Reklama

Beata Włoga

Z angielskim za pan brat

2015-12-02 14:33

Beata Włoga

W Katolickiej Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi przy ul. Górnej 12 w Częstochowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. 23 listopada br. szkołę odwiedziła Anna Wieczorek, metodyk i ekspert w dziedzinie nauczania języka angielskiego.

Uczniowie i autorka podręcznika

Anna Wieczorek i jej asystentka Agnieszka Bernatek przyjechały na zaproszenie dyrektorki s. Immolaty Jastrzębskiej, nazaretanki, i z inicjatywy nauczycielki języka angielskiego Magdaleny Czajkowskiej.

Anna Wieczorek jest autorką programów nauczania i serii popularnych podręczników do nauki języka angielskiego dla dzieci pt. Bingo! oraz wielu innych publikacji: angielskich czytanek, zbiorów piosenek, testów, poradników metodycznych, wzorów wypracowań oraz publikacji multimedialnych dla dzieci. Zajmuje się pracami autorskimi na rzecz Wydawnictwa Szkolnego PWN, Cambridge University Press, Egmont i in.

Dla uczniów klas 0-III to spotkanie miało ważny i inspirujący charakter, nie należy wszak do codzienności poznanie autorki podręcznika, z którego się uczą. Uczniowie klasy III przygotowali na spotkanie z gościem przedstawienie po angielsku, a wszystkie dzieci od zerówki do III klasy miały okazję zadawać pani Wieczorek pytania. Dowiedziały się, że za powstaniem podręcznika stoi sztab ludzi, bo to nie tylko treść merytoryczna, za którą odpowiada autor, ale także grafika, odpowiednie łamanie i redagowanie, nagranie płyt z angielskimi tekstami i piosenkami - konieczny element do nauki języka obcego.

Reklama

Anna Wieczorek jest praktykiem, nie tylko tworzy podręczniki, ale jest także nauczycielem. Pomysł na stworzenie książek do angielskiego zrodził się wiele lat temu, gdy brytyjskie podręczniki, z których uczyła, nie do końca jej odpowiadały. Dziś Anna Wieczorek prowadzi w Warszawie szkołę języka angielskiego, może zatem na co dzień w pracy z uczniami weryfikować swoje zamierzenia i udoskonalać pomysły.

Spotkanie z rodzicami

Szkoła Katolicka przy ul. Górnej kładzie duży nacisk na współpracę: nauczyciel - uczeń - rodzic. To układ, który daje najlepsze korzyści i przynosi dobre owoce w pracy z uczniami. Dlatego spotkanie z Anną Wieczorek mieli również rodzice. Od eksperta usłyszeli, co należy robić, a czego unikać, aby dziecko, zwłaszcza małe - rozpoczynające naukę w szkole, które często ma jeszcze kłopoty z poprawną wypowiedzią w ojczystym języku - chętnie uczyło się języka obcego. Zatem naukę języka angielskiego należy traktować jako zabawę. Jak najczęściej umożliwiać dziecku słuchanie piosenek, wierszyków po angielsku, powtarzać razem z nim zwroty i rymowanki, interesować się tym, co dziecko robi na lekcjach. Razem nazywać poznane przedmioty i powtarzać nowe słówka, wykorzystywać zainteresowanie dziecka komputerem do zabawy i gry w języku angielskim. Jak we wszystkim i tu sprawdza się stosowanie pochwał. To, czego kategorycznie nie należy robić, to jak podkreśliła Anna Wieczorek, nie wolno dziecka krytykować, porównywać z innymi dziećmi, krytykować nauczyciela i zadawać dziecku zbyt trudnych pytań. Pani Wieczorek obaliła również mit, który często pokutuje wśród rodziców, że nie da się pracować z dzieckiem nie znając języka angielskiego. Nic bardziej mylnego - przekonywała na spotkaniu pani Wieczorek. Taka sytuacja to dobra okazja, by pobawić się w szkołę, gdzie dziecko to nauczyciel, a rodzic uczeń. Takie zabawy, a także częste słuchanie nagrań w języku angielskim, sprawiają, że dziecko utrwala poznane słowa i zdania.

Ekspert o Katolickiej Szkole na Górnej

Anna Wieczorek wyraziła swoje uznanie i doceniła poziom, jaki reprezentowali najmłodsi uczniowie Katolickiej Szkoły w Częstochowie. Niewątpliwie na taki poziom składa się kilka czynników, które gość zauważył, czyli dobry nauczyciel, znający psychikę i potrzeby dziecka, umiejący w atrakcyjny sposób zainteresować obcym językiem, oraz ilość godzin lekcyjnych. W powyższej szkole dzieci mają zajęcia z języka angielskiego cztery razy w tygodniu po jednej godzinie, co sprawia, ze kontakt z językiem jest częsty i pozwala dobrze go utrwalać. Anna Wieczorek przekonywała, że nauka języka obcego rozpoczęta we wczesnym dzieciństwie pozwala doskonale opanować wymowę, daje też szansę na wychowanie młodego człowieka w duchu dobrze rozumianej tolerancji i otwartości, budzi ciekawość i pomaga rozumieć świata.

Listopadowe spotkanie z autorką podręcznika i uczniów najmłodszych klas Szkoły na Górnej najprawdopodobniej nie było ostatnim. Tym razem Anna Wieczorek zaprosiła do Warszawy, do Teatru Kamienica na spektakl, pt. „Bingo Boy - pies, który mówi”. Jest to piękna opowieść grana na podstawie bajki autorstwa Anny Wieczorek i Jerzego Szczudlika,z elementami języka angielskiego, przeznaczona dla młodych widzów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Będzie to okazja do kolejnej niecodziennej lekcji języka angielskiego.

Tagi:
szkoła nauka

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów...

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem