Reklama

Rycerska Msza Św. za Ojczyznę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czerwcu w Wieluniu odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Stanowiła ona zakończenie Festiwalu Kultury Rycerskiej odbywającego się w tym mieście. Dzień wcześniej można było obejrzeć pojedynki wojów, bitwę o Wieluń na murach z czasów Kazimierza Wielkiego, turnieje walki na miecze i inną broń białą oraz konkurs strzelania z kuszy i łuków, rzut włócznią. Były też rozstawione kramy rzemieślników, takich jak mincerz, kuśnierz, grotnik, płatnerz itp.
Mszę św. koncelebrowali ks. kan. Marian Mermer i ks. prał. Marian Stochniałek. Ksiądz Prałat wygłosił kazanie na temat Ojczyzny i pokoju.
Ks. Stochniałek podkreślił, że źródłem pokoju jest Bóg, życie w duchu Ewangelii i Dekalogu. Niestety, człowiek często budował swój porządek z użyciem oręża i siły. "Źródłem wojen - czytamy w Liście św. Jakuba Apostoła - jest wewnętrzny nieład człowieka, który oddalony od Boga chce panować nad drugim człowiekiem" (por. Jk 4, 1-2). Wojna bierze swój początek w chęci zaspokojenia żądz. Ksiądz Prałat mówił też o cnotach rycerskich. Rycerze - to ludzie prawi i szlachetni, ludzie honoru. Polski rycerz to człowiek Boży, człowiek wiary, noszący na sobie ryngraf Matki Bożej i modlący cię do Niej. Bóg, honor, Ojczyzna - oto hasła polskiego rycerstwa. Polski rycerz bronił Ojczyzny z różańcem w ręku, z pieśnią na ustach i wiarą w sercu. Często też składał w ofierze na ołtarzu Ojczyzny swoje młode życie. Dalej ks. Marian Stochniałek zapytał: "Jaką dzisiaj mamy rzeczywistość?". Rozum ludzki oszalał, wola osłabła, serca ludzkie stygną i obojętnieją nieustannie. Musimy być ludźmi pokoju zawsze i wszędzie. Dobrze, że mamy wielkiego orędownika pokoju na Wzgórzu Watykańskim, który modli się za pokój. Następnie Ksiądz Prałat przekonywał, że aby być człowiekiem pokoju, trzeba mieć też Boże myślenie. Dawcą pokoju jest tylko Bóg. Musimy iść w ślady Ojca Świętego. Trzeba miłować Ojczyznę. Należy bardziej dbać o prawość sumienia niż o względy ludzkie i chwilową popularność. Trzeba znać historię i dobrze, że współczesne bractwa rycerskie nam ją przypominają. W duchu przypominania dziejów Ojczyzny musimy wychowywać młodzież.
- Budujmy pokój uczciwą pracą, miłowaniem Boga i bliźniego. Budujmy pokój modlitwą serc naszych o przemianę myśli, o uspokojenie żądz i pragnień niesłusznych - apelował ks. Stochniałek. Przykre jest - stwierdził - że wiele osób chce pominąć to, co Bóg, co Kościół święty wnoszą w dzieje poszczególnych narodów. Nie można jednak ulegać pesymizmowi. Mimo wszystko Bóg jest z nami.
Refleksję zakończył Ksiądz Prałat Modlitwą do Bogurodzicy:
Bogurodzico Dziewico, Matko Piastów i Jagiellonów, Królowo Sobieskich, Kościuszków i Hallerów, daj nam Polskę wielką wielkością serc i potężną potęgą ducha. Ty będziesz biedna, ale czysta, jak wołał Tuwim. Królowo Polskiej Korony, pokaż nam tu, na polskiej ziemi, i wszędzie tam, gdzie są Polacy, pokaż nam, że jesteś naszą Matką i Królową, Królową Pokoju. Amen.
W czasie Mszy św. przykolegiacki chór śpiewał m.in. Bogurodzicę, a rycerze na baczność oddawali honory chorągwiami.
Po Eucharystii wręczono nagrody zwycięzcom turniejów i rzemieślnikom. Bractwa rycerskie przygotowały specjalne podziękowania dla księży, chóru i władz miasta. Należy zaznaczyć, że to już 720. rocznica nadania Wieluniowi praw miejskich. Burmistrz Wielunia Mieczysław Majcher odwzajemnił podziękowania poszczególnym chorągwiom z Praszki, Chełmna, Grójca, Włocławka, Bolkowa, Świętochłowic, Płocka, Warszawy, Bydgoszczy i Sztumu. Wśród rycerskich okrzyków "Chwała im, chwała, chwała" i wystrzałów z kartaczy zakończono dni kultury rycerskiej w Wieluniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

„Proboszczowie dla Synodu”- praca proboszczów z całego świat trwa od świtu do zmierzchu!

2024-05-01 18:13

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst