Reklama

Ostatnie pożegnanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

30 czerwca ks. Czesław Kogut miał żegnać się z grodziską parafią i iść z posługą kapłańską w nowe miejsce. Dzień wcześniej, w niedzielny poranek spieszył się, aby zdążyć na poranną Mszę św. Nie dojechał...
Kiedy w uroczystość Piotra i Pawła na Mszy św. o godz. 9.00 proboszcz ks. A. Pawul ogłosił, że ks. Czesław kończy kapłańską posługę w naszej parafii, przyjęliśmy tę informację z żalem. Chcieliśmy godnie pożegnać tego lubianego przez wszystkich kapłana. Gdy po niedługim czasie dotarła do Grodziska wieść o tym, że nasz wikary zginął w wypadku, w drodze do wsi, wielu nie kryło łez. Wsłuchiwaliśmy się w czytane na kolejnych Mszach słowa z Listu św. Pawła do Tymoteusza: "... W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiarę ustrzegłem...", które wielu odebrało jak testament ks. Czesława.
Podczas niespełna dwuletniego pobytu na placówce w Grodzisku Dolnym dał się poznać jako gorliwy kapłan. Lubiły go dzieci w szkole, choć był katechetą wymagającym. Poświęcał dzieciom każdy wolny czas, uczestnicząc w ich zajęciach sportowych, wycieczkach. Ks. Czesław szczególny nacisk kładł na pracę duszpasterską z młodzieżą, przygotowując z nią okazyjne wieczornice oraz nabożeństwa sobotnie ku czci Matki Bożej. Wielu zapamiętało go z corocznych pieszych pielgrzymek do Matki Bożej Leżajskiej. Do prowadzenia tegorocznej włączył młodzież, przełamując w ten sposób wieloletnie utarte zwyczaje. Od początku pobytu w Grodzisku wszyscy zauważali jego wyjątkową gorliwość w posłudze w konfesjonale.
Pożegnanie z grodziską parafią okazało się ostatnim na jego ziemskiej drodze i było podziękowaniem za serce wkładane w posługę duszpasterską. We Mszy św. pogrzebowej uczestniczyła ogromna rzesza wiernych. Nie zabrakło dzieci w strojach pierwszokomunijnych, które nie tak dawno do tego sakramentu przygotowywał; miejscowej orkiestry dętej; delegacji władz gminy; szkoły, w której pracował; straży pożarnej. Uczestniczyły w jego ostatniej drodze delegacje z poprzednich parafii, także z tych, w których rozpoczynał swoją 15-letnią posługę kapłańską. Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu księży przewodniczył bp Adam Szal.
Po ceremonii pogrzebowej w Grodzisku przewieziono ciało ks. Czesława do jego rodzinnej miejscowości Budy Głogowskie, gdzie został pochowany na miejscowym cmentarzu. Kościół w tej niewielkiej parafii nie był w stanie pomieścić miejscowych oraz kilkusetosobowej grupy parafian z Grodziska. W mowie pożegnalnej kolega seminaryjny śp. ks. Czesława przybliżył zgromadzonym ostatnie dni zmarłego. Wtedy zebrani usłyszeli o przyczynie wypadku, którą były poważne problemy zdrowotne. Obowiązki kapłańskie dla ks. Czesława były jednak ważniejsze niż własne zdrowie. Również słowa jego testamentu, w którym w pierwszm rzędzie składał hołd Panu Bogu i Matce Najświętszej za dar powołania, potwierdzały się w jego codziennej posłudze kapłańskiej.
W I sobotę lipca młodzież grodziska już samodzielnie, bez pomocy swojego kapłana, zorganizowała nabożeństwo ku czci Matki Bożej, połączone z modlitwami za zmarłego ks. Czesława. Uczestnikom nabożeństwa przypomniały się wtedy słowa wygłoszone na pogrzebie: "Nikt nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie...".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

2024-05-15 20:50

Materiał prasowy

Czy da się zacumować okręt na środku morza? Czy Bóg mówi przez sny? I czy Boże Ciało przypadające w maju to jedyny związek Eucharystii z Maryją? Zapraszamy na szesnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej według św. Jana Bosko.

Więcej ...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w naszym życiu

2024-04-16 13:43

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 17, 20-26.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania