Reklama

Pamięć godziny „W”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 sierpnia 2003 r. o godz. 17.00 dźwięk syren obwieścił, że mija kolejna, 59. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele garnizonowym w Kielcach i zakończyły się przed pomnikiem Harcerzy Poległych za Ojczyznę, na Skwerze Szarych Szeregów.
Mszy św. przewodniczył ks. Włodzimierz Jastrząb. Przy ołtarzu stanęli harcerze - wiekowi, doskonale pamiętający swoją Godzinę „W”, jak i współcześni, młodzi, a także przedstawiciele różnych formacji akowskich oraz ci wszyscy, którym jest bliska historyczna i moralna spuścizna powstania. „Gromadzimy się w tym miejscu, by zaświadczyć, że pamiętamy, że doceniamy tę ofiarę” - powiedział w homilii ks. W. Jastrząb. Podkreślił istotę pierwiastka moralnego i religijnego w powstaniu, mówił o postawach kapelanów posługujących w walczącej Warszawie. Przed wszystkimi, którzy „złożyli życie za Polskę i niejednokrotnie za Kościół, chylimy się w głębokim ukłonie”. Dla nich, byłych powstańców, to „nie mitologia..., to historia doświadczana całym jestestwem” - stwierdził Kapelan.
Codzienność ma swoje prawa, życie płynie szybko. Ale znakiem naszej „dojrzałości, naszego sumienia i miejsca w Europie jest... szacunek dla historii - tak jeszcze żywej, dotykalnej i dla konkretnych ludzi”. W kontekście tej spuścizny historycznej warto się zastanowić, jakiego państwa pragniemy dzisiaj?
Po zakończeniu religijnej części uroczystości uformował się pochód, prowadzony przez 77. Kielecką Drużynę Harcerską na czele z Harcerską Orkiestrą Dętą, który przemaszerował pod pomnik Harcerzy.
Były okolicznościowe przemówienia, wspomnienia, przypomniano historię Szarych Szeregów i struktury ówczesnego harcerstwa. Odegrano hymn państwowy i harcerski. Harcerze z Domu Harcerza w Białogonie objęli wartę przy pomniku; był apel poległych, wspomnienia uczestników powstania i pieśni patriotyczne w wykonaniu harcerzy.
Przy pomniku płonęły znicze, z megafonu płynęły powstańcze melodie, w prażącym słońcu stali starsi ludzie w harcerskich mundurach. Mieli łzy i ogień w oczach. A obok przechodziły gromadki spacerowiczów, naszczekiwały psy... Cóż, życie toczy się dalej, ale pozostaje obowiązek pamięci, wywalczony przez tamtą ofiarę.
Nie zdajemy z niej egzaminu, gdy w dzień rocznicy okazuje się, że z pomnika Harcerzy Poległych za Ojczyznę znikło 13 metalowych liter. Nie zdajemy egzaminu, gdy przechodząc tuż obok odbywającej się uroczystości - pijemy piwo, albo wyrwani 1 sierpnia dźwiękiem syren o godz. 17.00 - pytamy czy się pali...
Nasz stosunek do symbolu czy wręcz ikony, jaką stało się Powstanie Warszawskie, jest wyrazem odpowiedzialnego myślenia o Polsce i jej miejscu w Europie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Józef Stala

2025-02-06 14:19

Uniwersytet Papieski

W dniu 6 lutego 2025 roku zmarł śp. ks. prof. dr hab. Józef Stala - pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, były prodziekan ds. nauki, rozwoju i współpracy zagranicznej Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie oraz były prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Informacje dotyczące daty i miejsca pogrzebu zostaną podane w późniejszym terminie.

Więcej ...

Świadectwo 10-letniego, poparzonego chłopca: "Bez względu na to, co się stanie, nie poddawajcie się!"

2025-02-06 21:15
10-letni Roman Oleksiv

Vatican Media

10-letni Roman Oleksiv

Rosyjski pocisk zabił mu mamę. W tym samym ataku rakietowym 8-letni wówczas Roman Oleksiw doznał oparzeń czwartego stopnia blisko połowy ciała. Dziś dzieciom na całym świecie chce powiedzieć: „Bez względu na to, co się wydarzy, nie poddawajcie się”. Młody Ukrainiec mówi Radiu Watykańskiemu, że wszystkiego uczy się od swego taty, który jest dla niego najlepszym przykładem. Tata Jarosław wyznaje: „Marzę, aby ta dobroć, ta energia, którą ma teraz, trwała przez całe jego życie”.

Więcej ...

Caritas prowadzi 247 hospicjów. Kontrakty z NFZ pokrywają tylko część wydatków

2025-02-07 09:15
Kontrakty z NFZ wystarczają tylko na pokrycie podstawowych kosztów placówek prowadzonych przez Caritas

Adobe Stock

Kontrakty z NFZ wystarczają tylko na pokrycie podstawowych kosztów placówek prowadzonych przez Caritas

30 tys. pacjentów w Polsce jest pod opieką Caritas Polska. Organizacja prowadzi 185 placówek opieki długoterminowej i 62 placówki opieki hospicyjnej i paliatywnej. Roczne utrzymanie hospicjów to ponad 400 mln zł. Kontrakty z NFZ wystarczają tylko na pokrycie podstawowych kosztów - zwraca uwagę organizacja.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Wiadomości

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

USA: Ksiądz zaatakowany podczas nabożeństwa

Kościół

USA: Ksiądz zaatakowany podczas nabożeństwa

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Dozór policji i nakaz milczenia… za komentarz o szefie...

Wiadomości

Dozór policji i nakaz milczenia… za komentarz o szefie...