Reklama

Temat tygodnia

Zanik pamięci

Niedziela kielecka 38/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedawno dowiedziałem się o pewnym schorzeniu, zwanym „zanikiem pamięci średniej”. Przypadłość ta sprawia, że człowiek nią dotknięty wprawdzie potrafi doskonale przywołać najdawniejsze fakty i pamięta też, co jest treścią bieżących wydarzeń, lecz nie umie przypomnieć sobie, co zdarzyło się pomiędzy tymi dwoma biegunami. To sprawia, że jego życie nie jest łatwe. Wprawdzie człowiek taki sięga pamięcią w jakieś dalekie przestrzenie, kojarzy też najnowsze fakty, ale nie potrafi mieć pełnego obrazu rzeczywistości. Brakuje tego „środka”...
Wydaje mi się, że owo schorzenie dotyka nie tylko pojedyncze osoby. Pewne symptomy wskazują, iż w jakiejś mierze występuje ono u ludzi także w wymiarze społecznym. Świadczy o tym choćby często spotykana opinia: „Po co nam współczesne przemiany - tylko bezrobocie i niepokój o przyszłość. Przecież dawniej było lepiej: była praca, spokój w mieście, żadnych rozbojów…”. Czyż za takim zdaniem nie kryje się utrata pamięci o tym, co było pomiędzy pierwszymi, wzniosłymi hasłami minionego systemu, a współczesnością?
Podobnie, jeśli chodzi o naszą pamięć o wojnie. Dzisiejsze pokolenie często zna jej obraz tylko dzięki słynnemu filmowi Czterej pancerni… i nie wie nic o heroizmie, tragedii, mozolnej codzienności tamtych lat, o cichych męczennikach i o tym, że nasze „dziś” było budowane już wtedy. Znamienne, że znaczna część ludzi pytana podczas sondy ulicznej w Kielcach, z czym kojarzy się im data 1 września, nie potrafiła odpowiedzieć na to pytanie.
Jak głęboko jesteśmy naznaczeni wojną, uświadomił mi ktoś, kto znalazł się za oceanem jeszcze przed 1 września. Po swej wizycie mówił, że tamten świat jest inny, bo nie doświadczył tragedii wojny, i że można to dostrzec nawet w ludziach. I chyba miał rację. Bo choć w dzisiejszej Europie większość z nas nie zna już tragedii II wojny światowej, głęboko naznaczyła ona życie społeczeństwa. Nie jest ona wcale taką przeszłością, o której można zapomnieć, bo nie są to zamierzchłe czasy.
Wrzesień jest miesiącem, w którym chcemy wracać do wydarzeń wojny. Starają się w tym uczestniczyć również osoby piszące na łamach Niedzieli Kieleckiej. To ważny powrót, bo chodzi tu o budowanie owej „średniej pamięci”, która spogląda na minione dzieje z pewnego dystansu, która uczy mądrości i wyważonych ocen, oraz pozwala mieć pełny ogląd dziejów. Wszak historia magistra vitae - więc czytając historię, uczymy się mądrości życia.
Czy w wymiarze społecznym nie zapadniemy na ową chorobę „zaniku średniej pamięci”? To będzie zależało tylko od nas i od tego, jak wychowamy następne pokolenia. Warto pamiętać, że mamy niejako ostatnia szansę, aby to uczynić, póki żyją ostatni ludzie, pamiętający tamte wydarzenia. Inaczej bowiem uczy się historii od żywych świadków, a inaczej z książek. Dlatego też cieszy inicjatywa, realizowana w Muzeum Pamięci Narodowej w Kielcach przy ul. Zamkowej 3, gdzie młodzież szkolna ma możliwość spotkać się z ludźmi pamiętającymi tragiczne czasy II wojny światowej i posłuchać żywej historii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała ponownie wybrany rektorem UPJPII

2024-05-17 19:27

Archiwum UPJPII

Nowa kadencja ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały na stanowisku rektora rozpocznie się 1 września br. i potrwa do 31 sierpnia 2028 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli