiadania z historii obrazu. Punktualnie o godz. 2:30 nastąpiło uroczyste wprowadzenie obrazu w asyście Rycerzy Niepokalanej, celebransóww wraz z ministrantami, dzieci i młodzieży w strojach krakowskich, pocztu sztandarowego oraz rodzin niosących poduszki z koronami.

Na rozpoczęcie mszy św. przywitał wszystkich uczestników prowincjał paulinów w USA o. Mikołaj Socha. Następnie głos zabrał ks. Piotr Supierz, odczytując list abp. Zygmunta Zimowskiego - Przewodniczącego Papieskiej Rady do Spraw Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych w Watykanie, zapewniając o jego duchowej łączności ze wszystkimi uczestnikami uroczystości i jednocześnie przekazując na ręce ks. Mariana Kokorzyckiego papieski, perłowy różaniec jako dar od ks. arcybiskupa.

Rozpoczynając mszę św., zaproszony z Polski arcybiskup metropolii częstochowskiej Wacław Depo podkreślił tytuł „Matki niezawodnej nadziei”. W mszy s´w. współuczestniczyli także zaproszeni na tę uroczystość kapłani z Polski, Watykanu i USA: ks. prałat Piotr Supierz - sekretarz arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, ks. dr Remigiusz Stacherski - kustosz Sanktuarium Maryjnego w Popowie Kościelnym, ks. kanonik Mariusz Trojanowski - sekretarz arcybiskupa Wacława Depo, proboszcz parafii St. Mary of the Lake Fr. Michael Sullivan, o. Waldemar Ła?tkowski - proboszcz parafii s´w. Jana Pawła w Perth Amboy, ks. kanonik Mirosław Kro´l - proboszcz parafii s´w. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, ks. prałat Cezary Chwilczyński oraz prowincjał paulinów w USA o. Mikołaj Socha. Przybyły również siostry służebniczki z Cherry Hill.

Reklama

Archiwum parafii

Homilię wygłosił abp Wacław Depo. Przypominając o miłości Polaków do Matki Bożej, zwrócił uwagę, że w piękną geografię kultu maryjnego wśród Polonii wpisuje się Lakewood w stanie New Jersey. Nawiązując do tego podniosłego aktu ukoronowania obrazu Jasnogórskiej Matki , który na ziemi polskiej stawał się świadkiem Jej tajemnic pośrednictwa pomiędzy Bogiem a ludźmi, podkreślił szczególne wyzwania, które stawia sekularyzacja współczesnego świata, przypominając, że „Bóg może działać tylko tam, gdzie Mu człowiek pozwoli działać i zaprosi Go do swojego życia”.

Zwrócił również uwagę, że „brak wpatrywania się w oblicze Maryi, a z tym brakiem związana jest utrata prawdy o Jezusie, który stał się z Niej człowiekiem, uniemożliwia nam ludziom XXI wieku wniknięcie w tajemnicę Boga i powoduje zwątpienie w istnienie samego Boga i jego zamysłu wobec różnych wydarzeń, czy kataklizmów”.

Kończąc homilię, wyraźnie podkreślił wagę życia ludzkiego, wskazując, że „niektóre kraje Azji mogą nas zawstydzać, bo kiedy my dyskutujemy w parlamentach o początkach życia, kiedy ono się zaczyna, to oni dopisują w metrykach owe 9 miesięcy, a więc tajemnicę od momentu poczęcia - czy nas to nie zawstydza?”

Po homilii odbył się obrzęd koronacji. Pierwszym punktem obrzędu było odczytanie dekretu koronacyjnego przez abp. Wacława Depo, który następnie w ciszy nałożył korony na skronie Dzieciątka Jezus i Maryi. Fanfarami hymnu jasnogórskiego zakończono koronację. Następnie ukoronowany już obraz przeniesiono do lewej nawy i umieszczono w przygotowanej pozłacanej oprawie.

Po okadzeniu przed Cudownym Wizerunkiem rodziny odczytały tekst zawierzenia Matce Bożej. Następnie w procesji z darami uczestniczyli uczniowie polskiej szkoły w Lakewood z Dziecięcego Zespołu Pieśni i tańca „Maki” wraz z Rycerzami Niepokalanej. Oprawę w czasie mszy s´w. zapewniła muzyczna grupa z parafii św. Jana Pawła II z Perth Amboy pod przewodnictwem redemptorysty o. Łukasza Drożaka.

Na zakończenie po odśpiewaniu pieśni „Ave Maryja” przez Cori Scotti ks. Marian Kokorzycki odczytał Akt Zobowiązania Duchowej Wierności, po którym abp Wacław Depo dokonał błogosławieństwa i poświęcenia obrazów przyniesionych z domów przez parafian.

Przed rozesłaniem wszystkim obecnym oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie koronacji, podziękował ks. Marian Kokorzycki. Do podziękowań dołączył się abp. Wacław Depo, gratulując ks. Marianowi i parafianom determinacji w dążeniu do spełnienia marzeń lokalnej Polonii o koronacji i dedykując myśl matki ks. Twardowskiego - „Synu nie bądź nigdy ważny, ale zawsze bądź wdzięczny, wdzięczność jest rozproszoną po świecie miłością”.

Po mszy s´w. kapłani i zaproszeni goście udali się na spotkanie pożegnalne przed powrotem abp. Wacława Depo do Polski.

2015-10-23 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: zmarł Virgil C. Dechant – długoletni Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba, przyjaciel św. Jana Pawła II

2020-02-21 17:01

Wikipedia

Logo Rycerzy Kolumba

W wieku 89 lat zmarł 16 lutego Virgil C. Dechant, który w latach 1977-2000 stał na czele Rycerzy Kolumba – największej na świecie organizacji świeckich mężczyzn-katolików. W tym okresie bardzo wzrosła liczba jej członków, która obecnie przekracza 1,6 miliona w ponad 5000 rad na całym świecie, w tym także w Polsce. Był bardzo zaprzyjaźniony ze św. Janem Pawłem II, z którym spotkał się przeszło 70 razy.

Więcej ...

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

2020-02-17 14:04

Episkopat

Znamiennego odkrycia na temat Emilii Wojtyłowej dokonała dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odnalazła dwa nagrobki matki Papieża (sic!). Jeden pochodzi z roku 1929, drugi natomiast z 1934. Jak to możliwe?

Więcej ...

Seminarium nt. demografii w Polsce: wyznawane wartości mają wpływ na dzietność

2020-02-21 18:08

Bożena Sztajner

Postawy prokreacyjne są wypadkową bardzo wielu bardzo różnych czynników. Należą do nich również czynniki związane z postawą życiową i wyznawanymi wartościami – podkreślali uczestnicy seminarium badawczego pt. „Aksjologiczne uwarunkowania procesów demograficznych w Polsce”, które odbyło się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Jasna Góra: w niedzielę rozpocznie się nabożeństwo...

Niedziela Częstochowska

Jasna Góra: w niedzielę rozpocznie się nabożeństwo...

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce...

Sport

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę