Reklama

Polska

Wanda Półtawska na KUL: człowiek musi się urodzić, bo żyje

Monika Książek

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim trwa międzynarodowa konferencja „Wartość życia. O współczesnych kontekstach czytania encykliki św. Jana Pawła II Evangelium vitae w dwudziestą rocznicę jej ogłoszenia”. - Człowiek się musi urodzić, bo żyje. Błędna jest logika która każe nam mówić, iż człowiek żyje, bo się urodził – podkreśliła uczestniczka sesji, dr Wanda Półtawska. Wśród prelegentów są też m.in. abp Henryk Hoser oraz prof. Rocco Buttiglione.

Jako pierwsza swój referat wygłosiła dr Wanda Półtawska. W swej prelekcji skupiła się na wartości życia w nauczaniu św. Jana Pawła II. - Wszystkie wysiłki Karola Wojtyły zmierzały do uratowania świętości życia ludzkiego i rodziny – podkreśliła prelegentka. Świadczą o tym nie tylko liczne przemówienia, ale i powołanie takich instytucji jak Papieska Akademia Pro Vita czy Papieska Rada ds. Rodziny. -Leżał mu na sercu los dziecka nienarodzonego ale i całej ludzkości. Tajemnicą było to, że naprawdę kochał wszystkich ludzi – dodała.

Wanda Półtawska podkreśliła, że zagrożenie życia jest nie przyczyną, ale skutkiem sytuacji. - Wojtyła rozumiał, że jest to walka ze skutkami, a żeby opanować problem trzeba sięgnąć do przyczyn- zaznaczyła. Prelegentka podkreśliła, że św. Jan Paweł II rozumiał, iż ochrona życia musi przebiegać wielopłaszczyznowo, począwszy od działań bezpośrednich jak zakładanie domów samotnej matki czy właściwe wykształcenie. Powołano w tym celu Instytut Teologii Rodziny.

Reklama

- Jan Paweł II był świadomy tego, panująca cywilizacja śmierci musi stać się cywilizacją życia i miłości. Można to uczynić przez przekaz pozytywnych wartości, wychowanie w takich pokoleń ludzi, którym nawet nie przyjdzie do głowy, by zabić niewinne życie – podkreślała Wanda Półtawska. Stąd nauka kim jest człowiek - nie tylko stworzony ale i urodzony. -Urodzenie to przedłużenie stworzenia – dodała.

Prelegentka zaznaczyła, że fakt poczęcia nowego życia, dokonany w sposób wręcz materialny, musi być aktem pięknym. – Dlatego Karol Wojtyła zwraca uwagę na kobiety. Od początku pouczał o świętości ciała ludzkiego, a w sposób szczególny ciała kobiety. Nawoływał do podziwu nad kobiecością. Zwracał uwagę na potrzebę szacunku tej osoby, która jest miejscem bytowania samego Ducha Świętego-wskazała Półtawska.

Nauczanie Jana Pawła II było przeniknięte myślą, iż kobieta jest strażniczką życia, a łono w którym nosi dziecko jest sanktuarium życia. - Kobieta jest odpowiedzialna za to, kogo wpuszcza do tego sanktuarium – podkreśliła przyjaciółka papieża z Polski. Zaznaczyła, że musi to być mężczyzna, który w pełni szanuje wartość kobiecego ciała i seksualności.

Reklama

- Człowiek się musi urodzić, bo żyje. Błędna jest logika która każe nam mówić, iż człowiek żyje, bo się urodził – podkreśliła W. Półtawska. Zaznaczyła, iż nie ma wątpliwości, że życie ludzkie jest wartością. - Prawda o godności życia ludzkiego nie wymaga wykształcenia, ale rozsądku. Zamiast zaprzeczać wierze spróbuj rozmyślać skąd się wziąłeś i po co jesteś, ponieważ twój los określa moment poczęcia i zejścia z tego świata. Pomiędzy musisz odnaleźć swą wartość – dodała prelegentka.

Konferencję „Wartość życia. O współczesnych kontekstach czytania encykliki św. Jana Pawła II Evangelium vitae w dwudziestą rocznicę jej ogłoszenia” zorganizowała m.in. Katedra Prawa Karnego KUL. Podczas czterech sesji swoje referaty wygłoszą: abp Henryk Hoser, prof. Rocco Buttiglione, prof. Antonio Pardo oraz ks. prof. Piotr Stanisz.

2015-11-27 12:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wanda Półtawska nagrodzona statuetką „Anioł Życia”

Mariusz Książek

Nie wystarczy ratować życie biologiczne człowieka, trzeba ratować jego duszę – podkreśliła w sobotę dr Wanda Półtawska. Na zakończenie uroczystości zawierzenia diecezji warszawsko-praskiej Bożemu Miłosierdziu, które odbyło się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana znana lekarka, obrończyni życia i przyjaciółka św. Jana Pawła II została uhonorowana statuetką „Anioł Życia”.

Więcej ...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09
Msza św. trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Więcej ...

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...