Metropolita warszawski przestrzegał duchownych przed postawą człowieka wiecznie niezadowolonego, narzekającego na uwarunkowania, czasy i okoliczności. - Są ludzie, i my nimi czasem jesteśmy, którzy szukają usprawiedliwienia poza sobą - dodał.
Kard. Nycz podziękował delegatom biskupów i przełożonych zakonnych, za podjęcie refleksji i studium, by lepiej wypełniać swoje obowiązki związane z troską o ochronę dzieci i młodzieży. - Sprawy te nie należą do łatwych, ale problemy należy rozwiązywać - zaznaczył.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Dotykając tego, co brudne, starajcie się bronić przed zobojętnieniem. Tak jak księdzu, który pracuje na cmentarzu grozi, że "otrzaska się" ze śmiercią, a temu który pracuje w szpitalu i nie dla każdego potrafi być empatyczny, grozi, że "otrzaska się" z cierpieniem - wam mogłoby grozić, że będziecie przez pryzmat spraw trudnych i brudnych patrzeć na cały Kościół, który jest święty, choć my jesteśmy grzeszni - przestrzegał.
W specjalistycznym szkoleniu uczestniczy już trzecia grupa księży i zakonników, delegowanych przez polskich biskupów lub przełożonych zakonnych. W gronie tym są m.in. delegaci z archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji płockiej i siedleckiej, a także przedstawiciele franciszkanów.
Księżą zapoznali się z normami Stolicy Apostolskiej i ich aplikacją w Wytycznych Konferencji Episkopatu Polski jak również z normami polskiego prawa karnego. Ponadto uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych bowiem ich zadaniem będzie m.in. przyjmowanie zgłoszeń od poszkodowanych lub ich prawnych opiekunów.