Reklama

Człowiek jest wędrowcem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fragmenty homilii biskupa Tomasza Paprockiego na rozpoczęcie pielgrzymki. Kościół św. Michała, 9 sierpnia 2003 r.
Człowiek z natury swojej jest homo viator (wędrowiec). Życie człowieka bowiem jest wędrówką, która trwa między granicznymi punktami - narodzinami i śmiercią, a sam człowiek to wędrowiec podejmujący trud dotarcia do celu. Dystans, jaki ma pokonać, to nie tylko droga fizyczna, ale także poszukiwanie wspólnoty z drugim człowiekiem i z Bogiem. Dlatego pielgrzymka staje się wspaniałą okazją, aby być symbolem prawdziwego życia chrześcijańskiego, gdyż jesteśmy jedynie przechodniami na tej ziemi. Pielgrzymka więc to czas łaski, przemiany i nawrócenia, czyli wejścia na prawidłową drogę życia.
Wraz z licznymi pielgrzymami, którzy wyruszyli w drogę lub wyruszają w tych dniach miesiąca sierpnia na Jasną Górę w Częstochowie, i wy, katolicy z Chicago, podejmujecie trud pielgrzymi, aby nieść ze sobą przez te dwa dni bagaż codzienności, trosk i radości życia do stóp Maryi, Matki wszystkich serc w tym pięknym sanktuarium Matki Bożej. Idziecie, aby dziękować, błagać, uwielbiać. Idziecie, aby się sprawdzić, by odprawić „rekolekcje w drodze”. Idziecie, aby dotknąć tej atmosfery, jaka niewątpliwie jest w pielgrzymowaniu, a którą to atmosferą w sposób pozytywny zaraziliście się w swoim rodzinnym kraju, w Polsce, lub uczestnicząc w poprzednich pielgrzymkach tutaj. Nie jest ważne czy ktoś z was podejmuje trud pielgrzymi po raz pierwszy czy po raz kolejny - każdy musi sobie uświadomić, czym jest pielgrzymka i po co na nią wyrusza. Pielgrzymka do sanktuarium powinna być zawsze ważnym wydarzeniem w życiu chrześcijanina, jako symbol indywidualnej wędrówki człowieka śladami Odkupiciela. Jest praktyką czynnej ascezy i pokuty za ludzkie słabości, wyraża nieustanną czujność człowieka wobec własnej ułomności i przygotowuje go wewnętrznie do przemiany serca. Przez czuwanie, post i modlitwę pielgrzym postępuje naprzód drogą chrześcijańskiej doskonałości.
Bez uświadomienia sobie tych prawd nie będzie owocnego przeżycia pielgrzymki - bo pielgrzymka to nie jest inny niż zazwyczaj sposób spędzenia weekendu. Pielgrzymka, gdy ma właściwe znaczenie jest podejmowana z motywów religijnych i połączona z uczestniczeniem w praktykach pobożnych, zarówno w czasie drogi, jak i w samym sanktuarium.
Wszyscy więc pielgrzymi winni mieć również należytą intencję ofiarowania swoich trudów pielgrzymowania. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania jest zawołanie: „Królowo Różanca Świętego - wyproś nam pokój!”. Jest to odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II, który ogłosił 25. rok swojej posługi na Stolicy Piotrowej - Rokiem Różańca Świętego. Biorąc udział w tegorocznej pielgrzymce, starajcie się tak przeżyć ten czas, aby każdy z was mógł na zakończenie powiedzieć jak Ojciec Święty: „Różaniec jest moją ulubioną modlitwą”. Przez modlitwę różańcową, odmawianą podczas pielgrzymki, wstąpmy do szkoły Maryi i kontemplujmy oblicze Chrystusa razem z Maryją. Na pielgrzymi szlak wyruszacie z Maryją, która jak napisano w Ewangelii, niesie Chrystusa w swoim łonie, pokonując trud drogi do swojej krewnej Elżbiety, aby On był oparciem i błogosławieństwem dla niej. I wy swój pielgrzymi trud, na wzór Maryi, wszystkie niedogodności ofiarujcie Bogu za Jej pośrednictwem, aby Ona pomogła zaprowadzić atmosferę Bożego pokoju w waszych sercach, aby pomogła ten pokój zanieść do waszych domów rodzinnych, miejsc pracy, środowisk w których żyjecie, aby Maryja wyprosiła łaskę pokoju dla tak niespokojnego w ostatnim czasie świata, nękanego wojnami i terroryzmem.
Siostry i Bracia, na co dzień dążycie do dobrobytu doczesnego, natomiast, wybierając się na pielgrzymkę, wybieracie drogę do dobrobytu wiecznego i do zbawienia. To jest przypomnienie, że wszyscy powinniśmy podejmować ową podróż wewnętrzną, której celem jest oderwanie nas od tego wszystkiego - w nas i wokół nas - co jest sprzeczne z prawem Bożym, abyśmy byli w stanie spotkać się w pełni z Chrystusem, wyznając naszą wiarę w Niego i otrzymując obfitość Jego łaski i miłosierdzia za pośrednictwem Jego i naszej Matki Maryi. Życzę wam więc wytrwałego i owocnego pielgrzymowania. Niech Bóg udzieli wam tej łaski!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Kim był św. Florian?

Więcej ...

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama