Reklama

Bożogrobcy u stóp św. Wojciecha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

16 i 17 czerwca z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha przybyli kawalerowie i damy Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Jerozolimskiego. Do Grodu Lecha przyjechało ok. 40 członków Zgromadzenia z całej Polski a także z Niemiec, Szkocji i USA. Przybyli nie tylko po to, by pokłonić się Wielkiemu Męczennikowi, ale przede wszystkim, by świętować niezwykłą uroczystość. Właśnie Gniezno obrali sobie za miejsce kolejnej inwestytury, czyli przyjęcia w szeregi zakonu nowych członków: pięciu dam, tyluż kawalerów i jednego księdza. Uroczystość ta pięknie wpisała się w obchodzony w tym roku jubileusz 1000-lecia istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej. Równie istotnym powodem wyboru miejsca był też fakt, że właśnie w Gnieźnie w średniowieczu istniał jeden z najprężniej działających ośrodków Bożogrobców w Polsce. Ich klasztor i kościół pw. św. Jana Chrzciciela był przez długi czas domem prowincjalnym ich zakonu na wielkopolskę.

W tym też kościele rozpoczęły się w piątkowe popołudnie uroczystości inwestytury. Modlitwom tego dnia przewodniczył abp Henryk Muszyński, który sam od kilku lat jest członkiem tego zgromadzenia. W pierwszych słowach homilii Ksiądz Arcybiskup wyraził wdzięczność kawalerom i damom za trud pielgrzymowania do Gniezna krótko po nawiedzeniu Rzymu. Przypomniał też ogromne znaczenie, jakie dla Gniezna i całej Wielkopolski miał kościół na Grzybowie. W trakcie nabożeństwa "wigilii" inwestytury Metropolita Gnieźnieński dokonał poświęcenia strojów zakonnych, w które następnego dnia mieli zostać przyodziani kandydaci przyjmowani do zakonu.

Następnego dnia rano w gnieźnieńskiej katedrze rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył Prymas Polski, kard. Józef Glemp. Sam obrząd inwestytury nie zmienił się w sposób znaczący na przestrzeni 900 lat. Tak jak dawni Bożogrobcy - rycerze i kanonicy, tak i współcześni Bożogrobcy - kawalerowie i damy pasowani są mieczem jak nakazuje tradycja rycerska. Dokonał tego osobiście Ksiądz Prymas. Uczestniczący w uroczystości zwierzchnik zakonu na Polskę, prof. Jerzy Wojtczak przyodziewał natomiast wstępujących w zakonne płaszcze. Na ogromną wagę tego symbolicznego aktu zwrócił w swojej homilii uwagę Ksiądz Prymas przyrównując go do momentu, gdy prorok Eliasz okrył swym płaszczem Elizeusza wyznaczając go na swego następcę. Podkreślił, że wydarzenie to było tak bardzo zobowiązujące, że całkowicie odmieniło życie wybrańca, który opuścił rodzinę i poszedł za swym mistrzem, by stać się prorokiem. Od Bożogrobców nikt dziś nie wymaga, by porzucili swoje rodziny, lecz i oni przyjmując płaszcz przyjmują wraz z nim pewne zobowiązania nakładane na nich przez zakon.

Wśród jedenastu nowych członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Jerozolimskiego znalazły się dwie osoby z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej: ks. Zbigniew Maruszewski - proboszcz parafii konkatedralnej w Bydgoszczy oraz dr Wojciech Kozłowski - chirurg-onkolog z Gniezna. Nowo przyjętym serdecznie gratulujemy i życzymy, by fakt ten był dla nich motorem do jeszcze intensywniejszego działania na rzecz Ziemi Świętej i nas wszystkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

©Renta Sedmkov – stock.adobe.com

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

„Drodzy bracia i siostry, obchodzimy dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Cóż wam mogę powiedzieć o Trójcy? Hm... Jest Ona tajemnicą, wielką tajemnicą wiary. Amen”. To było najkrótsze kazanie, jakie usłyszałem kiedyś w młodości. Czy o Trójcy Świętej nie możemy nic powiedzieć? Dlaczego więc wyznajemy, że Bóg jest w Trójcy jedyny? Skąd o tym wiemy?

Więcej ...

„Jesteś nadzieją” - częstochowski Marsz dla Życia i Rodziny dotarł na Jasną Górę

2024-05-26 18:41

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze zakończył się częstochowski Marsz dla Życia i Rodziny, zorganizowany w tym roku pod hasłem „Jesteś nadzieją”. Tradycyjnie ubrani na biało jego uczestnicy przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny na Błonia Jasnogórskie, gdzie pod figurą Maryi Niepokalanej został złożony hołd z kwiatów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Wiara

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania