Reklama

50. rocznica Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich

2015-10-23 14:34

A.W.

23 października br. Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek „50. rocznica orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich”. Na znaczku przedstawiono symboliczne nawiązanie do intencji orędzia - zieloną roślinkę w kształcie krzyża, wyrastającą ze szczeliny w murze. Autorem projektu znaczka o nominale 1,75 zł, który wydrukowano w nakładzie 300 tys. sztuk jest Maciej Jędrysik. Techniką druku jest rotograwiura. Format znaczka to 31,25 x 43 mm, a arkusz sprzedażny zawiera 50 znaczków.

Wśród 56 listów wystosowanych przez polskich biskupów do episkopatów innych krajów - 18 listopada 1965 r. w trakcie sesji Soboru Watykańskiego - zapraszających na obchody Tysiąclecia Chrztu Polski, znalazł się również list z zaproszeniem dla biskupów niemieckich. „Niniejszym zapraszamy Was w sposób braterski, a zarazem najbardziej uroczysty, do udziału w uroczystościach kościelnych polskiego Millenium.” Jednak najważniejszym przesłaniem listu - później zwanego Orędziem biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim - była chęć pojednania polsko-niemieckiego. W liście były słowa: „W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu, wyciągamy do Was, siedzących tu, na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie. A jeśli Wy, niemieccy biskupi i Ojcowie Soboru, po bratersku wyciągnięte ręce ujmiecie, to wtedy dopiero będziemy mogli ze spokojnym sumieniem obchodzić nasze Millenium w sposób jak najbardziej chrześcijański”. Autorem i inicjatorem listu był abp Bolesław Kominek, a podpisało go 34 polskich biskupów, wśród nich Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.

Reklama

Odpowiedź z 5 grudnia 1965 r. podpisało 41 biskupów z RFN i NRD. Niemieccy duchowni przyjęli zaproszenie na polskie uroczystości i inicjatywę dialogu, przyznali, że naród polski doznał wielu okropności od Niemców, ale nie wypowiedzieli się jednoznacznie w sprawie granic i przypominali o prawie Niemców do stron rodzinnych. Orędzie polskich biskupów zostało natomiast bardzo negatywnie ocenione przez ówczesne władze Polski. Komitet Centralny PZPR uznał, że polscy biskupi sfałszowali historię, a orędzie służyło interesom niemieckim i jego sygnatariusze dopuścili się zdrady. Na tej podstawie władze rozpętały zakroją na szeroką skalę kampanię propagandową przeciwko autorom listu.

Tagi:
poczta polska

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Sztandar dla strażaków z Będzina

Sztandar dla strażaków z Będzina

Wstańcie, chodźmy

Wstańcie, chodźmy

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”

"Wstańcie, chodźmy..."

Potrzebujemy siebie nawzajem

Potrzebujemy siebie nawzajem

Młodzi kochający Teatr

Młodzi kochający Teatr

Proboszcz Roku Dolnego Śląska

Proboszcz Roku Dolnego Śląska

Bp Ignacy Dec uhonorowany  tytułem doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu

Bp Ignacy Dec uhonorowany tytułem doktora honoris causa Papieskiego Wydziału...

Klaretyńskie Dni Młodych 2019

Klaretyńskie Dni Młodych 2019

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem