Reklama

XI Dni Częstochowy

Miejskie Świętowanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziesięć lat temu uchwałą Rady Miasta przyjęto 26 sierpnia - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej - za dzień święta Miasta Częstochowy. W ten sposób postanowiono podkreślić organiczny związek Miasta z Jasnogórskim Klasztorem. Nie dziwi więc, że i tegoroczne Dni Częstochowy rozpoczęła Msza św. sprawowana na Szczycie Jasnogórskim właśnie 26 sierpnia. Wieczornej Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. W modlitwie w intencji Miasta wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Tadeuszem Wroną, organizacji społecznych i mieszkańcy Częstochowy.
Dnia następnego w Filharmonii Częstochowskiej odbył się koncert, w czasie którego oficjalnie zainaugurowano XI Dni Częstochowy. Punktem kulminacyjnym wieczoru było wręczenie Nagród Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury oraz statuetki „Mecenas sztuki”. W przerwach między kolejnymi wiązankami utworów muzyki dużego i małego ekranu oklaskiwani byli ci, którzy swą pracą sławią imię naszego grodu. Wśród nagrodzonych byli również częstochowianie związani zarówno życiem, jak i twórczością z częstochowskim Kościołem: Stanisław Markowski i Tadeusz Szyma.
O tegorocznych Dniach Częstochowy można powiedzieć, że przebiegały w atmosferze muzyczno-sportowej. Z takiego ich programu z pewnością cieszyli się młodzi ludzie, którzy bez uszczuplenia domowego budżetu mogli posłuchać różnych gatunków muzyki. Było jazzowo, rockowo i trochę poetycko z grupą „Raz, dwa, trzy” wspieraną na tę okoliczność przez rodzinę Pospieszalskich.
Podsumowując tegoroczne świętowanie Miasta należy z pewnością zauważyć, że poza propozycjami sportowymi, program spotkań i koncertów był raczej monotonny i robił wrażenie dość przypadkowego. Dlaczego zabrakło choćby prezentacji dorobku laureatów Nagród Prezydenta? Za rok czekają nas następne Dni Częstochowy, może uda się zadowolić również tych, którzy w tym roku poczuli się zawiedzeni. Życzmy sobie tego wszyscy, bo rzecz nie idzie o to, aby sobie ponarzekać, a o misję, jaką winna pełnić władza samorządowa odpowiedzialna za obraz naszego maryjnego grodu.
Na koniec refleksja trochę innej natury. Wspomniany wyżej „Koncert muzyki filmowej” miał bardzo uroczystą oprawę, bo i taki był jego charakter. Nad głowami orkiestry (warto dodać świetnie grającej), nagradzających oraz nagradzanych powiewały dumnie dwie flagi: Częstochowy i... Unii Europejskiej. Biało-czerwonej zabrakło, czyżby nie komponowała się? Czy może był to efekt czyjejś nadgorliwości? Tak czy inaczej - przykro.

Nagrody Prezydenta Częstochowy

Ochrona i promocja kultury: Urszula Brylewska - tancerka baletowa, choreograf, pedagog, dyrektor Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie.
Teatr: Czesława Monczka - aktorka teatru im. A. Mickiewicza.
Literatura i historia: Tadeusz Szyma - poeta, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych. Częstochowianin, obecnie mieszka w Krakowie. Po otrzymaniu nagrody Artysta powiedział: „Z tego miejsca czerpię inspiracje chrześcijańskie i patriotyczne. Z miasta, z którym wciąż jestem blisko związany”.
Plastyka: Stanisław Markowski - artysta fotografik, na swym koncie posiada wiele wystaw indywidualnych, a jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Fotografii m.in. w Lozannie, Bostonie, Tel Awiwie. Częstochowianin, obecnie mieszka w Krakowie.
Muzyka: Zygmunt Staszczyk - lider grupy „T. Love”. Laureat Nagrody „Fryderyk” w 1995 r. Częstochowianin, obecnie mieszka w Warszawie.
„Mecenas sztuki: statuetka trafiła do częstochowskiego oddziału ING Bank Śląski S.A., któremu szczególnie wdzięczni są artyści Teatru im. Adama Mickiewicza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pomoc dla powodzian z Żelazna – mała wieś, wielkie serca

2024-09-18 14:00
Żelazno, obraz po powodzi

Ochotnicza Straż Pożarna OSP GPR Solarnia

Żelazno, obraz po powodzi

W miniony weekend mieszkańcy Żelazna w dekanacie Lądek-Zdrój, doświadczyli jednej z najgorszych tragedii w swojej historii. Powódź, która zalała miejscowość, zabrała ze sobą nie tylko infrastrukturę, ale także spokój mieszkańców, którzy od pokoleń uprawiają ziemię na tych górzystych terenach.

Więcej ...

Matka Boża Płacząca

Adobe Stock

19 września wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z La Salette.

Więcej ...

Kard. Kazimierz Nycz o pomocy dla powodzian: w niedzielę weźmy ze sobą do kościoła kilkadziesiąt złotych więcej

2024-09-19 19:14
Kard. Kazimierz Nycz

BP KEP

Kard. Kazimierz Nycz

Do hojności na rzecz poszkodowanych przez powódź wezwał kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski podkreślił, że wobec ogromnych strat zbiórka, która odbędzie się w polskich kościołach w najbliższą niedzielę, może być dużą pomocą dla wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku kataklizmu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Kościół

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Biologia i chemia znikną ze szkół? Wiele na to wskazuje

Wiadomości

Biologia i chemia znikną ze szkół? Wiele na to wskazuje

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Wiadomości

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...