Reklama

Przychojec - owoce nawiedzenia

Niedziela przemyska 33/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był mroźny, grudniowy wieczór 2002 r., kiedy to po raz pierwszy w historii wsi Przychojec liczącej około 1000 mieszkańców, a należącej do parafii klasztornej Ojców Bernardynów w Leżajsku, zawitała do niej Matka Boża w kopii Częstochowskiego Wizerunku. I choć Jej wizyta w tej wsi była bardzo krótka - to jej owoce jak do tej pory są widoczne. Ta spokojna wieś głęboko przeżyła tę uroczystość, która na stałe pozostanie w pamięci wielu jej mieszkańców. Stała się ona nowym impulsem dawania świadectwa wiary dla wielu jej mieszkańców. Wydaje się, że treści religijne są tutaj od tego czasu odbierane w nowym świetle. Są tego liczne dowody.
Kościół filialny pod wezwaniem Dobrego Pasterza, wybudowany w Przychojcu w latach 80. ubiegłego wieku, stał się pełniejszy wiernych, a Msze św. są bardziej uroczyste. Nowy Komitet Kościelny, który powstał po tej historycznej wizycie Matki Bożej, z dużym zapałem zabrał się do roboty. Najpierw podjęto się budowy ołtarzy w tym kościele, które już niedługo będą wykonane. Kościół został odnowiony poprzez wymalowanie wnętrz.
Innym dowodem umacniania wiary jest troska wielu mieszkańców Przychojca o stojące na jego terenie krzyże i kapliczki przydrożne. Większość z nich została gruntownie odnowiona i poświęcona. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje odnowienie najstarszej z nich, postawionej początkiem XX w. na miejscu poprzedniej drewnianej, a znajdującej się przy drodze przed Szkołą Podstawową. Jej budowniczy umieścił wewnątrz obraz z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Leżajskiej. Mijały lata, trwały kolejne wojny a miejscowy lud Boży nieustannie gromadził się przy tej kaplicy, prosząc Matkę Bożą o wstawiennictwo do Boga w sprawach rodzin, wioski i ojczyzny. Było to wówczas jedyne miejsce kultu religijnego w tej wsi. Tutaj odprawiane były Msze św. i nabożeństwa majowe. Tak było do czasu wybudowania kościoła filialnego, kiedy również do niej prowadziły procesje w Dni Krzyżowe. Mimo troskliwej opieki wielu mieszkańców Przychojca, po tylu latach kaplica ta uległa znacznemu zniszczeniu i groziło jej zawalenie. Obecna jej gruntowna odnowa nadaje jej dawnego blasku, a umieszczony na jej frontowej ścianie napis z wiersza Marii Konopnickiej brzmi dla tej wsi bardzo wymownie:

Nigdym ja ciebie, ludu,
nie rzuciła,
Nigdym ci mego
nie odjęła lica,
Ja - po dawnemu -
moc twoja i siła!
... Bogarodzica!...

W niedzielę 27 lipca br. przy tej pięknej kaplicy odbyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez kustosza Leżajskiego Sanktuarium o. Stanisława Komornika i miejscowego duszpasterza o. Mariana Solaka, w czasie której Ojciec Kustosz dokonał jej ponownego poświęcenia. Wygłaszając homilię do licznie zgromadzonych wiernych tej wsi i zaproszonych gości - podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia kaplicy. Wielkie wzruszenie wiernych wywołało porównanie okoliczności jej odnowy, do kaplicy Porcjunkuli, od której w XIII w. zaczął odbudowywać Kościół katolicki św. Franciszek. Takiej odbudowy wielu nam potrzeba, tym bardziej teraz, kiedy wiara dzisiejszej cywilizacji słabnie, kiedy troska o Kościół, zarówno ten materialny jak i duchowy stale się zmniejsza. Ojciec Kustosz życzył dalej miejscowemu Komitetowi Kościelnemu, jak też wszystkim zgromadzonym trwania w silnej wierze i dalszego dawania jej świadectwa.
Uroczysta Msza św. i poświęcenie kaplicy odbyły się nie tylko przy pięknej słonecznej pogodzie, ale zostały uświetnione śpiewem pieśni Maryjnych - w wykonaniu miejscowego Zespołu Śpiewaczego w pięknych strojach ludowych, jak też wszystkich wiernych. Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni odśpiewali Ciebie Boga wysławiamy, a o. Marian poświęcił pojazdy i pobłogosławił kierowcom z racji święta św. Krzysztofa.
Niech ta kolejna już uroczystość w Przychojcu umocni w wierze wszystkich jej mieszkańców, a Pani Leżajska niechaj ma ich w Swojej opiece.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Watykan: Koncerty i zwiedzanie Muzeów Watykańskich- propozycja na piątkowe wieczory

2024-05-02 07:09

Adobe Stock

Muzyka wraca do Muzeów Watykańskich, co także w tym roku będzie dodatkową atrakcją dla zwiedzających w piątkowe wieczory. Od 3 maja do 25 października odbędzie się tam 10 koncertów, których można wysłuchać podczas wizyty w papieskich kolekcjach dzieł sztuki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst