Reklama

Bolimowskie wczoraj i dziś

Niedziela łowicka 34/2003

Do parafii pw. Świętej Trójcy w Bolimowie „Niedziela Łowicka” zawędrowała z okazji odpustu. 26 lipca obchodzono tutaj odpust ku czci patronki jednego z dwu kościołów w tej parafii, św. Anny. Uroczystą Sumę odpustową w sobotę o godz. 13.00 odprawił i kazanie wygłosił ks. Henryk Andrzejewski - w świeżo odmalowanym prezbiterium.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzy Kościoły

Parafia pw. Świętej Trójcy w Bolimowie sięga korzeniami aż do czasów średniowiecznych - erygowano ją w XIII w. Jak powiedział Niedzieli Łowickiej ks. Sławomir Skowronek, będący w tej parafii wikariuszem, a zarazem zapalonym badaczem śladów przeszłości i diecezjalnym archiwistą, dawniej Bolimów był dużym miastem i szczycić się mógł aż trzema kościołami.
Późnorenesansowy kościół Świętej Trójcy zbudowano w 1667 r., na miejsce drewnianego. Kilkakrotnie go przebudowywano. Jest kościołem jednonawowym, posiada cztery ołtarze, w głównym znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kościół filialny św. Anny został zbudowany w 1635 r., również jest budowlą późnorenesansową. Barokowy ołtarz główny, z ok. 1640 r., poświęcony jest patronce świątyni. Trzeci kościół, Świętego Ducha, już nie istnieje.

Zachowanie dziedzictwa pokoleń

Największą świetność Bolimów przeżywał w XV i XVI w. Po potopach szwedzkich, a później po powstaniach narodowych miasto już się nie podźwignęło. Pamiątką tamtych dramatycznych czasów i przejawem żałoby narodowej po upadku powstania styczniowego jest choćby czarny ołtarz z kościoła św. Anny.
Przez wieki ludność miejscowa wraz z duszpasterzami brała czynny udział w upiększaniu, a w razie potrzeby także w remontowaniu swoich kościołów. Materiały archiwalne, który się zachowały w dość dobrym stanie, obejmują ostatnich 100 lat parafii. Do innych informacji można dotrzeć szperający w starych dokumentach.
„Każdy coś robi, każdemu księdzu zależy, żeby po sobie coś zostawić w parafii, wyremontować. Żeby parafia lepiej wyglądała. I o tym trzeba pamiętać” - podkreśla ks. Skowronek. I dodaje: „To wszystko z kolei dzieję się dzięki ofiarności ludzi”.
Nie sposób wymienić w jednym artykule wszystkie prace na niwie gospodarczej a zarazem duszpasterskiej, jakie miały miejsce w Bolimowie tylko w ostatnim stuleciu. Ale można się pokusić o odnotowanie tylko najważniejszych i najbardziej znaczących - aby oddać hołd wielkiemu zaangażowaniu ludzi, ich ciężkiej pracy i ofiarności, wypływających z umiłowania Chrystusa i potrzeby zachowania świątyń jako dziedzictwa poprzednich pokoleń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Odbudowa świątyń

I tak - wielkim zniszczeniom w czasie I wojny światowej uległ kościół św. Anny: ucierpiało sklepienie kościoła, mury poprzebijane były pociskami, szyby w oknach potłuczone. Według pisma Łowickiej Komisji Szacunkowo-Rolnej, zniszczenia kościoła i plebanii oszacowane zostały na 11749 rubli. Zaraz po zakończeniu działań wojennych ks. Nuwczyński wraz z mieszkańcami parafii przystąpił do remontu kościoła i plebanii. Również drugi bolimowski kościół pokryto dachówką holenderską.
W 1923 r. ks. Kazimierz Kwieciński przeprowadził prace restauracyjne w kościele Świętej Trójcy. Odrestaurował cztery ołtarze, ambonę, chrzcielnicę i organy. Odnowił również wnętrza plebanii i położył nowe dachy na budynkach parafialnych.
Jak wynika z zapisów po wizytacji bp. Antoniego Szlagowskeigo z 19 września 1938 r. w parafii ufundowane zostały trzy dzwony i rozpoczęto budowę dzwonnicy - dzięki ofiarności parafian. Nad tymi pracami czuwał ówczesny proboszcz, ks. Roman Fiks.
W czasie II wojny obydwa kościoły w Bolimowie zostały poważnie zniszczone. Zburzono wieżę w kościele Świętej Trójcy, dachy w obydwu kościołach zostały uszkodzone. I znowu - zaraz po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do szybkiej odbudowy kościołów.

Dbałość o domy boże

W okresie powojennym przeprowadzono w Bolimowie wiele prac remontowo-budowalnych, mających na celu zabezpieczenie i upiększenie obydwu kościołów. W 1984 r. wykonano lastrykową posadzkę w kościele Świętej Trójcy. W 1985 r. nad zakrystią kościoła św. Anny ks. Franciszek Augustyński wyremontował pomieszczenie, które przerobił potem na salę katechetyczną. W 1986 r. proboszcz i parafianie rozpoczęli prace remontowe na dachu kościoła św. Anny. Wymieniono część więźby dachowej, a sam dach pokryto blachą miedzianą. Przy remoncie trzeba było wykonać wiele prac towarzyszących - zrobili je sami parafianie.
W 1987 r. ks. Augustyński rozpoczął remont dachu kościoła Świętej Trójcy i dach ten również pokryto blachą miedzianą. Ks. Augustyński odzyskał plac pod budowę nowego budynku parafialnego i wybudował kaplicę przedpogrzebową. W latach 1989-1991 odrestaurowano zabytkowy ołtarz św. Anny.
W 1995 r. ks. Jan Pietrzyk wraz z parafianami rozpoczął budowę nowego domu parafialnego przy kościele św. Anny, a w 1998 r. otynkowano dotychczasową plebanię.
W 2000 r. ks. Waldemar Mazgajski zainstalował zegar na wieży kościoła św. Anny, a przy okazji montaży pomalowano wieżę i część kościoła. W 2002 r. została założona nowa posadzka w kościele św. Anny. Założono również nowe tynki na części kościoła.

Reklama

Obecne prace

Obecny proboszcz bolimowski, ks. Dariusz Krokocki, kontynuuje przy pomocy parafian rozpoczęte przez poprzedników prace remontowo-budowlane przy obydwu kościołach i nowym budynku parafialnym. W 2002 r. dokończone zostały prace związane z tynkowaniem kościoła i pokryto dach nowego domu parafialnego. W 2003 r. odrestaurowano prezbiterium kościoła św. Anny, przywracając mu jego pierwotny wygląd. Malowanie kościoła wykonała Firma Ireneusza Menesa z Głowna, dobrze wywiązując się ze swojego zadania.

Ofiarność parafian

Na koniec powiedzmy jeszcze raz wyraźnie: wszyscy proboszczowie przez długie wieki historii parafii bolimowskiej wraz z parafianami dokładali wielu starań o tutejsze kościoły. Wszystkie prace możliwe były dzięki ofiarności i zaangażowaniu parafian przy prowadzonych pracach. W obecne remonty także są zaangażowani parafianie, którzy bardzo pomagają Księdzu Proboszczowi swoją ofiarnością. „Ludzie są chętni do pomocy, jak trzeba coś przywieźć, dostarczyć” - podkreślają obaj księżą z Bolimowa.
Dzięki takiej postawie całej parafii, liczącej sobie nieco ponad 3000 wiernych, oba kościoły w Bolimowie są żywe. W obydwu odprawiane są Msze św.: w dni powszednie w kościele św. Anny, a w niedziele i święta - w kościele Świętej Trójcy. Dlatego w Bolimowie uroczystości takie, jak niedawny odpust św. Anny, to również dobra okazja do wspólnej radości i dziękczynienia za piękne wczoraj i dobre dzisiaj.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Polskie dzwony i ...muezzini

2024-05-11 17:46

Archiwum TK Niedziela

Więcej ...

Abp Marek Jędraszewski: Trzeba wprowadzić „zarys” Bożej prawdy do naszego czasu

2024-05-12 09:45
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

- Jeśli do naszego czasu i do naszej drogi wprowadzimy „zarys” Bożej prawdy, to dojdziemy do życia wiecznego. Nawet jeśli ten „zarys” Bożej prawdy będzie wymagał od nas niełatwego, osobistego świadectwa - mówił abp Marek Jędraszewski 11 maja w czasie uroczystości odpustowych w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

Więcej ...

Zapraszamy na KULturalia

2024-05-12 15:22

Tomasz Koryszko/KUL

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania