Reklama

Wiadomości

Płock: obchody Roku Jana Długosza

Alicja Trześnowska

O tym, że ks. Jan Długosz, był nie tylko najsłynniejszym polskim kronikarzem, ale także znanym fundatorem i budowniczym kościołów, mówił ks. dr hab. Daniel Brzeziński 24 listopada w Towarzystwie Naukowym Płockim. Liturgista przypomniał fundacje sakralne Długosza z okazji ogłoszonego przez Sejm RP Roku Jana Długosza.

Ks. Jan Długosz – „ojciec polskiej historiografii” – urodził się 600 lat temu, 1 grudnia 1415 roku. Z tej okazji Sejm RP ogłosił rok 2015 Rokiem Jana Długosza.

Ks. dr hab. Daniel Brzeziński, prof. UMK w Toruniu podczas spotkania w Towarzystwie Naukowym Płockim przypomniał sylwetkę ks. Jana Długosza - najsłynniejszego polskiego kronikarza i historyka posiadającego nowoczesny, jak na owe czasy, warsztat badawczy.

Przedstawił sylwetkę ks. Długosza: wybitnego intelektualisty, sekretarza i najbliższego współpracownika kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, wychowawca synów króla Kazimierza Jagiellończyka - „wytrawnego dyplomaty i uczestnika wielu poselstw zagranicznych oraz zręcznego negocjatora i zarządcy dóbr biskupich”. Poza tym Długosz był kanonikiem krakowskim, wiślickim, sandomierskim i gnieźnieńskim oraz arcybiskupem-nominatem lwowskim (papieskie zatwierdzenie przyszło już po śmierci Długosza).

Reklama

W swoim referacie ks. Brzeziński omówił historię powstania oraz założenia architektoniczne i liturgiczne obiektów ufundowanych i wzniesionych przez ks. Jana Długosza.

„Chyba najmniej jest nam znany jako fundator i budowniczy wielu obiektów sakralnych – akcentował liturgista. – Jego działalność fundacyjna była rozległa. Długosz zdecydowaną większość własnych środków materialnych przeznaczał na kościoły, klasztory, domy dla duchowieństwa i bursy dla studentów. Był również realizatorem fundacji biskupa Oleśnickiego - tzw. Bursy Jerozolimskiej w Krakowie i fundacji Melsztyńskich - tzw. Bursy Węgierskiej”, przypominał ks. Brzeziński.

Wymienił także obiekty sakralne, ufundowane przez Długosza, które zachowały się do współczesności. Są to: kościół i klasztor Kanoników Regularnych w Kłobucku, kościół i klasztor Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie oraz dzwonnica kolegiaty we Wiślicy. Z innych obiektów kościelnych wybudowanych przez Długosza zachowały się: Dom Mansjonarzy w Sandomierzu (obecnie Muzeum Diecezjalne), Dom Wikariuszy we Wiślicy oraz tzw. Dom Długosza w Krakowie (rozbudowany przez Długosza; obecnie siedziba Rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II).

Reklama

Niektóre obiekty zachowały się w części. I tak w kościele w Odechowie dawny kościół gotycki fundacji Długosza stanowi obecnie transept świątyni neogotyckiej. Poza tym zachowała się tablica erekcyjna Domu Psałterzystów ufundowanego przez Długosza na Wawelu (dom już nie istnieje; tablica obecnie wmurowana jest w ścianę Domu Długosza w Krakowie). Natomiast z Bursy Prawników przetrwały jedynie dwa portale oraz tablica erekcyjna (obecnie znajdują się w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Ks. Brzeziński zwrócił też uwagę na zabytki, które niestety nie zachowały się do współczesności. Są to kościoły gotyckie w Raciborowicach, Chotlu Czerwonym i Szczepanowie (miejscu pochodzenia św. Stanisława, biskupa i męczennika). Aktualnie znajdują się tam nowe kościoły.

Spotkanie z okazji Roku Jana Długosza zorganizowała sekcja historyczna Towarzystwa Naukowego Płockiego.

2015-11-24 19:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sandomierz: Muzeum Diecezjalne – Dom Jana Długosza otarte dla turystów

2020-05-07 17:06

TD

Wiślica, Dom Jana Długosza, jego fundacji

Od dziś turyści mogą zwiedzać sandomierskie Muzeum Diecezjalne – Dom Jana Długosza. Jednak w związku z trwającymi nadal obostrzeniami epidemiologicznymi wprowadzone zostały nowe zasady zwiedzania i została ograniczona ilość osób mogących jednocześnie przebywać w pomieszczeniach muzeum.

Więcej ...

Prezydent podpisał nowelizację ustawy dającą kobietom w ciąży bezpłatny dostęp do leków

2020-05-22 10:44

KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która daje kobietom w ciąży prawo do bezpłatnych leków.

Więcej ...

Remont kościoła w Żarach

2020-05-28 08:32

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach /Fb/

Rozpoczął się remont kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach. Celem prac jest gruntowne odnowienie frontonu kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Konferencja premiera Morawieckiego

Wiadomości

Konferencja premiera Morawieckiego

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Komunia Święta i na rękę i do ust

Wiara

Komunia Święta i na rękę i do ust

Watykan: Kościół będzie miał 4 nowych błogosławionych

Kościół

Watykan: Kościół będzie miał 4 nowych błogosławionych

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw