Reklama

Niedziela Częstochowska

Otwarcie bramy miłosierdzia w Praszce

Ks. Tomasz Śleziak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Radujcie się zawsze w Panu”. Słowa antyfony z III Niedzieli Adwentu, nazywanej dzięki temu niedzielą Gaudete, radości, najlepiej oddają to, co tego dnia, 13 grudnia br., miało miejsce w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce. Decyzją J. E. Ks. Arcybiskupa Dr Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego, wchodzący w skład Kalwarii w Praszce, kościół pw. Św. Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, został wyznaczony na Kościół Jubileuszowy Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. Doniosłym aktem otwarcia Drzwi Świętych, Bramy Miłosierdzia w III Niedzielę Adwentu został ten Nadzwyczajny Jubileusz zainaugurowany w tamtejszym Sanktuarium. Uroczystości przewodniczył delegat Ks. Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, Ks. Kanonik Dr Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego.

Ks. Prałat Dr Stanisław Gasiński, Proboszcz i Kustosz Sanktuarium, witając wszystkich zgromadzonych na tej uroczystości w kościele sanktuaryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, podkreślał w swoim słowie, że Jubileusz wymaga, aby go celebrowano a znaki, które mu towarzyszą, spełniają się w celebracji liturgicznej, „czyli tam, gdzie cały Kościół modli się i intensywnie przeżywa tajemnicę własnego istnienia jako komunii”. Wyrażając wdzięczność wobec Ojca Archidiecezji za łaskę wyznaczenia Kalwarii w Praszce na miejsce szczególnego doświadczania miłosierdzia, ks. Kustosz zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy słowem, grą, śpiewem i milczeniem. Po obrzędach wprowadzenia, wysłuchaniu przypowieści o zagubionej owcy z ewangelii wg. Św. Łukasza, odczytanej przez o. Andrzeja Szczyptę OFM oraz fragmentu Bulli papieża Franciszka na Rok Miłosierdzia odczytanej przez ks. Tomasza Śleziaka, miejscowego wikariusza, procesja z modlitwą koronki do Bożego Miłosierdzia na ustach wyruszyła do drzwi głównych kościoła Św. Rodziny, specjalnie udekorowanych na tę okoliczność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na zdobionej i złoconej ramie umieszczony jest napis „Brama Miłosierdzia”, oraz ramy czasowe Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Po obu stronach na specjalnie przygotowanych planszach wypisane są uczynki miłosierne względem duszy i względem ciała. Po dojściu do drzwi i modlitwie została otwarta Brama Miłosierdzia. Jej otwarciu towarzyszyła intrada na cześć Chrystusa Króla Miłosierdzia odegrana przez Orkiestrę Dętą z Przedmościa. Następnie kapłani i wierni na czele z Kalwaryjskim Bractwem Męki Pańskiej w wielkim modlitewnym skupieniu przeszli przez Drzwi Święte całując je ze czcią. W tym czasie Schola Sanktuaryjna, pod kierunkiem Ks. wikariusza, wykonywała hymn na Rok Miłosierdzia „Misericordes sicut Pater”. W homilii podczas Mszy Świętej, Ks. Kuliberda przybliżył historię i symbolikę Roków Jubileuszowych. Wezwał wszystkich do głębszego rozważania tajemnicy miłosierdzia ale przypominał także o Bożej sprawiedliwości i konieczności podjęcia trudu nawrócenia. Przywołał słowa Chrystusa zanotowane przez Św. Faustynę w jej Dzienniczku: „Nim przyjdę jako sędzia sprawiedliwy, otwieram na oścież drzwi miłosierdzia mojego. Kto nie chce przejść przez drzwi miłosierdzia, ten musi przejść przez drzwi sprawiedliwości mojej…”.

Na zakończenie Mszy Św. wszyscy pomodlili się w intencjach Ojca Św. Franciszka z pragnieniem uzyskania łaski odpustu zupełnego. Następnie kapłani wraz z asystą i Kalwaryjskim Bractwem Męki Pańskiej oddali pokłon Jezusowi Miłosiernemu w Kaplicy Bożego Miłosierdzia.

W roku miłosierdzia Kustosz Sanktuarium, Ks. Prałat Stanisław Gasiński zaprasza jak zawsze serdecznie wszystkich, aby skorzystali z łaski Jubileuszu w Kościele Jubileuszowym na Kalwarii w Praszce. W miejscu szczególnej czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, którą Św. Jan Paweł II określał Matką Miłosierdzia, gdzie można zanurzyć się w rezerwuarze łask Bożych na Kalwaryjskich Dróżkach i poprzez obecność relikwii, niemal dotknąć świętości Św. Jana Pawła II, Św. Faustyny, Św. Brata Alberta czy Św. Ojca Pio, Jezus otworzył Bramę Miłosierdzia swego. Przechodźmy przez nią z wielką ufnością, i uczmy się świadczenia miłosierdzia tak względem duszy jak i ciała wobec naszych bliźnich, abyśmy zgodnie z najgłębszym sensem Jubileuszu stawali się „Miłosierni jak Ojciec”.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-17 09:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Brama Miłosierdzia w bazylice w Legnickim Polu otwarta

Monika Łukaszów

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

2024-06-26 10:02

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Brał w niej między innymi udział metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a także zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?