Reklama

Aby młodzież mogła formować się i wypoczywać

Niedziela płocka 36/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. kan. dr. Januszem Kochańskim, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej i przewodniczącym Rady Społecznego Funduszu Diecezjalnego, rozmawia ks. Tomasz Opaliński

Ks. Tomasz Opaliński: - Jest Ksiądz Dyrektor przewodniczącym Rady Diecezjalnego Funduszu Społecznego. Skąd wziął się pomysł utworzenia Funduszu i skąd się biorą pieniądze, którymi zarządza?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Janusz Kochański: - W momencie, kiedy księża, którzy katechizują w szkołach, zostali wreszcie zrównani w prawach z innymi nauczycielami - również pod względem poborów, powstał pomysł, aby część tych pieniędzy mogła służyć młodzieży, pochodzącej często z bardzo ubogich rodzin. Tak narodziła się idea Diecezjalnego Funduszu Społecznego. Został on powołany do istnienia i funkcjonuje zgodnie z normami określonymi przez Biskupa płockiego w Zarządzeniu z 4 grudnia 1997 r. i w Dekrecie z 31 maja 2000 r. Fundusz tworzą pieniądze wpłacane przez księży katechetów z poborów za nauczanie religii w szkole. Księża przeznaczają na ten cel 20% swojej pensji, z czego 3/4 wpłacają na Diecezjalny Fundusz Społeczny, zaś 1/4 tworzy fundusz parafialny.

- Jaki jest cel istnienia Funduszu? Dokąd trafiają te pieniądze?

Reklama

- Fundusz jest znaczącą pomocą w realizacji różnych dzieł duszpasterskich, które wymagają dofinansowania. Szczególnie cenne jest to, że dzięki środkom Funduszu setki dzieci i młodzieży z ubogich rodzin mogą uczestniczyć w różnych formach pogłębionej formacji religijnej, np.: w rekolekcjach wakacyjnych, szkoleniach i spotkaniach formacyjnych oraz wypoczynku wakacyjnym organizowanym przez parafie naszej diecezji.

- Kto może ubiegać się o dotację z Diecezjalnego Funduszu Społecznego?

- Wnioskodawców można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią instytucje centralne naszej diecezji (Diecezjalna Diakonia Jedności Ruchu Światło-Życie, Wydział Katechetyczny, Wydział Duszpasterski), które organizują spotkania formacyjne dla młodzieży z całej diecezji np.: Forum Młodzieży Mazowsza w Ciechanowie, Diecezjalny Memoriał Szachowy im. św. Stanisława Kostki, pielgrzymka dzieci i młodzieży do Rostkowa, wakacyjne rekolekcje oazowe, konkursy biblijne, wiedzy religijnej, kursy formacyjne dla lektorów z całej diecezji. W tych spotkaniach uczestniczy wiele tysięcy młodych ludzi z naszej diecezji - np. w pielgrzymce do Rostkowa w ubiegłym roku wzięło udział ok. 10 000 dzieci i młodzieży, w tegorocznym Forum w Ciechanowie uczestniczyło prawie tysiąc osób. Podczas tegorocznych wakacji w 8 ośrodkach oazowych odbyły się rekolekcje, w których wzięło udział 450 osób. W kursach lektorskich w całej diecezji uczestniczyło około 300 ministrantów, którzy po ukończonym kursie otrzymali promocje lektorskie. Z Diecezjalnego Funduszu dofinansowano te akcje duszpasterskie w różnym stopniu - średnio ok. 50%.

Reklama

- To są wnioskodawcy, którzy występują w imieniu centralnych urzędów diecezjalnych. A czy o dotację mogą ubiegać się również parafie albo księża, którzy pracując w parafii gdzieś w odległych zakątkach diecezji, organizują wypoczynek czy szkolenia dla młodzieży?

- Oczywiście. Drugą grupę ubiegających się o przyznanie dotacji z Diecezjalnego Funduszu Społecznego stanowią właśnie księża, którzy składają wnioski na projekty realizowane w ich parafiach. W roku szkolnym 2002/2003 złożono 59 wniosków z 44 parafii naszej diecezji. Przedstawiane projekty dotyczą różnorodnych form wypoczynku i formacji grup młodzieżowych i dziecięcych z parafii. Z funduszu dotację otrzymały 52 projekty, którymi objęto grupę ponad 4500 dzieci i młodzieży. Dzięki dotacjom możliwe jest uczestnictwo dużej grupy dzieci i młodzieży z rodzin, które borykają się z problemami finansowymi w rekolekcjach, wycieczkach i innych formach wypoczynku organizowanych przez księży.

- I oczywiście pytanie, którego nie mogło zabraknąć, bo tam, gdzie są pieniądze, wymagana jest szczególna klarowność i przejrzystość: Kto dysponuje środkami Funduszu i czuwa nad ich rozdziałem?

- Środkami dysponuje Rada Diecezjalnego Funduszu Społecznego złożona z pracowników Kurii Diecezjalnej oraz księży proboszczów i wikariuszy, która dwa razy w roku dokonuje podziału dostępnych środków, szczegółowo rozpatrując złożone wnioski. Pieczę nad prawidłowym podziałem środków sprawuje bp Roman Marcinkowski - wikariusz generalny, a ostateczny podział zatwierdzany jest przez biskupa płockiego prof. dr. hab. Stanisława Wielgusa.

- Cóż, pozostaje więc życzyć katechizującym jak największych poborów, by jak najwięcej pieniędzy mogło trafiać do młodzieży, a Radzie i jej Przewodniczącemu - by zawsze miała co dzielić, potrzeb w diecezji jest przecież wiele.
Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy staję po stronie prawdy?

2025-03-10 13:35

Agata Kowalska

Rozważania do Ewangelii J 7, 40-53.

Więcej ...

Z modlitwą na ulicach Wrocławia

2025-04-05 14:02
Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Magdalena Lewandowska

Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Ponad 1000 osób przeszło ulicami Wrocławia w Akademickiej Drodze Krzyżowej.

Więcej ...

Wielkopostny Męski Różaniec ulicami Piotrkowa Trybunalskiego

2025-04-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami