Reklama

Muzeum Lubuskie

Tabu przełamane

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co łączy Sąd Ostateczny w wersji cyfrowej, zdjęcia dzieci dotkniętych zespołem Downa oraz wojnę trzydziestoletnią? Odpowiedź jest prosta: sąsiadowanie przez ścianę w salach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Kolejną ekspozycją w otwartej w tym roku galerii Nowy Wiek jest Zagięcie czasoprzestrzeni Zbigniewa Macieja Dowgiałły. Autor jest uznanym i jednym z pierwszych artystów w Polsce, których narzędziem pracy twórczej jest komputer; to dzięki niemu powstają grafiki i obrazy. Dzięki technologii cyfrowej Dowgiałło tworzy futurystyczne projekty architektoniczne, których zrealizowanie na pewno jeszcze długo pozostanie bez szans. W wyobraźni twórcy powstały miasta przyszłości, jakie do tej pory pojawiały się tylko w filmach science-fiction: metropolie przeszywane błyskami neonów, pulsujące kolorami, niespokojne w bezustannym ruchu. Nie inaczej wygląda miasto w cyklu Sąd Ostateczny. Prace te uzupełniają wizję artysty zawartą w kilkuminutowym animowanym filmie Apokalipsa 2027, zrealizowanym także techniką komputerową. Wrażenie, nie tylko ze względu na wymiary, wywołuje obraz z tego cyklu pt. Lot kobiet - postacie płyną w powietrzu w kierunku ołowiano-czerwonego nieba.

Zbigniew Dowgiałło brał już udział w wielu wystawach grafiki komputerowej, na których otrzymywał prestiżowe nagrody (także za film Apokalipsa 2027 na wystawie w Reno [USA] w 1999 r.)

Tuż obok cyfrowego końca świata Brytyjczyk Chris Niedenthal przełamuje tabu, jakim są ludzie upośledzeni. W sposób niezwykle ciepły i delikatny przedstawił na blisko trzydziestu zdjęciach składających się na wystawę Tabu. Portrety nie portretowanych postaci dzieci z porażeniem mózgowym czy zespołem Downa. Widać na nich radość, smutek, zamyślenie, rezolutne miny i błyski w oczach - uczucia i stany, które spotkać można u każdego człowieka. Twarze małych bohaterów wystawy mimo odmienności są po prostu piękne, a kameralne zdjęcia oddają ich osobowość.

Chris Niedenthal mieszka w Polsce od blisko 30 lat. Przez ten czas współpracował m.in. z takimi czasopismami jak Time, Der Spiegel oraz Newsweek. Dla Time´a w latach 80. przygotowywał fotoreportaże z krajów komunistycznych, w których przedstawiał realia życia za żelazną kurtyną. Zdjęcia te zwiedzający Muzeum mieli okazję zobaczyć w październiku ubiegłego roku podczas wystawy Taka była Polska. Tam człowiek został jednak pokazany w kontekście sytuacji politycznej i gospodarczej, jako trybik w potężnej machinie. Wystawa Tabu. Portrety nie portretowanych przedstawia natomiast człowieka jako... człowieka. Niedenthal odkrywa w dzieciach upośledzonych piękno, chociaż niestandardowe, a także ich indywidualność.

Zainteresowanych historią XVII w. z pewnością zaciekawi ekspozycja Pax Europaea. Pokój westfalski i jego znaczenie dla Śląska. Zobaczyć na niej można m.in. sztychy z planami bitew wojny trzydziestoletniej oraz najwybitniejszymi jej postaciami, ilustracje przedstawiające pokój westfalski i powstałe po nim tzw. Kościoły Łaski (np. w Kożuchowie, Głogowie) oraz wydarzenia związane z kontrreformacją. Prezentowane są też egzemplarze śląskiej literatury barokowej.

Wystawa została przygotowana przez Fundację dla Kultury Śląska z Wuarzburga i można ją oglądać w zielonogórskim Muzeum do 22 kwietnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Teraz jest właśnie „czas, by o tym rozmawiać”

2025-07-26 08:16
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W każdym dojrzałym państwie demokratycznym informacja, że druga osoba w państwie – marszałek Sejmu – był namawiany do przeprowadzenia zamachu stanu, powinna wywołać wstrząs. Nie tylko medialny, nie jedynie polityczny. Prawdziwy wstrząs instytucjonalny i społeczny.

Więcej ...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie przebaczeniem?

2025-07-26 22:29
Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

To nie jest zbrodnia, jakich wiele. Kolejna odnotowana w kronikach kryminalnych, popełniona nocą w ustronnym miejscu. To jest rana, która rozrywa serce Kościoła. Bo sprawcą jest kapłan.

Więcej ...

Areszt dla proboszcza z gm. Tarczyn podejrzanego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem

2025-07-26 15:27

PAP/Piotr Polak

Sąd Rejonowy w Grójcu zdecydował w sobotę o tymczasowym aresztowaniu proboszcza z gm. Tarczyn podejrzanego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem znajomego bezdomnego – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Aneta Góźdź.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Kościół

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...