Instytut Pamięci Narodowej z okazji kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowuje kampanię społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Akcja ta nawiązuje do gestu solidarności z Polakami, jaki w 1981 roku w wigilię Bożego Narodzenia wykonało wielu mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wówczas m.in. papież Jan Paweł II i prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan.
W Bożonarodzeniowym orędziu prezydent USA zwrócił się do Amerykanów mówiąc: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Tej zimy symboliczne świece zapłonęły w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie oraz waszyngtońskiego Białego Domu. Również Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec polityki komunistycznego reżimu - przypomina prezes IPN w liście do abp. Henryka Hosera.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po 34 latach IPN zachęca do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego tym samym gestem. Instytut w swojej działalności stara się upamiętnić prześladowania, jakie spadły w okresie Polski Ludowej na Kościół katolicki. W tym celu bada i przypomina zbrodnie i represje wymierzone wobec pasterzy Kościoła, licznych księży, braci i siostry zakonne, a także społecznie zaangażowanych katolików, którzy za przywiązanie do nauki Kościoła spotykali się z różnego rodzaju szykanami ówczesnych władz - zwraca uwagę prezes IPN.
Nie możemy zapomnieć o tych kapłanach, którzy upominali się o prawo Polaków do godnego życia w prawdzie, samostanowienia o swoim losie, wyrażania poglądów i swobody wyznania - przypomina dalej prezes IPN. I dodaje, że postaci takie jak Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stefan Niedzielak, ks. Stanisław Kowalczyk czy ks. Stanisław Suchowolec stały się symbolem niezłomnej służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.
Prezes IPN liczy, że "ów symboliczny gest stanie się z czasem czytelnym wyrazem przywiązania do ideałów wolności i sprzeciwu wobec działań hańbiących godność ludzką na całym świecie".
W duchu tej inicjatywy IPN prosi kapłanów o zapoznanie z nią wiernych i wystawienie w oknie zapalonej świecy 13 grudnia o godz. 19.30.