Reklama

Mała twierdza w Dobieszowicach

W Dobieszowicach odrestaurowano pierwszy na Śląsku obiekt forteczny, zwany potocznie schronem lub bunkrem. Prace trwały 4 lata, podczas których grupa ludzi zrzeszonych w Stowarzyszeniu na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” (w obronie małej twierdzy) w ramach swojego wolnego czasu przepracowała 2 tys. godzin. W sobotę 31 sierpnia w obecności władz gminnych, darczyńców i sponsorów, mieszkańców całej okolicy oraz członków Stowarzyszenia miało miejsce uroczyste otwarcie obiektu. Schron będzie można zwiedzać od maja do października w każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godzinach od 13.00 do 17.00.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pasjonaci historii

Wszystko zaczęło się w 1996r., kiedy p. Waldemar Machoń z Piekar Śląskich podczas spaceru po okolicy zauważył ten obiekt. „Zawsze interesowały mnie historyczne sprawy, militaria itp. Pomyślałem wówczas, dlaczego by nie odrestaurować tej twierdzy i udostępnić zwiedzającym. Przecież to część naszej historii, na pewno bardzo ciekawa. Ludzie będą mieli okazję zobaczenia, jak wyglądał polski schron bojowy. Na pewno zainteresują się tym nauczyciele historii, a dla uczniów będzie to doskonała lekcja” - opowiada p. Waldemar. W roku 1999, po uzyskaniu zgody Dowódcy Garnizonu „Będzin”, jako osoba fizyczna przystąpił do pierwszych prac. Wtedy też uzyskał dzierżawę działki, na której znajduje się bunkier. Podczas trwania remontu przybywało osób zainteresowanych tą twierdzą i jednocześnie chętnych do pomocy. Utworzyła się 21-osobowa ekipa pasjonatów, którzy postanowili założyć wcześniej wymienione Stowarzyszenie. Udało się! „Pro Fortalicium” zostało zarejestrowane w grudniu 2001r. „Dziękujemy władzom gminy Bobrowniki, wszystkim naszym darczyńcom, dzięki którym zrealizowaliśmy nasze plany i będziemy realizować kolejne” - zaznacza p. Machoń.

Historia schronu

W latach 1933-1939 na Śląsku wybudowano pas umocnień, nazwanych Obszar Warowny „Śląsk”. Umocnienia te obsadzała Brygada Forteczna. Schron bojowy w Dobieszowicach wchodził w skład punktu oporu „Wesoła”, od nazwy Kolonii, gdzie się znajdował. Składał się z ufortyfikowanego jazu rzecznego, ciężkiego schronu bojowego, w którym obecnie mieści się Muzeum Fortyfikacji oraz schronu pozoracyjno-bojowego. Zadaniem tych umocnień była obrona przeprawy przez rzekę Brynicę. Schrony obsadzały oddziały żołnierzy Batalionu Fortecznego „Bobrowniki”.

Można zobaczyć...

W schronie znajduje się wyposażenie socjalno-bojowe, na które składają się stoły, ławeczki i półki forteczne. Odtworzona została również strzelnica bojowa z lawetą forteczną i repliką ckm-ów. Są też oryginalne zbiorniki na wodę dla załogi oraz jedna z dwóch zachowanych w Polsce pryczy fortecznych. Na ścianach umieszczono zdjęcia żołnierzy oddziałów fortecznych oraz fotograficzną dokumentację prac renowacyjnych, które były tutaj prowadzone. Schron w Dobieszowicach zawiera 5 pomieszczeń - 2 izby bojowe, maszynownię, izbę odpoczynku dla załogi oraz WC.
Nowy sezon rozpocznie się 8 maja 2004 r. o godz. 13.00 piknikiem fortecznym, na który organizatorzy już teraz serdecznie zapraszają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli