Reklama

Mosty między Kościołem i światem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dużym wydarzeniem religijnym kończącego się Wielkiego Postu były Akademickie Rekolekcje Wielkopostne zorganizowane przez Duszpasterstwo Akademickie i Katolicki Związek Akademicki .Emaus.. W tym roku zgromadziły one bardzo liczną grupę uczestników. Naukom rekolekcyjnym przewodniczył ks. Remigiusz Lota, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. W przygotowanie rekolekcji zaangażowali się nie tylko duszpasterze, ale również sami studenci. O rozmowę na temat tego wydarzenia i działalności w naszym mieście katolickich stowarzyszeń akademickich poprosiliśmy Marcina Skórę, prezesa KZA .Emaus..

Aleksander Walewski: . Jakie znaczenie w przeprowadzeniu rekolekcji dla młodych ma udział samej młodzieży?

Marcin Skóra: . Myślę, że jest to głównie sprawa świadectwa i poczucia odpowiedzialności za wiarę. Bardzo mocno bierzemy sobie do serca słowa Ojca Świętego, że dzisiaj młodym najskuteczniej mogą głosić Ewangelię ich rówieśnicy. W duszpasterstwie staramy się, aby takie wydarzenia jak rekolekcje nie były tylko na głowie księdza. Oprócz standardowych zajęć, takich jak troska o porządek, oprawę liturgiczną i muzyczną, zadbaliśmy w tym roku o krótką prezentację teatralną i pomagaliśmy kapłanom w ich trudzie rekolekcyjnym naszą modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Rekolekcje akademickie mają niecodzienny klimat. U nas spowiedź trwa całą noc, jest dużo ciekawych form modlitwy, no i goście, którzy obok wspaniałych rekolekcjonistów dodatkowo jeszcze ubogacają nasze modlitwy. W tym roku naszym gościem był brat Marek z Taizé.

. Jaka jest relacja między duszpasterstwem akademickim a KZA?

. My nazywamy duszpasterstwo naszą studencką parafią. W nim korzystamy z podstawowych środków potrzebnych nam do zbawienia, czyli z sakramentów. Tutaj także odbywa się nasza formacja duchowa. Natomiast Katolicki Związek Akademicki to już forma życia na zewnątrz i dawania świadectwa o naszej przynależności do Kościoła. Chcemy jako katolicy uczestniczyć w życiu studenckim na uczelniach Częstochowy. Podobnie jak inne związki . choćby te najbardziej znane, jak NZS i ZSP . staramy się włączać w tworzenie kultury studenckiej. Mamy w swoim kalendarzu coraz więcej imprez kulturalnych i wyjazdów o charakterze formacyjno-rekreacyjnym, jak np. obóz adaptacyjny w Zakopanem, spływy kajakowe czy pielgrzymki zagraniczne. W Wielkim Poście organizujemy niepowtarzalną modlitwę na terenie dawnego obozu zagłady w Birkenau. Do tego dochodzą propozycje wspólnego przeżywania ważnych świąt i rocznic podczas całego roku akademickiego.

. Czy młodzież chętnie wkracza w szeregi związków studenckich ?

. Patrząc z perspektywy kilku ostatnich lat, liczba członków naszego związku wzrosła trzykrotnie. Nie są to jednak wielkie liczby. Zdecydowana część młodych woli życie bez deklaracji i zobowiązań, czego wymagamy w KZA. Na brak chętnych narzekać jednak nie możemy, choć trochę szkoda, że skończyły się tak obfite pod tym względem czasy okresu przełomu politycznego w Polsce.

- Co oprócz imprez kulturalnych i rekreacyjnych możecie zaproponować studentom Częstochowy?

. W KZA działamy obecnie w kilku sekcjach. Są to m.in. grupa wolontariatu, której zadaniem jest niesienie pomocy potrzebującym. W okresie zimowym pomagaliśmy bezdomnym, cały czas członkowie wolontariatu odwiedzają dzieci z przytuliska i przyjaźnią się z osobami niepełnosprawnymi; grupa teatralna, w której studenci mają możliwość rozwijania swoich aktorskich talentów (to właśnie ta grupa organizuje cykliczne przeglądy poezji studenckiej); grupa radiowa, redagująca piątkowe audycje dla młodzieży w Radiu Fiat. Z inicjatywy KZA i pod opieką PCK udało nam się zorganizować Studencki Klub Honorowych Dawców Krwi.

. Co jest naczelnym celem Związku Akademickiego .Emaus.?

. Chcemy bronić wiary i dać świadectwo, że jest jeszcze duża grupa studentów, dla których Jezus jest Kimś najważniejszym w życiu. Bardzo ważny jest też dla nas drugi człowiek, któremu zawsze chcemy iść z pomocą.

. Jakie są najbliższe plany KZA?

. Bardziej jeszcze pragniemy włączać się w prace na rzecz społeczności studenckiej i proponować alternatywną kulturę w środowiskach młodzieżowych. Chcemy budować mosty między życiem Kościoła i jego obecnością w świecie. Uczymy się być Kościołem i aktywnie uczestniczyćw strukturach i wydarzeniach naszych uczelni. Istnieje dzisiaj olbrzymia potrzeba katolików, którzy nie wstydzą się swojej wiary w przestrzeni życia społecznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Episkopat Włoch reaguje na ustawę dopuszczającą wspomagane samobójstwo

2025-02-20 14:37

Adobe Stock

W odpowiedzi m.in. na przyjęcie przez Radę Regionalną Toskanii obywatelskiego programu ustawy dopuszczającej wspomagane samobójstwo, prezydium Konferencji Episkopatu Włoch opublikowało notę wyrażającą sprzeciw wobec polaryzacji stanowisk dotyczących końca życia ludzkiego. Włoski episkopat wezwał do zagwarantowania wszystkim skutecznej opieki paliatywnej, będącej wyrazem troski o godność człowieka.

Więcej ...

Polski – język urzędowy nie tylko w Polsce!

2025-02-20 20:49

Adobe Stock

Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to doskonała okazja, by pochylić się nad bogactwem i historią języka polskiego, który – choć nie tak popularny jak angielski czy hiszpański – cieszy się statusem języka urzędowego nie tylko w Polsce. Polszczyzna zyskała ten status w jednej z brazylijskich gmin, co jest wydarzeniem bez precedensu w historii Polonii!

Więcej ...

List papieża z okazji 400-lecia przybycia Karmelitanek Bosych do Lublina

2025-02-21 08:26
Karmelitanki Bose w Lublinie na zdjęciu z Bp. Mirosławem Milewskim i kapłanami

Diecezja płocka

Karmelitanki Bose w Lublinie na zdjęciu z Bp. Mirosławem Milewskim i kapłanami

Z okazji jubileuszu 400-lecia obecności Karmelitanek Bosych w Lublinie, siostry z klasztoru w Dysie otrzymały w czwartek wyjątkowy list od papieża Franciszka, podpisany przez niego w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego (2 lutego). Ojciec Święty wyraził głęboką wdzięczność za cztery wieki modlitwy, duchowego wsparcia i świadectwa wiary, które karmelitanki niosą nie tylko mieszkańcom Lubelszczyzny, ale także wiernym na całym świecie. „Wasza obecność w Archidiecezji Lubelskiej jest darem nieocenionym” - napisał Następca Świętego Piotra.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Tadeusz Wojda: śmierć ks. Grzegorza nie może w...

Niedziela Częstochowska

Abp Tadeusz Wojda: śmierć ks. Grzegorza nie może w...

Czy krzyż swojego życia jednoczę z krzyżem Jezusa?

Wiara

Czy krzyż swojego życia jednoczę z krzyżem Jezusa?

Święte dzieci Kościoła. Św. Franciszek i św. Hiacynta...

Święci i błogosławieni

Święte dzieci Kościoła. Św. Franciszek i św. Hiacynta...

Wałbrzych. Znamy datę uroczystości pogrzebowych ks....

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Znamy datę uroczystości pogrzebowych ks....

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wiadomości

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...