Papież Franciszek ochrzcił syna zbieracza makulatury z Buenos Aires. Urodzony 20 marca br. chłopiec otrzymał imię „Francisco”. „Do chrztu w kaplicy Domu św. Marty zamiast w białą szatę chrzcielną został ubrany tak, jak ubierają się robotnicy: w spodnie i białą koszulkę” - powiedział argentyńskiej agencji katolickiej AICA ojciec dziecka, Sergio Sanchez.
Sanchez jest jednym z licznych „cartoneros” (zbieraczy kartonów), którzy zarabiają na życie gromadzeniem i sortowaniem na ulicach Buenos Aires odpadów do recyklingu. Do Rzymu przyjechał w marcu 2013 roku na inaugurację pontyfikatu papieża. Gdy urodził mu się syn, napisał osobisty list, w którym prosił papieża, by ochrzcił jego synka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas chrztu papież namaścił olejami krzyżma nie tylko - jak zwykle – czoło i pierś dziecka, lecz także jego rączki jako “nowy znak tego, jak ważna jest godna praca dla wszystkich”, przytoczyła argentyńska agencja słowa Franciszka. W ceremonii chrztu w sobotę 31 października uczestniczyli tylko rodzice dziecka, rodzice chrzestni oraz pracownik Kurii Rzymskiej.
Reklama
Około 30 tysięcy ludzi w Argentynie – wielu z nich, to ofiary kryzysu gospodarczego w tym kraju – zarabia na życie zbieraniem śmieci oraz kartonów. Papież Franciszek, jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires, solidaryzował się z tą grupą ludzi dotkniętych ubóstwem i zepchnięciem na margines społeczny w swoim kraju i od 2008 roku rokrocznie odprawiał dla nich Mszę św. Tę tradycję kontynuuje następca kardynała Bergoglio, arcybiskup Mario Poli.
Od początku pontyfikatu papież Franciszek wielokrotnie przyjmował w Watykanie członków stowarzyszenia argentyńskich zbieraczy śmieci. Podczas Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro zaprosił na trybunę 35 z nich. W grudniu 2013 roku za pośrednictwem wideo przekazał słowa solidarności ze wszystkimi ludźmi na świecie, których źródłem utrzymania jest zbieranie śmieci. W swoim przesłaniu papież chwalił ich „godną szacunku” pracę, na którą nikomu nie wolno „patrzeć z góry”.
Ta grupa osób przyczynia się bowiem do kształtowania świadomości, do czystego środowiska oraz recyklingu — podkreślił w swoim wideoprzesłaniu papież Franciszek.