Reklama

Spotkanie formacyjne animatorów misyjnych

Niedziela podlaska 14/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach od 3 do 4 marca br. w Leśnej Podlaskiej odbyło się spotkanie formacyjne animatorów misyjnych z diecezji drohiczyńskiej i siedleckiej. Organizatorami byli diecezjalni referenci ds. misji: ks. Zbigniew Grabowski z diecezji drohiczyńskiej oraz ks. Bernard Błoński z diecezji siedleckiej. W spotkaniu wzięli udział katecheci, siostry zakonne oraz 8 alumnów z seminariów w Siedlcach i Drohiczynie.

Po krótkim przywitaniu uczestników przez organizatorów - świecka misjonarka Dorota Strąk opowiedziała o swojej pracy w Indiach wśród trędowatych. W godzinach popołudniowych miało miejsce spotkanie z ks. Janem Piotrowskim - krajowym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie, który wygłosił referat na temat eklezjologicznego i trynitarnego fundamentu misji św. Razem z ks. Piotowskim do Leśnej przybyły siostry zakonne współpracujące z nim. Następnie przemówiła s. Joanna, która pracuje w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci. Poinformowała uczestników o możliwościach uczestniczenia dzieci w misjach Kościoła. Później siostra Anna przedstawiła historię, cel powstania oraz działalność Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Zachęcała zebranych do aktywnego zaangażowania się w pracę Papieskiego Dzieła.

Po spotkaniu z mówcami z Warszawy uczestnicy pracowali w grupach, zadaniem których było zastanowienie się nad trzema, wcześniej postawionymi pytaniami: Co to znaczy, że misje są sprawą wiary? Jak wykorzystywać materiały misyjne do pracy z dziećmi w szkole i na katechezie? Jak wygląda zaangażowanie młodzieży w misje i jak zainteresować nimi młodzież? Po skończonych rozważaniach reprezentanci grup przedstawili wnioski ze wspólnej dyskusji. Zauważono m.in., że misje są sprawą każdego chrześcijanina, która motywuje go do przekazywania swojej wiary.

Najlepszą formą misji jest świadectwo dawane swoim życiem, które ma być zgodne z nauką Jezusa Chrystusa. Aby jednak "umisyjniać" innych, należy najpierw zacząć od siebie.

Podkreślono też, że przydatną formą w pracy z dziećmi i młodzieżą nt. misji są spotkania z misjonarzami, którzy mogą bezpośrednio przekazywać swoje osobiste doświadczenia; ukazać problemy, potrzeby oraz wyniki swojej działalności. Dobrze byłoby informować młodzież i dzieci w szkołach o działalności misjonarzy i misjonarek pochodzących z naszej diecezji.

Dzieła misyjne powstające w parafiach winny być otwarte na inne grupy, wcześniej już istniejące, co umożliwi lepszy rozwój Dzieła Misyjnego oraz więcej dzieci i młodzieży będzie działało aktywnie przy kościele i parafii. Wieczorem uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia filmu o wielkim misjonarzu z Zambii - Adamie Kardynale Kozłowieckim.

Drugi dzień rozpoczęto Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej, sprawowanej przez bp. Antoniego Dydycza, który dzielił się swoimi wspomnieniami na temat misji.

W godzinach przedpołudniowych przemawiał ks. Jan Dziura z Lublina, obecnie diecezjalny referent ds. misji w archidiecezji lubelskiej, który pracował przez wiele lat w Zambii razem z ks. Zbigniewem Grabowskim. Ks. Dziura mówił o postawie duchowej: "Być misjonarzem to znaczy mieć szczególny dar i powołanie od Pana Boga. Pracujący na misjach potrzebuje głębokiego zanurzenia się w Chrystusie, jest także człowiekiem bez paszportu, gdyż wszystkie granice zostały otwarte przez Pana Jezusa. Do prawidłowego rozwoju misyjnego potrzebna jest motywacja, a należy jej szukać, jak zauważył ks. Jan m.in. w nauczaniu Kościoła i Ojca Świętego. Każdy może pomagać misjonarzom poprzez ofiarowanie swojej modlitwy w ich intencjach". Po przemówieniu ks. Jana odbyło się kolejne spotkanie z o. Franciszkiem z Zakonu Paulinów, który obecnie pracuje w Kamerunie.

Ostatnim punktem było podsumowanie całości spotkania formacyjnego oraz omówienie konkretnych planów pracy kół misyjnych na przyszłość i ich realizacji w swoich diecezjach. Po zakończeniu prac Wszyscy zebrani pełni zapału i przepojeni duchem misyjnym wyjechali, aby realizować nowe zadania Kościoła na polu misyjnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...