Franciszek w swojej modlitwie powiedział, że przybył aby oddać Maryi "hołd wiary i miłości Świętego Ludu Bożego", mieszkającego w Rzymie i diecezji. Zaznaczył, że pod "płaszczem Matki Bożej" jest miejsce dla wszystkich ponieważ jest Ona Matką Miłosierdzia. "Spoglądając na Ciebie, nasza Niepokalana Matko, rozpoznajemy zwycięstwo Bożego miłosierdzia nad grzechem i wszystkimi jego konsekwencjami i rozpala się w nas nadzieja na lepsze życie, wolne od niewoli, uraz i lęków" - wyznał Franciszek
Podkreślił, że macierzyński głos Maryi wzywa wszystkich, aby wyruszyli w drogę "ku tej Bramie, która symbolizuje Chrystusa". "Mówisz do wszystkich: `chodźcie, przyjdźcie z ufnością: wejdźcie i przyjmijcie dar miłosierdzia, nie lękajcie się, nie wstydźcie się, Ojciec czeka na was z otwartymi ramionami, Aby was obdarzyć swoim przebaczeniem i powitać was w swoim domu. Przyjdźcie wszyscy do źródła pokoju i radości" - modlił się papież. Na koniec Franciszek podziękował Niepokalanej Matce, że w tej pielgrzymce pojednania sprawia, że "nie idziemy samotnie, ale nam towarzyszy, jest blisko i wspiera nas w każdej trudności".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Zebrani wysłuchali fragmentu z Księgi Apokalipsy o Niewieście obleczonej w słońce, która miażdży głowę smoka, a po modlitwie zawierzenia, odczytanej przez Franciszka, odmówili modlitwę „Zdrowaś Mario”. W trakcie śpiewu litanii do Matki Bożej, w imieniu papieża pod kolumną złożono wielki kosz białych róż. Po śpiewie „Ave Maria” i papieskim błogosławieństwie odśpiewano starą pieśń maryjną „Tota pulchra” (Cała jesteś piękna, Maryjo).
Po zakończeniu modlitwy Ojciec Święty witał się długo z grupą ludzi chorych na wózkach inwalidzkich.
Na uroczystości byli obecni m.in. komisaryczny burmistrz Rzymu, Francesco Paolo Tronca i wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, kard. Agostino Vallini.
Po wizycie na placu Hiszpańskim Franciszek pojechał odwiedzić swą ulubioną bazylikę Matki Bożej Większej, gdzie będzie się modlił przed wizerunkiem Maryi - Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego).
8 grudnia 1854 roku bł. Pius IX określił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Trzy lata później, 8 września 1857 roku ten sam papież poświęcił i odsłonił kolumnę ku czci Niepokalanie Poczętej na placu Hiszpańskim w Rzymie. Papież Pius XII jako pierwszy zaczął posyłać kwiaty w uroczystość Niepokalanego Poczęcia pod kolumnę na placu Hiszpańskim św. Jan XXIII w 1958 roku udał się osobiście na plac Hiszpański, składają kosz białych róż pod kolumną Niepokalanie Poczętej na placu Hiszpańskim. Tradycję tę kontynuowali kolejni papieże: bł. Paweł VI, św. Jan Paweł II i Benedykt XVI.