Reklama

Niedziela Częstochowska

Z angielskim za pan brat

Beata Włoga

W Katolickiej Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi przy ul. Górnej 12 w Częstochowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. 23 listopada br. szkołę odwiedziła Anna Wieczorek, metodyk i ekspert w dziedzinie nauczania języka angielskiego.

Uczniowie i autorka podręcznika

Anna Wieczorek i jej asystentka Agnieszka Bernatek przyjechały na zaproszenie dyrektorki s. Immolaty Jastrzębskiej, nazaretanki, i z inicjatywy nauczycielki języka angielskiego Magdaleny Czajkowskiej.

Anna Wieczorek jest autorką programów nauczania i serii popularnych podręczników do nauki języka angielskiego dla dzieci pt. Bingo! oraz wielu innych publikacji: angielskich czytanek, zbiorów piosenek, testów, poradników metodycznych, wzorów wypracowań oraz publikacji multimedialnych dla dzieci. Zajmuje się pracami autorskimi na rzecz Wydawnictwa Szkolnego PWN, Cambridge University Press, Egmont i in.

Dla uczniów klas 0-III to spotkanie miało ważny i inspirujący charakter, nie należy wszak do codzienności poznanie autorki podręcznika, z którego się uczą. Uczniowie klasy III przygotowali na spotkanie z gościem przedstawienie po angielsku, a wszystkie dzieci od zerówki do III klasy miały okazję zadawać pani Wieczorek pytania. Dowiedziały się, że za powstaniem podręcznika stoi sztab ludzi, bo to nie tylko treść merytoryczna, za którą odpowiada autor, ale także grafika, odpowiednie łamanie i redagowanie, nagranie płyt z angielskimi tekstami i piosenkami - konieczny element do nauki języka obcego.

Reklama

Anna Wieczorek jest praktykiem, nie tylko tworzy podręczniki, ale jest także nauczycielem. Pomysł na stworzenie książek do angielskiego zrodził się wiele lat temu, gdy brytyjskie podręczniki, z których uczyła, nie do końca jej odpowiadały. Dziś Anna Wieczorek prowadzi w Warszawie szkołę języka angielskiego, może zatem na co dzień w pracy z uczniami weryfikować swoje zamierzenia i udoskonalać pomysły.

Spotkanie z rodzicami

Szkoła Katolicka przy ul. Górnej kładzie duży nacisk na współpracę: nauczyciel - uczeń - rodzic. To układ, który daje najlepsze korzyści i przynosi dobre owoce w pracy z uczniami. Dlatego spotkanie z Anną Wieczorek mieli również rodzice. Od eksperta usłyszeli, co należy robić, a czego unikać, aby dziecko, zwłaszcza małe - rozpoczynające naukę w szkole, które często ma jeszcze kłopoty z poprawną wypowiedzią w ojczystym języku - chętnie uczyło się języka obcego. Zatem naukę języka angielskiego należy traktować jako zabawę. Jak najczęściej umożliwiać dziecku słuchanie piosenek, wierszyków po angielsku, powtarzać razem z nim zwroty i rymowanki, interesować się tym, co dziecko robi na lekcjach. Razem nazywać poznane przedmioty i powtarzać nowe słówka, wykorzystywać zainteresowanie dziecka komputerem do zabawy i gry w języku angielskim. Jak we wszystkim i tu sprawdza się stosowanie pochwał. To, czego kategorycznie nie należy robić, to jak podkreśliła Anna Wieczorek, nie wolno dziecka krytykować, porównywać z innymi dziećmi, krytykować nauczyciela i zadawać dziecku zbyt trudnych pytań. Pani Wieczorek obaliła również mit, który często pokutuje wśród rodziców, że nie da się pracować z dzieckiem nie znając języka angielskiego. Nic bardziej mylnego - przekonywała na spotkaniu pani Wieczorek. Taka sytuacja to dobra okazja, by pobawić się w szkołę, gdzie dziecko to nauczyciel, a rodzic uczeń. Takie zabawy, a także częste słuchanie nagrań w języku angielskim, sprawiają, że dziecko utrwala poznane słowa i zdania.

Ekspert o Katolickiej Szkole na Górnej

Anna Wieczorek wyraziła swoje uznanie i doceniła poziom, jaki reprezentowali najmłodsi uczniowie Katolickiej Szkoły w Częstochowie. Niewątpliwie na taki poziom składa się kilka czynników, które gość zauważył, czyli dobry nauczyciel, znający psychikę i potrzeby dziecka, umiejący w atrakcyjny sposób zainteresować obcym językiem, oraz ilość godzin lekcyjnych. W powyższej szkole dzieci mają zajęcia z języka angielskiego cztery razy w tygodniu po jednej godzinie, co sprawia, ze kontakt z językiem jest częsty i pozwala dobrze go utrwalać. Anna Wieczorek przekonywała, że nauka języka obcego rozpoczęta we wczesnym dzieciństwie pozwala doskonale opanować wymowę, daje też szansę na wychowanie młodego człowieka w duchu dobrze rozumianej tolerancji i otwartości, budzi ciekawość i pomaga rozumieć świata.

Listopadowe spotkanie z autorką podręcznika i uczniów najmłodszych klas Szkoły na Górnej najprawdopodobniej nie było ostatnim. Tym razem Anna Wieczorek zaprosiła do Warszawy, do Teatru Kamienica na spektakl, pt. „Bingo Boy - pies, który mówi”. Jest to piękna opowieść grana na podstawie bajki autorstwa Anny Wieczorek i Jerzego Szczudlika,z elementami języka angielskiego, przeznaczona dla młodych widzów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Będzie to okazja do kolejnej niecodziennej lekcji języka angielskiego.

2015-12-02 14:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szkoła inna niż wszystkie

2020-02-04 10:59

Niedziela sosnowiecka 6/2020, str. III

Archiwum UKSP KANA w Jaworznie

Szkoła stawia na wszechstronny rozwój dzieci

12 lutego o godz. 17 zapraszamy rodziców oraz dzieci do odwiedzenia Uniwersyteckiej Katolickiej Szkoły Podstawowej KANA przy ul. Chopina 40 w Jaworznie.

Więcej ...

Asyż: być może przyszły „patron Internetu” będzie beatyfikowany

2020-02-24 09:34

vaticannews.va

Wielką radością i biciem w dzwony zareagowano w Asyżu na wiadomość o możliwej beatyfikacji w niedługim czasie pochowanego w mieście św. Franciszka młodego Carlo Acutisa (1991-2006). Arcybiskup Asyżu, Domenico Sorrentino udał się na południową modlitwę w niedzielę 23 lutego do grobu włoskiego nastolatka w „Santuario Della Spogliazione” w kościele Matko Bożej Większej. Podkreślił, że chłopiec „jest bardzo aktualnym przykładem dążenia do świętości już w bardzo młodych latach”.

Więcej ...

„Najświętsze Serce” - od piątku w polskich kinach

2020-02-25 11:12

Materiał prasowy

W najbliższy piątek, w zaledwie tydzień po światowej premierze, na ekrany polskich kin wejdzie fabularyzowany dokument zatytułowany „Najświętsze Serce”. To pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu Jezusowym. Wyprodukowany w Hiszpanii obraz odkrywa przed widzem sedno kultu Najświętszego Serca Jezusowego, bez którego zrozumienie istoty wiary w Chrystusa staje się niemożliwe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Franciszek

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Jasna Góra

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Niedziela Wrocławska

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Wiadomości

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża

Kościół

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża