Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 35/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymi z Grudziądza i Brodnicy we Włoszech

Grupa wiernych z parafii św. Andrzeja Boboli z Grudziądza - Mniszka i św. Katarzyny z Brodnicy w dniach 25 czerwca - 3 lipca pielgrzymowała do sanktuariów we Włoszech. Wyjazd odbył się z inicjatywy ks. Bogdana Tułodzieckiego i Duszpasterstwa Pielgrzymkowego Diecezji Toruńskiej. W wyjeździe uczestniczyli także księża Krzysztof Górski i Marek Wysocki. Pielgrzymkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Wenecji i Padwy. Następnego dnia odwiedziliśmy miasto św. Franciszka - Asyż, po czym udaliśmy się do Rzymu. Szczególnym przeżyciem była dla nas Msza św. na Placu św. Piotra, w czasie której Ojciec Święty Jan Paweł II mianował 40 nowych kardynałów. Z Rzymu wyruszyliśmy do Monte Cassino, gdzie na cmentarzu poległych Polaków odprawiliśmy Mszę św. Wzruszające chwile przeżyliśmy przy grobie św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo - spędziliśmy tam na modlitwie wiele czasu. Odprawiliśmy tam również Drogę Krzyżową. W drodze powrotnej nawiedziliśmy sanktuarium w Loreto, krótko odpoczywaliśmy też nad Morzem Adriatyckim. Pomimo ogromnej spiekoty panującej we Włoszech pielgrzymi byli bardzo zadowoleni i szczęśliwi wrócili do swoich domów.

Ks. Bogdan Tułodziecki

Dekanat Kowalewo Pomorskie

Uroczystości w Srebrnikach

Niedziela 3 sierpnia zapisała się w parafii Matki Bożej Śnieżnej w Srebrnikach jako dzień wyjątkowy. Miejscowa wspólnota parafialna obchodziła uroczystość odpustową Matki Bożej Śnieżnej wraz z obrzędem konsekracji nowego ołtarza.
Mały gotycki kościół z XIII w. pobudowany z kamienia polnego, położony wśród pól, jest jedyną świątynią w diecezji toruńskiej pw. Matki Bożej Śnieżnej.
W uroczystościach wziął udział bp Andrzej Suski, księża z dekanatów Kowalewo Pomorskie, Golub i Chełmża oraz licznie zgromadzeni wierni.
Niepowtarzalnym przeżyciem dla wspólnoty parafialnej był obrzęd konsekracji nowego ołtarza posoborowego. Staraniem miejscowego proboszcza, ks. Zbigniewa. Grochowskiego i hojnych darczyńców bardzo blisko związanych z parafią, został wzniesiony ołtarz i ambonka z kamienia granitowego; wykonano też nową, podwyższoną posadzkę, na której ułożono kamień granitowy oraz upiększono prezbiterium.
Ksiądz Biskup w homilii zwrócił uwagę na szczególną rolę ołtarza w świątyni, jego miejsce oraz znaczenie w życiu wiernych. Mówiąc o Stole Pańskim, nawiązał do stołu rodzinnego, przy którym gromadzą się najbliżsi, spożywają posiłki, omawiają swoje radosne i trudne problemy. Z głębokim wzruszeniem wierni obecni w kościele przeżyli ceremonię okadzenia i namaszczenia ołtarza olejami oraz obrzęd światła. Po procesji wokół kościoła Ksiądz Biskup pobłogosławił wszystkich wiernych Najświętszym Sakramentem na trud codziennej znojnej pracy na roli. Pogoda w tym dniu była łaskawa i wierni z nadzieją patrzyli w niebo, bo przecież w tej parafii właśnie po odpuście rozpoczyna się okres intensywnych prac żniwnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Zbigniew Grochowski

W pierwszą rocznicę śmierci kapłana

20 lipca, w pierwszą rocznicę niespodziewanej śmierci ks. Mieczysława Liberackiego, proboszcza parafii Srebrniki, w miejscowym kościele odbyła się uroczysta Msza św. Udział w niej wzięli wierni z parafii w Srebrnikach, rodzina księdza Mieczysława oraz księża z dekanatu Kowalewo Pomorskie wraz z dziekanem, ks. kan. Ryszardem Kobierowskim.
Obecny proboszcz parafii Srebrniki, ks. Zbigniew Grochowski, w wygłoszonej homilii przedstawił życie śp. Księdza Mieczysława jako współuczestnictwo w misji Dobrego Pasterza. W słowach skierowanych do wiernych zwrócił uwagę na fakt, że wartość życia ludzkiego nie jest mierzona czasem, ale dobrem, które pozostawia się innym. W powierzonej mu parafii śp. Ksiądz Mieczysław posługiwał tylko 688 dni. W tak krótkim czasie odmienił nie tylko serca wiernych, ale dokonał wielu nowych inwestycji na chwałę Bożą. Nagła śmierć, z którą jeszcze dzisiaj trudno się pogodzić, przerwała plany Księdza Mieczysława.
Dla upamiętnienia jego wszystkich dokonań Rada Parafialna wraz z częścią wiernych ufundowała obelisk z tablicą pamiątkową, który znajduje się na miejscowym cmentarzu parafialnym.
W tym samym dniu odbyły się również uroczystości rocznicowe w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie ks. Mieczysław Liberacki spoczywa na miejscowym cmentarzu.

Reklama

Ks. Zbigniew Grochowski

Dekanaty toruńskie

Złote gody

28 czerwca, podczas Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie, jubileusz 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego świętowali Bożena i Zygmunt Dokurno, rodzice tamtejszego proboszcza, ks. Wacława Dokurno, którzy - jak podkreślił w czasie homilii bp Andrzej Suski - w 1953 r. „wspólnie zaczęli budować rodzinne sanktuarium, swój domowy Kościół wraz z Jezusem i Jego Matką Maryją”. Nawiązując do historii życia Jubilatów, Ksiądz Biskup powiedział: „Czasy były niełatwe, zwłaszcza dla żołnierza Armii Krajowej, który musiał opuścić swoje rodzinne strony i osiedlić się na innym terenie. Na co można było wtedy liczyć w Polsce pod sowieckim reżimem? Jedynie na własną pracę i jakiś ogromny wysiłek, wolę wytrwania i przebicia się, na benedyktyńską pracę nad twórczością Norwida i Mickiewicza. Można było liczyć na pedagogiczną pracę żony, a przede wszystkim na pomoc tej, co Jasnej broni Częstochowy i w Ostrej świeci Bramie”.
Eucharystię wraz z bp. Andrzejem Suskim sprawowali m. in.: o. Józef Krok CSsR - przyjaciel jubilatów od 1947 r., o Feliks Dziadczyk SJ, ks. Gerard Gromowski oraz księża z dekanatu bierzgłowskiego z synem Jubilatów.
Zygmunt Dokurno pochodzi z Wilna. Przed wojną rozpoczął studia na fizyce na USB. Jako żołnierz AK biorący udział w wyzwoleniu Wilna, po wojnie przymusowo opuścił rodzinne strony, wcielone do ZSRR i osiadł w Toruniu. Tu związał się z Niższym Seminarium Duchownym Ojców Redemptorystów, gdzie był wykładowcą matematyki. Równocześnie rozpoczął studia uniwersyteckie na polonistyce, zwieńczone pracą doktorską o twórczości C. K. Norwida. Pracując naukowo, w bliskiej współpracy z prof. Konradem Górskim, stał się jednym z czołowych polskich edytorów oraz znawców twórczości A. Mickiewicza. Jako sekretarz redakcji Słownika Języka Adama Mickiewicza w tak skuteczny sposób kierował pracą zespołu redakcyjnego, że udało się wydać słownik, jakiego nie posiada żaden z poetów nowożytnej Europy. W wydaniu krytycznym twórczości A. Mickiewicza powierzono mu wydanie Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego. Jako osoba wierząca Jubilat jest wiernym czcicielem Maryi, czego dawał wyraz publicznie, uczestnicząc w kilkunastu pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę.
Bożena Dokurno, torunianka, jest absolwentką studiów polonistycznych UMK. Jej życiową pasją, realizowaną do tej pory, jest pedagogika. W ciągu 50 lat małżeństwa łączyła obowiązki macierzyńskie (matka czwórki dzieci) z zawodowymi. Przez krótki czas uczyła przyszłe nauczycielki w Liceum Pedagogicznym, z którego ze względów ideologicznych została usunięta w czasach stalinowskich. Najdłużej była wychowawczynią i nauczycielką języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 21 w Toruniu. Z czasem zaczęła wykładać metodykę nauczania na UMK, gdzie do dziś prowadzi zlecone wykłady. Równocześnie jest stale zaangażowana w cichą pomoc ubogim, co nabrało największych rozmiarów w latach stanu wojennego. Ostatnie lata to również odpowiedzialna praca w Radiu Maryja.
Jubilaci przeżywali swe dziękczynienie w otoczeniu rodziny i szerokiego grona przyjaciół. Nie zabrakło wśród nich pracowników słownika mickiewiczowskiego, przedstawicieli oazy rodzin z Kartuz, Gdyni i Torunia oraz miejscowych parafian. W uroczystości jubileuszowej uczestniczyła też klasa byłych uczniów dostojnej Jubilatki ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Toruniu, którzy w ten sposób złożyli wyrazy szacunku swojej wychowawczyni sprzed 35 lat.
Blask tego jubileuszu nie wynika tylko z faktu wspólnie przeżytych lat, lecz także z wierności wyznawanym ideałom.
Szczęść im Boże na dalsze lata!

Reklama

Róża Maćkiewicz

Pielgrzymka do Skępego

Już po raz ósmy 5 września po Mszy św. odprawionej o godz. 12.00 w kościele pw. św. Maksymiliana w Toruniu wyruszy piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Skępem. Powrót do Torunia 8 września. Bliższe informacje: proboszcz ks. Krzysztof Stanowicz, Złotoria, tel. (0-56) 648-98-78.

Pielgrzymka do Włoch

Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej zaprasza w październiku br. na pielgrzymkę do Włoch z okazji beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty. Bliższe informacje i zapisy: Duszpasterstwo Pielgrzymkowe, Toruń, ul. Kopernika 6, tel. (0-56) 622-10-42 (od 16.00 do 18.00).

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...