Reklama

Nie sztuka szokować

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy każda wypowiedź absolwenta szkoły plastycznej może być od razu traktowana jako sztuka? Czy każdy wytwór rąk ludzkich zasługuje na to, by wejść na salony i do sal wystawowych? Czy każda dziedzina życia może być przetwarzana w dowolny sposób według nieokiełznanej wyobraźni artysty? Na pewno swoboda artystycznego tworzenia może być nieskończona, ale niektórzy, zwłaszcza początkujący artyści, próbują jej używać poza granicami dobrego smaku i rozsądku. Są pewne dziedziny życia, jak sfera ducha i religii, która nie może być miażdżona przez wybujałą fantazję malarza, rzeźbiarza czy performera. Znany i ceniony w świecie twórca Franciszek Starowieyski napisał tak: „Zabawa religią jest obrzydliwa”. I z tym stwierdzeniem zgadzam się nie tylko jako autor tych kilku przemyśleń, ale jako magister sztuki, który przygląda się współczesnej sztuce i temu, co chciałoby na jej miano zasłużyć.
Swego czasu widzieliśmy prowokacje religijne w Polsce - przygniecionego meteorem Papieża, wykorzystanie wizerunków Chrystusa i Madonny na ubraniach przez jednego z projektantów mody. Jednakże to, co uczyniła ostatnio Nieznalska budzi odrazę - użyła symbolu krzyża do swojej ohydnej, obrazoburczej pracy. Być może nie wiedzielibyśmy o tej młodej, raczej niedojrzałej artystce, gdyby nie media, które nagłośniły te sprawę, która znalazła swój finał w sądzie. Wystawa, która prezentowała „Pasję” Nieznalskiej, odbyła się w eksperymentalnej galerii, prowadzonej przez profesora gdańskiej ASP. Ówczesny rektor tejże uczelni oświadczył, że odmówił dzierżawy galerii właśnie z powodu instalacji Nieznalskiej, ale przed sądem twierdził, że „obraza uczuć religijnych nie przyszłaby mu do głowy”. No cóż, niektórym się wydaje, że wszystko jest dozwolone, dopóki ktoś nie poczuje się dotknięty, a tym bardziej, jeśli jego wiara czy wyznanie zostają zbezczeszczone.
Oburzeni zwolennicy swobody artystycznej krzyczeli „to hańba” - ale niestety, nie o pracy Nieznalskiej, ale o wyroku sądu, który świadczy - ich zdaniem - o ograniczeniu swobody twórczej. Lider „Perfectu” wzywał artystów do wystosowania listu protestacyjnego wobec „haniebnego wyroku skazującego D. Nieznalską”.
Kurator sztuki i była dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku w swoim liście otwartym tak bronił Nieznalskiej: „Sztuka (...) nie powstaje dla dekoracji ścian, ale przede wszystkim jest świadectwem swoich czasów i wyraża to, czego być może nie umie w innej formie wyrazić dyskurs publiczny”. No cóż, skoro współczesny twórca mimo ogromu dostępnych środków i mediów nie jest w stanie zachwycić odbiorców, to sięga po broń niezawodną - zaskoczyć i zaszokować. Taki człowiek może tylko marzyć o pozycji wielkiego artysty. Jest tylko kolejnym zjawiskiem, które jak każde zjawisko szybko gaśnie. Jedyne, co mogę na koniec z żalem podkreślić, to fakt, że Nieznalska stała się sławna nie wielkością swego talentu, ale raczej jego niedostatkiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Więcej ...

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Więcej ...

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...