Reklama

Niedziela Częstochowska

Wigilia wieluńskich pszczelarzy

Zofia Białas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wigilia zorganizowana 17 grudnia przez Zarząd Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wieluniu zgromadziła wszystkich członków koła, a jest ich 80. Zarząd Koła to: prezes Jan Sobczak, skarbnik Stanisław Karpiński, wiceprezes Kazimierz Szczeciński, Jan Kuczkowski, Paweł Ryng, Tadeusz Szymański… Prezes Jan Sobczak jest członkiem władz Polskiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.

Przed połamaniem się opłatkiem, prezes przypomniał dwie daty istotne dla wieluńskiego pszczelarstwa: rok 1923 i pierwsze wzmianki o próbach założenia koła pszczelarzy przez ziemian powiatu wieluńskiego i drugą- rok, 1926 kiedy pojawiły się oficjalne zapisy nazwisk i profesji ludzi zajmujących się pszczelarstwem. Na przyszły rok, dodał, będziemy świętować jubileusz 90- lat wieluńskiego pszczelarstwa. Jesteśmy dumni, że mimo wielu zakusów władz, nasze koło nigdy nie zmieniło nazwy. Posiadamy także swój sztandar. Z nim uczestniczyliśmy w 27.Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pszczelarzy na Jasną Górę 7 lipca br., w liturgiczne wspomnienie patrona bartników, św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła, którego relikwie peregrynują po Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zofia Białas

Reklama

Należymy organizacyjnie do Regionalnego Związku Pszczelarzy w Sieradzu i jesteśmy częścią Polskiego Związku Pszczelarzy. Być może przybędą kołu młodzi członkowie zarażeni „pszczelarzeniem” i powiększą się nasze szeregi, dodał Jan Sobczak. Mamy w swoim kole lekarzy, mechaników, sadowników, emerytowanych nauczycieli, wszystkich tych, którzy mówią, że pszczelarstwo to taka choroba, z której nie da się wyleczyć… Miody ze swoich pasiek prezentujemy na corocznych Jarmarkach Franciszkańskich w Wieluniu. U o. Franciszkanów trzykrotnie odbywaliśmy swoje opłatkowe spotkania, patronował im zapalony pszczelarz, o. Teofil.

Członkowie koła uczestniczą w szkoleniach, w wycieczkach krajowych i zagranicznych, znają pszczelarstwo czeskie, szczególnie to na Orawie, przymierzają się do wycieczki na Ukrainę, do Lwowa, by poznać pszczelarstwo ukraińskie. Są na pewno dobrymi naśladowcami pszczelarza Jana Dzierżonia, który w 1845 roku wymyślił ule z ruchomymi ramkami, a w 1865 odkrył partenogenezę u pszczół oraz spadkobiercami reformatora pszczelarstwa, krzewiciela wiedzy pszczelarskiej i twórcy I Polskiego Muzeum Pszczelniczego w Warszawie w 1882 roku ( placówka dydaktyczna, oświatowa, gospodarcza, która wychowała kilka tysięcy pszczelarzy), Kazimierza Lewickiego.

Najczęściej słyszane życzenia to życzenia zdrowia nie tylko dla pszczelarzy i ich rodzin, ale przede wszystkim dla rodzin pszczelich- mówiono o warrozie, chorobie przywiezionej w 1970 roku z Azji, o coraz modniejszym pszczelarstwie w granicach miast, o chrząszczu ulowym, który trafił do USA z Afryki Południowej. Życzono sobie również odmłodzenia koła. Wieluńscy pszczelarze przypomnieli, że pszczoły pomagają ludziom od zawsze. Dziś coraz głośniej mówi się o apioterapii, leczeniu produktami pszczelim ( miód, wosk, mleczko pszczele).

Życzymy wieluńskim pszczelarzom zdrowych pszczół, nieskażonych pól i wielkiej ilości, pełnych miodnego nektaru kwiatów, i tego by miód nadal pozostał symbolem zdrowej żywności. Tak będzie, gdy zadbamy o środowisko i bezpieczne rolnictwo…

Podziel się:

Oceń:

2015-12-22 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: Bóg rodzi się we wspólnocie

BOŻENA SZTAJNER

O tym, że Bóg rodzi się wśród ludzi, gdy są razem, blisko i gdy wzajemnie darzą się szacunkiem i miłością, powiedział bp Mirosław Milewski w Domu Leonianum – Piękne życie! w Sikorzu koło Płocka

Więcej ...

W Niemczech w zeszłym roku odnotowano 106 000 aborcji

2025-04-07 18:07

Adobe Stock

Cornelia Kaminski, przewodnicząca organizacji pro-life Aktion Lebensrecht für Alle (ALfA), nazwała niemieckie społeczeństwo martwym i pozbawionym nadziei po opublikowaniu oficjalnych danych dotyczących aborcji w 2024 r., które mają przekroczyć 106 000 przypadków.

Więcej ...

Caritas Polska: 260 ton żywności w 26. edycji akcji "Tak. Pomagam!"

2025-04-08 13:27
Wolontariusze Caritas niosą pomoc przez 365 dni w roku

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wolontariusze Caritas niosą pomoc przez 365 dni w roku

Aż 260 ton żywności zebrano w 26. edycji ogólnopolskiej akcji "Tak. Pomagam!" organizowanej przez Caritas w Polsce. Produkty ze zbiórki trafią do 40 tys. potrzebujących w formie świątecznych paczek żywnościowych i posiłków w jadłodajniach Caritas w całym kraju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Jak wygląda moja codzienna modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja codzienna modlitwa?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?