Reklama

50. rocznica Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich

2015-10-23 14:34

A.W.

23 października br. Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek „50. rocznica orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich”. Na znaczku przedstawiono symboliczne nawiązanie do intencji orędzia - zieloną roślinkę w kształcie krzyża, wyrastającą ze szczeliny w murze. Autorem projektu znaczka o nominale 1,75 zł, który wydrukowano w nakładzie 300 tys. sztuk jest Maciej Jędrysik. Techniką druku jest rotograwiura. Format znaczka to 31,25 x 43 mm, a arkusz sprzedażny zawiera 50 znaczków.

Wśród 56 listów wystosowanych przez polskich biskupów do episkopatów innych krajów - 18 listopada 1965 r. w trakcie sesji Soboru Watykańskiego - zapraszających na obchody Tysiąclecia Chrztu Polski, znalazł się również list z zaproszeniem dla biskupów niemieckich. „Niniejszym zapraszamy Was w sposób braterski, a zarazem najbardziej uroczysty, do udziału w uroczystościach kościelnych polskiego Millenium.” Jednak najważniejszym przesłaniem listu - później zwanego Orędziem biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim - była chęć pojednania polsko-niemieckiego. W liście były słowa: „W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu, wyciągamy do Was, siedzących tu, na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie. A jeśli Wy, niemieccy biskupi i Ojcowie Soboru, po bratersku wyciągnięte ręce ujmiecie, to wtedy dopiero będziemy mogli ze spokojnym sumieniem obchodzić nasze Millenium w sposób jak najbardziej chrześcijański”. Autorem i inicjatorem listu był abp Bolesław Kominek, a podpisało go 34 polskich biskupów, wśród nich Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.

Reklama

Odpowiedź z 5 grudnia 1965 r. podpisało 41 biskupów z RFN i NRD. Niemieccy duchowni przyjęli zaproszenie na polskie uroczystości i inicjatywę dialogu, przyznali, że naród polski doznał wielu okropności od Niemców, ale nie wypowiedzieli się jednoznacznie w sprawie granic i przypominali o prawie Niemców do stron rodzinnych. Orędzie polskich biskupów zostało natomiast bardzo negatywnie ocenione przez ówczesne władze Polski. Komitet Centralny PZPR uznał, że polscy biskupi sfałszowali historię, a orędzie służyło interesom niemieckim i jego sygnatariusze dopuścili się zdrady. Na tej podstawie władze rozpętały zakroją na szeroką skalę kampanię propagandową przeciwko autorom listu.

Tagi:
poczta polska

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Temat numeru 43/2019

w perspektywie nieba • koniec czy nowy początek?

Jan Paweł II zawsze był z nami

Jan Paweł II zawsze był z nami

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Z innej perspektywy

Z innej perspektywy

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem