Reklama

Deklaracja "Dominus Iesus"

W trosce o tożsamość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Nie powinniśmy się jednak czuć uprzywilejowani, że dane nam jest być w Kościele założonym przez Jezusa, lecz bardziej odpowiedzialni. Odpowiedzialność nasza wzrasta tym bardziej, im bliżej jesteśmy źródła zbawienia" - powiedział bp Edward Dajczak podczas wykładu 20 marca w Klubie Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze.

Biskup poświęcił swój wykład Deklaracji Dominus Iesus, która skierowana została przeciw postmodernistycznemu relatywizmowi kwestionującemu misję zbawczą Kościoła katolickiego. Tekst ten nie wywołałby tak żywej reakcji, gdyby nie rozdział IV Jedyność i jedność Kościoła. Poczuły się nim dotknięte Kościoły reformowane i Kościół anglikański.

Deklaracja mówi, że w Jezusie Chrystusie Bóg dał ostateczne objawienie i jeżeli zakwestionuje się uniwersalne wartości zbawienia dane w Jezusie, Kościół traci swą tożsamość. Uniwersalizm zbawienia wyznawali już pierwsi chrześcijanie. Wierzyli oni, że zbawieni mogą być wszyscy, ale jedynie przez Jezusa Chrystusa. "Nie dano ludziom pod słońcem innego zbawienia" - czytamy w Dziejach Apostolskich, a św. Paweł napisze te znane słowa, że nie ma już Żyda, ani Greka, niewolnika, czy wolnego, bo wszyscy mają jednakową szansę do zbawienia daną przez Chrystusa. O tym właśnie, że nie ma zbawienia poza Jezusem Chrystusem mówi punkt 14, rozdziału III Deklaracji.

Czym jest wiara? Jest osobowym przylgnięciem do Boga i przyjęciem Prawdy objawionej. To drugie jest łatwiejsze. To jest tak, jak relacje między ludźmi. Można z kimś dobrze współpracować, lubić go, ale zawsze jest dystans do momentu, aż nie nastąpi więź osobowa (miłość, przyjaźń). Więź taka jest ryzykiem i więź z Bogiem też jest ryzykiem. Taka jest wiara w znaczeniu biblijnym i właśnie deklaracja pokazuje nam taką wiarę w odróżnieniu od wierzeń w innych religiach.

Wspomniany już rozdział IV Deklaracji rozpoczyna się stwierdzeniem, że Jezus nie założył zwyczajnej wspólnoty, lecz Kościół. Współczesny Kościół jednak nie jest przez wielu pojmowany jako wspólnota, tylko jako organizacja lub partia. Wspólnota jest konieczna, bo koryguje nasz egoizm. Im więcej jest w Kościele rzeczy ustanowionych przez nas, tym jest "duszniej". Kościół powinien pozbywać się pewnych naleciałości historycznych, choć historyczność jest w niego wpisana, bo i sam Jezus przyszedł na świat w określonym czasie historycznym.

Bp E. Dajczak przytoczył słowa niemieckiego kardynała Waltera Kaspera: "Należy wyznawać jedyność założonego przez Jezusa Chrystusa Kościoła. Kościół ten ma ciągłość historyczną od Piotra do Jana Pawła II, czyli tzw. sukcesję apostolską. Jest ona bardzo ważną cechą. Pomimo podziałów Kościół trwa. Kościoły ewangelickie nie powinny czuć się skrzywdzone tą deklaracją, bo same nie uważają się za kościoły w rozumieniu Kościoła katolickiego (np. zrezygnowały ze sprawowania Eucharystii)". Kard. Walter Kasper, który w swojej pracy spotyka się z protestantami, ostrzega przed utopijnym entuzjazmem ekumenicznym.

Zdaniem bp. Edwarda Dajczaka Deklaracja Dominus Iesus jest w płaszczyźnie językowej zbyt kategoryczna i to jest jej błąd, bo ten język razi. Nie jest on bliski współczesnemu człowiekowi. Tym niemniej w kwestii Deklaracji zrobił się duży szum medialny. Czytając wypowiedzi prasowe, można było zauważyć, że bardzo wielu dziennikarzy nie przeczytało Deklaracji, lecz wyrywało zdania z kontekstu, a ona pokazuje, że Kościół jest rzeczywistością dynamiczną, nieustannie dorastającą do pełni Królestwa Bożego. Kościół jest ciągle tworzony przez Ducha Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48
Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Więcej ...

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Więcej ...

Kosowo: Premier zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci

2024-04-27 17:07

Adobe Stock

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci - przekazał w sobotę portal Klix.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego