Reklama

Moja mała Ojczyzna…

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kujawskie miasto Kowal to miejsce urodzenia króla Kazimierza Wielkiego, bp. Piotra Tylickiego, kapłana i męczennika bł. Dominika Jędrzejowskiego, Leona Stankiewicza - piewcy Kujaw, założyciela „Kapeli spod Kowala”, aktora Jana Nowickiego, miejsce, w którym mieszka i tworzy poetka Marzenna Lewandowska - członek Związku Literatów Polskich. Stąd wywodzą się liczni zacni obywatele zajmujący znaczące stanowiska w kraju. Stąd pochodzi spora grupa kapłanów. U schyłku mego życia, zrządzeniem Opatrzności, Kowal stał się moją małą Ojczyzną. Okoliczności życiowe sprawiły, że musiałam zamieszkać w kowalskim Domu Pomocy Społecznej zwanym „Domem pod Serduszkiem”. Zostawszy kowalanką, z ogromnym zainteresowaniem śledzę historię i współczesne życie tej miejscowości. Każde jej osiągnięcie traktuję jak własne i wyrażam za to głębokie uznanie dla Ojców Miasta. Dużą radość sprawia mi lektura lokalnego czasopisma Informator Kowalski. Jego treść i szata graficzna są coraz ciekawsze i piękniejsze. Cieszę się, słysząc, jak w związku z najnowszym numerem, wydanym w lipcu br., mieszkańcy dzielą się wiadomościami przekazanymi na łamach „ich gazety”, jak oglądają zamieszczone w niej zdjęcia, ilustrujące ich codzienne życie. Myślę wtedy, że to i moja gazeta. Wrastając w społeczność Kowala, inaczej postrzegam starsze pokolenie, inaczej młodzież - nadzieję królewskiego grodu.
Będąc w bliskich kontaktach z ministrantami - wolontariuszami, służącymi pomocą niepełnosprawnym mieszkańcom DPS, zwracam ich uwagę na złotą myśl Cypriana Kamila Norwida: „Aby drogę mierzyć przyszłą, trzeba-ć koniecznie pomnieć, skąd się wyszło”. Informator Kowalski wskazuje na przebytą drogę pokoleń, pielęgnuje pamięć o przeszłości. Ponadto powoduje zacieśnienie więzi międzypokoleniowej, zobowiązuje do pracy „w zakresie własnego, codziennego zasięgu”. Taka praca, zdaniem Aleksandra Kamińskiego, przyczynia się do reformowania świata.
Informacje lipcowego wydania dotyczą każdej dziedziny życia Kowala. Przedstawiają m.in. fakty związane z przeżyciami religijnymi i historycznymi.
Ważnym wydarzeniem religijnym w Kowalu było nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego razem z relikwiami św. Faustyny w dniach 23-27 kwietnia, zakończone w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Na stronach Informatora znalazły się też zdjęcia ołtarzy Bożego Ciała i sporo fotografii z procesji.
Informator opisał obchody Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych, które pod patronatem starosty włocławskiego Piotra Stannego odbyły się w „Domu pod Serduszkiem”. Gospodarzem była dyrektor DPS Jadwiga Rosiak. Uroczystość zaszczycił obecnością biskup senior Bronisław Dembowski. Duże zainteresowanie mieszkańców wzbudziła relacja z Niecodziennej wizyty, która odbyła się 17 czerwca br. na zakończenie wystawy: Holocaust - największa zbrodnia w historii ludzkości. W uroczystości uczestniczyli bp B. Dembowski - rzecznik dialogu polsko-żydowskiego, który przyjął honorowy patronat nad wystawą, oraz prof. Szewach Weiss - ambasador Izraela. Godne uznania jest przedstawienie w Informatorze par małżeńskich, którym Prezydent RP przyznał medale za długoletnie pożycie. Złote Gody święciło 19 małżeństw.
Szczegółowy przegląd Informatora Kowalskiego pozwala wysnuć wniosek, iż mieszkańcy mogą być dumni ze swej małej Ojczyzny, że dokładają wszelkich starań, aby była coraz bardziej znana w kraju. Przyczynia się do tego przede wszystkim „Dom pod Serduszkiem”, gdzie odbywają się turnusy rehabilitacyjne dla chorych na stwardnienie rozsiane (SN). Uczestnicy turnusów pochodzą z różnych stron kraju. W czasie pobytu w Kowalu chętnie czytają czasopismo miejscowego samorządu. Zabierając Informator Kowalski, przybliżają całej Polsce małą kowalską Ojczyznę. Dla mnie taka sytuacja jest powodem do dumy. Wyrażam wdzięczność dla Informatora Kowalskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Katedra św. Piotra darem Chrystusa dla Kościoła

22 lutego zapalane są wszystkie świece w ołtarzu Katedry

Nadesłane

22 lutego zapalane są wszystkie świece w ołtarzu Katedry

Więcej ...

USA/ W sobotę prezydent Duda spotka się z Trumpem

2025-02-21 17:41
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda spotka się w sobotę z prezydentem USA Donaldem Trumpem - powiedziały PAP w piątek źródła dyplomatyczne. Do spotkania może dojść w Białym Domu lub na konferencji Conservative Political Action Conference (CPAC) pod Waszyngtonem.

Więcej ...

Łódź: Pielgrzymka diakonów i kandydatów do diakonatu stałego do Rzymu

2025-02-22 10:00

ks. Zbigniew Tracz

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Msza św. pogrzebowa ks. Grzegorza Dymka

Kościół

Msza św. pogrzebowa ks. Grzegorza Dymka

Wałbrzych. Błagamy o miłosierdzie Boże dla ks....

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Błagamy o miłosierdzie Boże dla ks....

W Oknie Życia znaleziono niemowlę

Kościół

W Oknie Życia znaleziono niemowlę

„Jezu, ufam Tobie” - mijają 94 lata, odkąd Chrystus...

Wiara

„Jezu, ufam Tobie” - mijają 94 lata, odkąd Chrystus...

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wiadomości

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Kościół

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?