Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowogródku Pomorskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siedziba parafii: Nowogródek, ul. Kościelna 1
Liczba wiernych: 3394
Proboszcz: ks. Lesław Głuchowski SDB
Pomoc: ks. Piotr Ziółkowski SDB, ks. Wojciech Mielewczyk SDB
Kościoły filialne:
1. Giżyn - pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
2. Karsko - pw. św. Antoniego
3. Kinice - pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
4. Ławy - pw. św. Józefa
Wspólnoty: Żywy Różaniec (11 róż), ministranci, Rady Kościelne, Grupa Charytatywna, Stowarzyszenie Współpracowników Salezjańskich (SWS), Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki Wiernych (SMWW), schola, Oaza Dzieci Bożych, Oratorium św. Jana Bosko
Czasopisma: „Droga”, „Miłujcie się”, „Don Bosco”, „Biuletyn SWS”, „Niedziela” - 21 egzemplarzy

Wędrując po ziemi tworzącej naszą archidiecezję, docieramy co jakiś czas do parafii prowadzonych przez zgromadzenia zakonne, które dość licznie odpowiadały na przestrzeni powojennych lat na kierowany do nich apel przez rządców najpierw Administracji Apostolskiej, a później diecezji o objęcie posługą duszpasterską terenów, które powróciły do Polski. Jednym z najprężniej działających na Pomorzu Zachodnim jest niewątpliwie Zgromadzenie Księży Salezjanów. Odwiedziliśmy już po drodze wiele ofiarnie pracujących wspólnot, a obecnie docieramy do kolejnej, usytuowanej niedaleko głównej drogi Szczecin - Gorzów Wlkp., mianowicie do Nowogródka Pomorskiego.
Początki Nowogródka sięgają X w. W tym czasie istniał tu gród słowiański. W XIII w. powstały zalążki miasta, które w wieku XV uzyskało przywileje miejskie. Nowogródek był miastem otwartym, niefortyfikowanym. Najczarniejsza karta historii wiąże się z wojną trzydziestoletnią, kiedy to miasto uległo zniszczeniu i już nigdy nie odzyskało praw miejskich. Miejscowość odbudowano w XVIII w. jako wieś. Kościół, który wznosi się w centralnej części, zbudowano w końcu XIII w. z kostki granitowej. Była to budowla bezprezbiterialna, salowa, zniszczona na początku XVIII w. Kościół odbudowano w 1752 r., dodając wówczas nad zachodnią elewacją wieżę o konstrukcji ryglowej, dobudowano również zakrystię oraz zmieniono całkowicie formę okien, wprowadzając szerokie otwory, odcinkowo zamknięte. W XIX w. do zachodniej i południowej elewacji dobudowano niewielkie ceglane kruchty. Jest to świątynia wczesnogotycka z barokowymi formami okien i wieży, wewnątrz 3-nawowa z podwyższoną pseudokolebką, a nawy boczne przykryte są stropem belkowym w sklepieniu lunety. Na dużą uwagę zasługuje ołtarz neobarokowy z XIX w. oraz chrzcielnica neogotycka także z XIX w.
Parafię w Nowogródku erygowano tuż po wojnie, 8 kwietnia 1948 r. Nieco wcześniej, 2 lutego 1947 r. został poświęcony kościół. Dokonał tego ks. Antoni Purola - proboszcz w Trzcinnej, który do powstania parafii obsługiwał prawie wszystkie kościoły należące obecnie do parafii w Nowogródku. Następnie przez 3 lata administratorem był ks. Kazimierz Dymitrowicz SDB. Od 3 września 1951 r. historia parafii związała się niepodzielnie z salezjanami. Pierwszym proboszczem był ks. Czesław Madej SDB. Parafia liczyła wtedy 2900 wiernych, pochodzących z różnych stron Polski, w większości z dawnych województw kresowych Rzeczypospolitej. Mimo tej różnorodności - jak podkreśla kronika parafialna - wszyscy stanowili doskonałą jedność, czego najlepszym dowodem jest fakt, że kościoły zostały szybko po wojnie odbudowane i wyposażone w niezbędny sprzęt liturgiczny. Do 1958 r. pracował tutaj zawsze jeden kapłan, później była to placówka dwuosobowa, a obecnie nawet posługują tutaj trzej księża. Kolejnymi proboszczami byli: ks. Józef Jeszke SDB 1963-73, ks. Józef Wilk SDB 1973-76, ks. Stanisław Kucharewicz SDB 1976-83, ks. Józef Borawski SDB 1983-93, ks. Zygmunt Grochowiak SDB 1993-2002. Obecnym zarządcą parafii jest ks. Lesław Głuchowski SDB, który mimo dopiero rocznego pobytu z wielkim znawstwem tematu oprowadza nas po tajnikach życia jego wspólnoty. A jest to dość rozległa terytorialnie parafia, gdyż liczy 5 kościołów i prawie 4 tys. ludności. Sam Nowogródek Pomorski jest siedzibą władz gminnych, ale i inne miejscowości są dość liczne pod względem mieszkańców. Podobnie jak w innych gminach, również i tutaj dostrzegalna jest spora bieda i brak perspektyw na zmianę niekorzystnej koniunktury społecznej, powstałej po upadku PGR-ów. Środków do utrzymania rodziny szuka się więc w wielu miejscach: w Gorzowie, Myśliborzu czy Barlinku. Sytuacja ta wpływa także na negatywne postawy, niezgodne z Dekalogiem. Z drugiej jednak strony jest to konkretne pole oddziaływania duszpasterskiego. Najważniejszym z nich jest niedzielna Msza św. sprawowana w: Nowogródku o godz. 8.45 i 11.30, Karsku o 8.00 i 12.30, w Giżynie o godz. 11.00, Kinicach o godz. 9.30 oraz w Ławach o godz. 10.00. Natomiast w ciągu tygodnia w kościele parafialnym Eucharystia sprawowana jest o godz. 18.00, a w Karsku trzy razy - w poniedziałek, środę i piątek. Jak podkreśla Ksiądz Proboszcz, w miejscowości tej ze względu na potrzeby duszpasterskie Msza św. powinna być sprawowana codziennie i w najbliższym czasie tak właśnie się stanie.
W I czwartki miesiąca, w czasie Godziny świętej, spotykają się ministranci i ich rodziny, w I piątki miesiąca swoje przygotowanie w cyklu 3-letnim mają kandydaci do bierzmowania poprzez spowiedź św., udział we Mszy św. i katechezie. W II tygodnia każdego miesiąca odprawiana jest Msza św. inicjacyjna dla dzieci pierwszokomunijnych. Posługą sakramentalną w I piątki miesiąca objętych jest 26 chorych. Szerokim polem pracy jest szkolna katecheza w 3 szkołach - w Szkołach Podstawowych w Nowogródku i Karsku oraz w Gimnazjum mieszczącym się także w Karsku. Ks. Piotr Ziółkowski pracuje w SP w Karsku, ks. Wojciech w SP w Nowogródku, a w Gimnazjum Anna Igel-Westfal. Dużą merytoryczną pomocą w Gimnazjum służy dyrektor Krzysztof Mrzygłód. Wszystkim pedagogom kapłani wyrażają dużą wdzięczność za zaangażowanie w różnorodne przejawy współpracy wychowawczej. Te same słowa dziękczynienia kierowane są do 25-osobowego grona Współpracowników Salezjańskich. To Stowarzyszenie ma na celu wszechstronną pomoc przy wszystkich poczynaniach duszpasterskich. Przy każdym z kościołów działa po kilka osób, które całym sercem oddani są temu, by kult Boży sprawowany był w godnych warunkach, są animatorami modlitw, adoracji, Dróg Krzyżowych, przygotowują odpusty, organizują też liczne imprezy dla dzieci, są inspiratorami remontów świątyń. Równie pomocni w Liturgii są organiści: w Nowogródku Paweł Leoszko, a w Giżynie Jan Obłąk, który z wielką starannością przygotowuje dzieci do I Komunii św. Nieocenioną pomocą służą oczywiście strażacy ochotnicy, którzy swoją godną postawą ubogacają uroczystości w Nowogródku, Ławach, Karsku i Kinicach. Przy plebanii działa Oratorium św. Jana Bosko składające się z kilku pomieszczeń, m.in.: świetlicy, biblioteki, sali gier i zabaw. Obok tych pomieszczeń powstało niedawno boisko piłkarskie i do koszykówki, a całość kompleksu robi kolosalne wrażenie. W ostatnich latach wiele zrobiono pod względem inwestycyjnym. W Karsku wymieniono dachówkę, położono nową posadzkę, wyremontowano wieżę, wymalowano kościół. W Ławach wykonano posadzkę i pomalowano wnętrze. W Giżynie położono nowy dach, chodnik, wykonano ogrodzenie i malowano kościół. W kolejnym kościele - w Kinicach umieszczono nowy ołtarz, także pomalowano wnętrze i położono chodnik. Dużo prac wykonano w kościele parafialnym - wymieniono dach, pomalowano świątynię, wstawiono 6 nowych witraży, zainstalowano nowe nagłośnienie. We wszystkich kościołach znajdują się nowe tabernakula. W najbliższych planach trzeba będzie koniecznie sprawdzić stan wieży kościoła, odrestaurować zabytkowe organy, założyć nowe drzwi. W pozostałych kościołach także czeka jeszcze wiele prac konserwatorskich.
W 1998 r. Nowogródek obchodził swoje 700-lecie istnienia, a parafia 50-lecie działalności. Główne uroczystości poprzedziły misje święte, które duchowo przygotowały parafię do jubileuszy i do tej pory owocują dobrymi postanowieniami. Kiedy przejeżdża się przez teren parafii, widać dobrą gospodarską rękę i odczuwa się klimat sprzyjający budowaniu wartościowych Bożych postaw. Spróbujmy się zresztą o tym przekonać sami, odwiedzając kiedyś pełną uroku parafię w Nowogródku Pomorskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

2024-04-15 13:17

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

2024-05-02 13:46

Foto Fax

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady