Reklama

Niedziela Małopolska

Kard. Dziwisz: władza Chrystusa to władza miłości

Ks. Paweł Kummer

„Panowanie Chrystusa to znacznie większa, głębsza i skuteczniejsza władza, której nikt nam nie może odebrać, która nie podlega głosowaniu. To władza miłości, a jej fundamentem jest nasza głęboka więź z Bogiem dzięki ofierze, jaką za nas złożył Chrystus” – powiedział do zebranych w Katedrze Wawelskiej kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Dziwisz podkreślił, że rozmowa Jezusa z Piłatem odczytana w liturgii słowa pokazuje jakim królem jest Zbawiciel. „Jezus rozwiał przed Piłatem wszelkie wątpliwości. Nie miał żadnych przyziemnych ambicji politycznych, bo miał nieskończenie większe „ambicje”, przekraczające wyobraźnię Piłata” – powiedział.

Metropolita krakowski zastanawiał się jakie świadectwo dał bezbronny i upokorzony Chrystus przychodząc na świat i stając się człowiekiem. „Jezus dał najwyższe świadectwo tej prawdzie, że Bóg jest miłością i że pragnie ustanowić w świecie królestwo miłości. Chrystus zaświadczył o tej prawdzie nie tylko słowami, ale całym swoi życiem, swoją śmiercią i zmartwychwstaniem” – stwierdził.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Purpurat wskazał, że przeczytany fragment z Księgi Apokalipsy potwierdza prawdę o powszechnym panowaniu Jezusa Chrystusa, które opiera się na miłości i w której wszyscy wierzący mają swój udział. „Mając udział w takiej królewskiej władzy miłości, możemy skuteczniej niż politycy przemieniać nasz świat, czyniąc go bardziej ludzkim, a więc i bardziej Bożym” – uwrażliwiał.

Reklama

Hierarcha zachęcił do dziękczynienia za obecność Chrystusa w świecie, środowiskach, rodzinach oraz sercach. „Nie istnieje świat bez Boga. On jest obecny we wszystkich wydarzeniach i we wszystkich naszych doświadczeniach” – powiedział. Dodał, że dzieje się tak także wtedy, kiedy ludziom wydaje się, że Bóg milczy i jest nieobecny.

Odwołując się do święta patronalnego Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz innych Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, zachęcił ich członków do odczytywania wspólnego posłannictwa i wzajemnego podejmowania działań prowadzących do solidarnego realizowania zbawczej misji Kościoła.

Kard. Dziwisz ocenił, że są dwie przestrzenie, w których apostolstwo świeckich jest nieodzowne – świat polityki, gospodarki, kultury i edukacji oraz rodzina. „Każde społeczność potrzebuje mądrych liderów, ludzi dbających o dobro wspólne, ustanawiających dobre prawa, zarządzających życiem mniejszej lub większej społeczności. Tam jest miejsce dla świeckich katolików, uczciwych, wrażliwych i pracowitych ludzi, kierujących się na co dzień prawem Bożym, zasadami sprawiedliwości, solidarności i miłosierdzia” – podkreślił.

Metropolita nawiązał również do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, zachęcając wspólnoty do angażowania się w to wielkie dzieło, poprzez otwieranie serc i umysłów na Chrystusa. „Prośmy, aby w naszym niespokojnym świecie zapanowało Jego królestwo – królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju” – zakończył kard. Dziwisz.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-22 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kard. Müller przypomina pasterzom o obowiązku doprowadzenia wiernych do zbawienia

Monika Książek/Niedziela

O obowiązku prowadzenia wiernych drogą wiodącą do zbawienia w obliczu „rosnącego zamieszania” na temat doktryny Kościoła przypomniał kard. Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary ogłosił 8 lutego b.r., „Manifest wiary”.

Więcej ...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

2025-04-03 08:07

Archidiecezja Pampeluny

Alfonso Garciandía, kapelan Sanktuarium San Miguel de Aralar w archidiecezji Pampeluny i Tudeli (Hiszpania), potępił profanację trzech krzyży na drodze prowadzącej do sanktuarium. „Dlaczego krzyż przeszkadza niektórym ludziom?” – zapytał.

Więcej ...

Gaza: z powodu braku mąki zamykane są piekarnie, pogłębia się kryzys żywnościowy

2025-04-03 17:02
Gaza

PAP/HAITHAM IMAD

Gaza

Światowy Program Żywnościowy (WFP) jest zmuszony do zamknięcia piekarni w Strefie Gazy z powodu braku mąki. Międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam ostrzega przed zagrożeniem klęską głodu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?