Reklama

Odpust w parafii św. Maksymiliana w Lublinie

Nie ma większej miłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

14 sierpnia minęła 62. rocznica męczeńskiej śmierci w bunkrze głodowym w Oświęcimiu św. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkanina i żarliwego czciciela Niepokalanej Dziewicy. W lubelskiej parafii św. Maksymiliana odbyły się z tej okazji uroczystości odpustowe, na których zgromadziło się ok. 30 kapłanów oraz liczne grono parafian i gości z parafii sąsiednich. Uroczystą Mszę św. koncelebrowaną w intencjach parafian odprawił abp senior Bolesław Pylak wraz z ks. kan. Ryszardem Tujakiem i ks. Andrzejem Kościuczykiem SCJ, rodakiem z parafii. Po słowach powitania, skierowanych do Arcypasterza przez przedstawicielkę parafian i gospodarza miejsca, proboszcza ks. kan. Józefa Siemczyka, abp Pylak wyraził radość ze swojej obecności i zapewnił o modlitewnej pamięci o parafii św. Maksymiliana każdego dnia.
W krótkim wprowadzeniu Gość nawiązał także do postaci o. Kolbe, „patrona na trudne czasy” znanego na całym świecie i uobecniającego się w kościelnej liturgii, która jest echem liturgii nieba. „Przez uczestnictwo w tej liturgii mamy powiązanie z liturgią nieba. Zespoleni jesteśmy przez cześć dla św. Maksymiliana, który jest spoidłem całej wspólnoty parafialnej z Bogiem” - powiedział Arcybiskup Senior.
Na początku homilii Arcypasterz przytoczył słowa Jezusa: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak ja was umiłowałem” (J 13, 34). Stały się one kanwą dalszych rozważań: „Miarą miłości bliźniego jest miłość Chrystusa do nas, miłość aż po krzyż. Słowa te przyjął do serca i wypełniał św. Maksymilian. Swoim życiem potwierdził on naukę Jezusa, że nie ma większej miłości, gdy ktoś życie swoje oddaje za drugiego (por. J 15,13)”. Homileta podkreślił, że Maksymilian, „szaleniec miłości”, jest dla nas wzorem do naśladowania. Ten święty był potrzebny w czasie swojego ziemskiego życia, aby ofiarowaniem swojego życia za wolność Franciszka Gajowniczka dać świadectwo miłości, wstrząsnąć obozowym środowiskiem, wesprzeć 9 współwięźniów z celi śmierci i ukazać im światło i nadzieję na zwycięstwo zrodzone z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. Św. Maksymilian, jako nauczyciel nowej ewangelizacji, jest także potrzebny dzisiaj. Dzieła Maksymiliana, mające zanieść Ewangelię do każdego człowieka (Rycerz Niepokalanej z milionowym nakładem po I wojnie światowej, Mały dziennik i katolickie radio) są godnym naśladowania przykładem pracy duszpasterskiej, prowadzonej z ogromnym zaangażowaniem.
Tego możemy uczyć się od św. Maksymiliana. „Tragizmem naszych czasów jest to, że człowiek zamyka się na świat Boży, że chciałby on przeżywać raj tylko w ramach świata ziemskiego i rezygnuje z miary prawdy i dobra, którą jest Bóg. Rozwiązaniem dla tej sytuacji jest odwaga w przyjęciu, głoszeniu i wypełnianiu słów Chrystusa, otwarcie się na transcendencję, na Boże światło, prawdę i miłość, które napełniają serce ludzkie i promieniują. Bez Chrystusa nie rozwiążemy żadnego problemu. Sposobem na otwarcie się na Chrystusa jest modlitwa i sakramenty” - mówił Ksiądz Arcybiskup. Dokonując krótkiego omówienia dokumentu Kościół w Europie Jana Pawła II, Pasterz przestrzegł przed istniejącymi zorganizowanymi siłami, które chcą osłabić Kościół oraz podkreślił ogromną rolę świadectwa chrześcijan w Kościele i świecie. „Na świadectwie stoi Kościół. Bardziej nam potrzeba świadków niż nauczycieli, a jeśli nauczycieli, to takich, którzy zaświadczą swoim życiem o tym, co mówią” - powtórzył za Pawłem VI abp Pylak. Takiego świadectwa uczy nas św. Maksymilian.
Na zakończenie Eucharystii ks. kan. J. Siemczyk w imieniu zebranych wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości, a zwłaszcza abp. seniorowi B. Pylakowi za sprawowanie Mszy św. i wygłoszone słowo Boże. Zwieńczeniem obchodów parafialnego święta była procesja eucharystyczna. W jej przebieg czynnie włączyły się osoby z wielu parafialnych wspólnot, m. in.: ministranci, lektorzy, zawiszacy, legioniści, członkowie Akcji Katolickiej, wierni niosący chorągwie, feretrony oraz figurkę Matki Bożej, a także dzieci w strojach pierwszokomunijnych, sypiące kwiatki przed Najświętszym Sakramentem. Dwugodzinne uroczystości uświetnione zostały pięknym wykonaniem hymnu Gaude Mater Polonia i innych pieśni przez parafialny chór pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

2025-04-07 13:15

Adobe Stock

Pro-liferka, dziennikarka, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, doradca życia rodzinnego, współautorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie Magdalena Guziak-Nowak opisuje wstrząsającą relację ze szpitala w Oleśnicy.

Więcej ...

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

2025-04-10 20:45

BP Episkopatu

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o zbawieniu.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Brat Albert pokonał depresję

2025-04-11 07:58

mat. prasowy

Ciekawym porównaniem jest proces tworzenia fortepianów Steinway, które powstają po długim i skomplikowanym procesie, pełnym wyzwań. Podobnie jak drewno, które musi przejść przez wiele prób, aby stać się instrumentem muzycznym o doskonałym brzmieniu, tak i nasze życie, poddane cierpieniu, może stać się źródłem piękna i dobra. Przykłady wielkich artystów i myślicieli, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, pokazują, że cierpienie może być drogą do głębszego zrozumienia i twórczości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...