Reklama

W Maryjnej wspólnocie

15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Takie wezwanie nosi zaledwie pięć świątyń naszej diecezji. Należą do nich: sosnowiecka bazylika katedralna - Matka wszystkich kościołów, parafia w Okradzionowie, Jeżówce, Żychcicach oraz Dąbiu. Ostatnia z nich została wydzielona z macierzystej parafii św. Marcina BM w Wojkowicach Kościelnych i erygowana 7 maja 1980 r. przez ówczesnego biskupa częstochowskiego Stefana Barełę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół z klimatem

Animatorem życia duchowego nowej wspólnoty oraz budowniczym parafialnego kościoła został ks. Mirosław Trząski - wikariusz terenowy, a potem pierwszy proboszcz. W roku 1978 w Dąbiu ruszyła budowa świątyni. 31 sierpnia 1985 r. kościół został konsekrowany. 11 lat później odszedł do Pana wieloletni duszpasterz, a jego miejsce zajął dotychczasowy wikariusz parafii św. Bartłomieja w Jaworznie-Podłężu ks. Krzysztof Majcherczyk. „To było moje pierwsze probostwo. Z zapałem zabrałem się do pracy w zupełnie nowym dla mnie środowisku. Było i nadal jest sporo pracy, nowych, dużych inwestycji, ale dzięki niezwykle życzliwej postawie parafian wszystko zaczęło nabierać kształtów” - wspomina pierwsze miesiące ks. Majcherczyk. Największą inwestycją była budowa nowej plebanii w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. Remontu wymagał też sam kościół. Położono nowy dach, na zachodniej ścianie świątyni, która przez lata dawała się we znaki, położono izolację i tynk akrylowy, nową szatę przybrało też wnętrze świątyni. „Musimy ogrodzić cmentarz oraz cały plac kościelny - to dość ważne dla nas przedsięwzięcia i jednocześnie bardzo kosztowne” - zaznacza Ksiądz Proboszcz. Kościół jest kameralny, niezbyt duży, przytulny, z klimatem sprzyjającym modlitwie. Urządzony w dość nowoczesnym stylu. W ołtarzu głównym - figura Matki Bożej Wniebowziętej, w oknach potężny witraż 600-lecia.

Postawiono na Różaniec

Obecnie parafia w Dąbiu liczy 1800 osób. Jest to wspólnota typowo zagłębiowska. Tak jak wszędzie ludzi dotyka bieda i bezrobocie. Ci, którzy mają pracę, pracują w okolicznych miastach, mały procent mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa, jest też kilku prywatnych przedsiębiorców. Parafia, niestety, starzeje się. Od kilku lat obserwuje się przewagę pogrzebów nad chrztami. „W roku ubiegłym zmarło 28 parafian, a urodziło się 9 dzieci - mówi ks. Krzysztof. - Budujący jest jednak fakt, że coraz więcej młodych ludzi wykupuje na terenie parafii działki i buduje własne domy” - dodaje. Na terenie wspólnoty powstało nowoczesne osiedle Malinowice, którego nazwa pochodzi od miejscowości o tej nazwie, odległej od kościoła o 4 km. Na osiedlu mieszka blisko 600 osób, a więc 1/3 parafii, toteż utworzona została dla nich kaplica Matki Bożej Różańcowej, gdzie odprawiana jest Msza św. w niedziele, święta i pierwsze piątki miesiąca. Z Dąbiem istnieją dobre połączenia komunikacyjne do najbliższych miast. Młodzież stawia na naukę. Wielu tu studentów. To ludzie jak w każdym środowisku, część obojętnych, ale duża liczba zaangażowanych w sprawy parafii. Jak podkreśla proboszcz ks. Krzysztof Majcherczyk, „są to osoby, z którymi można dużo zrobić. Przekonałem się o tym zwłaszcza podczas pierwszych miesięcy pobytu w parafii jako nowy duszpasterz, kiedy wspierali mnie duchowo i zawsze mogłem liczyć na ich pomoc i ofiarność”.
W maryjnej parafii i w Roku Różańca Świętego postawiono modlitwę różańcową, na zachęcanie do niej dzieci i młodzieży. Powstały nowe Koła Żywego Różańca, których członkinie wypełniają prośbę Matki Bożej, aby odmawiać codziennie i całymi rodzinami Różaniec

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty ostatniej godziny

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24
Św. Józef Sebastian Pelczar

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Więcej ...

Prymas Polski: nie idziemy w przeszłość, idziemy ku przyszłości

2024-04-20 14:59
Abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Słowami św. Jana Pawła II abp Wojciech Polak mówił w sobotę w Gnieźnie o Kościele jako wspólnocie pamięci, która powraca do korzeni, ale nie ucieka w przeszłość. Kościele, który jest jednego serca i ducha, prosty, jasny, kiedy trzeba odważny we wzajemnym upominaniu się, ale też gotowy, by się w drodze wspierać i sobie konkretnie pomagać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....